Zginął w izraelskim ataku. Ostatnie nagranie z udziałem Polaka 

Źródło:
PAP, Reuters

World Central Kitchen opublikowała nagranie z udziałem zabitego w izraelskim ostrzale polskiego wolontariusza. Damian Soból opowiada na nim między innymi o systemie uzdatniania słonej wody, potrzebnym do przygotowywania posiłków w Strefie Gazy.

Organizacja humanitarna World Central Kitchen opublikowała we wtorek nagranie, na którym widoczny jest zmarły w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy Polak Damian Soból. Ma to być ostatni film z jego udziałem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polak zginął w Strefie Gazy. Kim był Damian Soból?

Wolontariusz, przebywający w Strefie Gazy opowiada na nim o sprzęcie do uzdatniania słonej wody oraz zbiornikach na wodę. "Szef kuchni WCK, Oli, Ahmed i Damian są na dachu naszej kuchni w Gazie, gdzie zbudowaliśmy część naszego systemu uzdatniania wody. Dzięki temu sprzętowi jesteśmy w stanie wyprodukować czystą wodę potrzebną do przygotowania dziesiątek tysięcy posiłków dziennie dla wysiedlonych Palestyńczyków" - pisze organizacja w opisie filmu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szef WCK o szczegółach ataku >>>

Polak zginął w Strefie Gazy

Siedmioro wolontariuszy World Central Kitchen, w tym Polak Damian Soból, zginęło w Strefie Gazy w wyniku ostrzału izraelskiej armii. Do tragedii doszło w trakcie misji dostarczania przez pracowników pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru. Wśród ofiar śmiertelnych są również obywatele Australii i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca.

CZYTAJ TEŻ: Przesiadali się z auta do auta w ucieczce przed kolejnymi rakietami

Szef MSZ Radosław Sikorski we wtorkowej rozmowie z szefem izraelskiej dyplomacji Israelem Kacem wyraził "oburzenie i szok" oraz wezwał do przeprowadzenia bezstronnego śledztwa.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu twierdzi, że izraelscy żołnierze "nieumyślnie" zabili pracowników World Central Kitchen.

Autorka/Autor:ks/adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: