Pomagała w Gazie, Polsce i Ukrainie, założył ją słynny restaurator. World Central Kitchen wykarmiła miliony ludzi

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Zniszczony samochód z logo World Central Kitchen
Zniszczony samochód z logo World Central KitchenReuters
wideo 2/4
Zniszczony samochód z logo World Central KitchenReuters

World Central Kitchen - organizacja pozarządowa, której przedstawiciele zginęli w Strefie Gazy, od kilkunastu lat dostarcza żywność i inną pomoc ofiarom klęsk żywiołowych oraz uchodźcom i poszkodowanym na skutek konfliktów. Jaka jest historia tej organizacji? Założył ją znany restaurator.

Amerykańska organizacja charytatywna World Central Kitchen (WCK), której siedmioro przedstawicieli zginęło w poniedziałek w izraelskim nalocie w Strefie Gazy, została utworzona przez znanego szefa kuchni Jose Andrésa i jego żonę Patricię w 2010 roku.

Atak na konwój World Central Kitchen w Strefie Gazy Mohammed Saber/PAP/EPA

ZOBACZ TEŻ: Wiceszef MSZ: znamy tożsamość Polaka, który zginął w Strefie Gazy

World Central Kitchen założył restaurator José Andrés

José Andrés, urodzony w hiszpańskim Mieres, w wieku 21 lat wyjechał do USA, gdzie początkowo pracował w restauracjach Nowego Jorku i Waszyngtonu. W 2003 roku założył swój pierwszy minibar, potem sukces odniosły jego kolejne przedsięwzięcia. Zdobył wiele nagród, a założone przez niego restauracje zdobyły prestiżowe gwiazdki Michelina. W 2010 roku, po trzęsieniu ziemi w Haiti odwiedził wyspę, a efektem było powołanie World Central Kitchen.

Gdy we wrześniu ubiegłego roku Andrés gościł na kanapie znanego programu "The View", prowadząca Whoopi Goldberg zauważyła, że od tamtego czasu World Central Kitchen przez lata nakarmiła ponad 300 milionów osób. Wtedy opowiedział o początku organizacji. W 2010 roku, gdy doszło do trzęsienia ziemi, a następnie katastrofy humanitarnej w Haiti, był na jednej z pobliskich wysp. Jak mówił, wiele razy widział podobne tragedie i uznał, że tym razem musi coś zrobić. - Powiedziałem sobie, że nie będę stał z boku, przyglądał się w telewizji i zastanawiał, co zrobić. Postanowiłem pojechać tam i zobaczyć, jak kucharze, tacy jak ja, wolontariusze, mogą pomóc i razem nakarmić tych ludzi - mówił Andrés.

ZOBACZ TEŻ: Sikorski po śmierci Polaka w Strefie Gazy: poprosiłem ambasadora Izraela o pilne wyjaśnienia

World Central Kitchen - jak pomaga

WCK dostarczała żywność osobom, które przeżyły trzęsienie ziemi, ale z czasem organizacja zaczęła prowadzić szkolenia oraz przekazywać jedzenie i inną pomoc ofiarom innych klęsk żywiołowych oraz uchodźcom i poszkodowanym na skutek konfliktów, m.in. w Nikaragui, Peru, Kambodży i na Kubie. Od początku pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę organizacja wydała dziesiątki milionów posiłków w Ukrainie. Po inwazji organizacja zaczęła pomagać uchodźcom na granicy z Polską, a także w ofiarom ataków w różnych częściach kraju - w tym najbardziej niebezpiecznych. Na miejscu, oprócz wolontariuszy WCK, spotkać można było również jej szefów - w tym Andrésa. O wspieranie WCK apelowały znane postaci show-biznesu, m.in. aktorka Jennifer Aniston.

World Central Kitchen pomagała też wyżywić ukraińskich uchodźców w Polsce. Warszawski oddział organizacji odwiedziła w lutym 2022 roku sekretarz skarbu USA Janet Yellen, a w marcu prezydent Joe Biden odwiedził stoisko organizacji WCK na Stadionie Narodowym, przytulił członków załogi i podziękował za ich pracę dla uchodźców, zaś Andrésa nazwał swoim przyjacielem.

W marcu bieżącego roku WCK zorganizowała pierwszy transport humanitarny do Strefy Gazy drogą morską z Cypru. W tym tygodniu miał tam dotrzeć drugi ładunek pomocy zawierający 332 tony żywności.

Wnętrze zniszczonego samochodu organizacji World Central Kitchen w Strefie Gazy, 2 kwietnia 2024 r.MOHAMMED SABER/PAP/EPA

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA - Mohammed Saber