Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o zaproszeniu Korei Północnej na szczyt w ramach inicjatywy "Pasa i Szlaku". Pekińskie spotkanie zacznie się w niedzielę 14 maja i potrwa do poniedziałku.
Ministerstwo spraw zagranicznych Chin przyznało, że jest otwarte na dialog ze wszystkimi krajami zainteresowanymi współpracą w ramach inicjatywy "Pasa i Szlaku". Korea Północna wyśle na forum swoich przedstawicieli i weźmie udział w odpowiednich działaniach - poinformował we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Według agencji Yonhap szefem północnokoreańskiej delegacji będzie prawdopodobnie minister ds. zewnętrznych relacji gospodarczych Kim Jong Dze. Ambasada Korei Północnej w Pekinie twierdzi, że na forum ze strony Seulu pojawią się trzej delegaci, w tym główny wysłannik Korei Południowej do Chin, Kim Dzang Su.
Nie zaproszono przywódców Seulu
Chiński rząd wystosował zaproszenia do wszystkich placówek dyplomatycznych na terenie kraju. Według doniesień Yonhap nie zaproszono jednak przywódców z Seulu ze względu na konflikt wokół systemu obrony THAAD rozmieszczanego na terenie Korei Południowej. Zaproszenie dla strony północnokoreańskiej jest według obserwatorów zaskoczeniem ze względu na narastający w ostatnim czasie konflikt wokół Pjongjangu i nawoływanie społeczności międzynarodowej do dyplomatycznej oraz ekonomicznej izolacji reżimu. Japońska agencja Kyodo przyznaje, że szczyt "Pasa i Szlaku" zaplanowany na 14 i 15 maja to najważniejsze po listopadowym kongresie Komunistycznej Partii Chin wydarzenie, które odbędzie się w Chinach w 2017 r. Do Pekinu przyjedzie 28 przywódców z zagranicy, a wśród nich znajdą się premierzy: Włoch - Paolo Gentiloni, Hiszpanii - Mariano Rajoy, Grecji - Aleksis Cipras, Węgier - Viktor Orban, a także szefowa polskiego rządu Beata Szydło. Na szczycie mają być także prezydenci Szwajcarii, Czech, Filipin i Rosji.
Reaktywacja Jedwabnego Szlaku
Polityka "Pasa i Szlaku" to swego rodzaju reaktywacja dawnego szlaku handlowego z Chin do Europy, który z końcem średniowiecza wraz z rozrostem imperium tureckiego stracił na znaczeniu. Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie do Europy Zachodniej przez Polskę. Chińskie inwestycje w Nowy Jedwabny Szlak szacowane są na 40 mld dolarów. Kolejne 50 mld dolarów wynosi kapitał powołanego niedawno Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Siedziba banku znajduje się w Pekinie. AIIB ma w zamyśle stwarzać bodźce dla wzrostu inwestycji na terenie Azji w transporcie, energetyce, telekomunikacji i innych dziedzinach infrastruktury.
Autor: arw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA