Nord Stream 2. Tajemniczy obiekt zidentyfikowany

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Wycieki z Nord Stream (wideo z października 2022)
Wycieki z Nord Stream (wideo z października 2022)
TVN24
Wycieki z Nord Stream (wideo z października 2022)TVN24

Znaleziony w wodach Morza Bałtyckiego przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2 obiekt to morska boja dymna - przekazała Duńska Agencja Energii. W operacji rozpoznania udział wzięła kontrolowana przez Rosję spółka Nord Stream 2 AG.

W ubiegłym tygodniu przy Nord Stream 2 znaleziono niezidentyfikowany obiekt. "Ma kształt walca, około 40 cm wysokości oraz 10 cm średnicy" - opisywało wtedy ministerstwo obrony Danii, sugerując, że może to być morska boja dymna.

Teraz Duńska Agencja Energii potwierdziła te przypuszczenia. W komunikacie podano, że skończyła się przebiegająca na głębokości 73 metrów akcja polegająca na wydobyciu obiektu. Po zbadaniu zapewniono, że boja nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa. Jak podano, w operacji brał udział przedstawiciel właściciela gazociągu, spółki Nord Stream 2 AG.

Morska boja dymna przed i po wydobyciu z Morza Bałtyckiegoens.dk

Wybuchy i wycieki z gazociągów Nord Stream

We wrześniu 2022 roku, w okolicy duńskiej wyspy Bornholm, doszło do wybuchów i wycieku gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Powstały łącznie cztery uszkodzenia rurociągów. W momencie wybuchów w żadnym z rurociągów nie przesyłano gazu ziemnego, ale rury były nim wypełnione. Rosyjski gaz przestał płynąć do Europy gazociągiem Nord Stream 1 z końcem sierpnia 2022 roku.

Nord Stream 2 nigdy nie został uruchomiony, między innymi z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rurociąg miał podwoić ilość rosyjskiego gazu płynącego z Rosji do Niemiec. Rząd w Berlinie wstrzymał w lutym 2022 roku proces zatwierdzania Nord Stream 2.

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: ens.dk