Gospodarka chin


Gospodarka Chin - druga największa narodowa gospodarka na świecie i największa gospodarka eksportowa potocznie nazywana "fabryką świata". W ostatnich czterech dekadach jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek narodowych.

Gospodarka Chin

Historycznie chińska gospodarka przez dwa tysiąclecia była jedną z największych na świecie. Głęboki kryzys wewnętrzny trwający od XIX do połowy XX wieku na ponad 100 lat zmarginalizował jej znaczenie.

Współczesna gospodarka Chin powstała w oparciu o formalnie socjalistyczny i ograniczający własność prywatną charakter państwa oraz reformy gospodarcze, zapoczątkowane na przełomie lat 70. i 80. XX wieku przez Deng Xiaopinga. Reformy te doprowadziły do powstania obowiązującego dziś w Chinach systemu gospodarczego nazywanego oficjalnie socjalistyczną gospodarką rynkową. Jest to gospodarka wykorzystująca mechanizmy rynkowe, ale jednocześnie zdominowana przez sektor państwowy i przedsiębiorstwa skarbu państwa.

Агресія путінської Росії проти України є центральною подією не лише року, що минає, але й подією, яка може визначити хід європейської чи навіть світової історії в найближчі роки та десятиліття. Це був рік агресії, який зруйнував надії сучасної Європи остаточно викорінити з європейського континенту війни та нещастя, які завжди йдуть рука об руку з війною.