Trump: amerykański okręt zestrzelił irańskiego drona

Świat

Aktualizacja:

Amerykański okręt wojenny USS Boxer zniszczył irańskiego drona nad cieśniną Ormuz - oświadczył Donald Trump. Kilka godzin wcześniej Departament Stanu wezwał do uwolnienia tankowca przejętego na tych wodach przez Gwardię Rewolucyjną. - To najnowsze z wielu prowokacyjnych i wrogich działań Iranu przeciwko statkom działającym na wodach międzynarodowych - stwierdził prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Stany Zjednoczone zastrzegają sobie prawo do obrony naszego personelu, naszych obiektów i interesów oraz wzywają wszystkie kraje do potępienia prób Iranu, by zakłócić wolność nawigacji i światowego handlu Donald Trump

Prezydent USA poinformował, że irański dron zbliżył się na mniej niż około 900 metrów do amerykańskiej jednostki, co zagrażało okrętowi oraz jego załodze.

- Dron kilkukrotnie zignorował wezwania do odwrotu - przekazał Trump, przemawiając w Białym Domu. Jego zdaniem "zagrażał on bezpieczeństwu okrętu i jego załodze" i został "natychmiastowo zniszczony".

- To najnowsze z wielu prowokacyjnych i wrogich działań Iranu przeciwko statkom działającym na wodach międzynarodowych - stwierdził prezydent USA. - Stany Zjednoczone zastrzegają sobie prawo do obrony naszego personelu, naszych obiektów i interesów oraz wzywają wszystkie kraje do potępienia prób Iranu, by zakłócić wolność nawigacji i światowego handlu - dodał.

Trump wezwał inne kraje do potępienia Iranu oraz ochrony swoich okrętów w rejonie.

Słowa prezydenta potwierdził amerykański resort obrony. Pentagon przyznał, że USA dokonały akcji obronnej przeciw irańskiemu dronowi, po tym gdy ten zbliżył się na "niebezpieczną odległość" - doniósł Reuters.

Pytany w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku o zestrzelenie drona minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif powiedział, że "nie ma informacji o stracie drona dzisiaj".

Desantowiec USS BoxerWikipedia/United States Navy (PD)

Wzrost napięć między USA a Iranem

Kilka godzin wcześniej amerykański Departament Stanu wezwał Iran do natychmiastowego uwolnienia tankowca przejętego w Zatoce Perskiej przez Gwardię Rewolucyjną wraz z jego załogą.

Irańska telewizja państwowa opublikowała w czwartek film pokazujący przechwycony przez siły Strażników Rewolucji tankowiec. Statek ten to Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zaginął on w regionie cieśninie Ormuz w weekend.

Do wzrostu napięć między Waszyngtonem i Teheranem w ostatnich miesiącach przyczyniły się także atak z 13 czerwca na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej oraz zestrzelenie amerykańskiego drona 20 czerwca.

W obu przypadkach USA winę przypisują Iranowi. Ten kategorycznie odrzuca oskarżenia o zaatakowanie tankowców, a w przypadku drona twierdzi, że zestrzelił ten bezzałogowy samolot, bo ten wtargnął w jego przestrzeń powietrzną. USA przekonują, że do zestrzelenia doszło w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Cieśnina OrmuzPAP

Autor: ft/mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: