Gospodarka chin


Gospodarka Chin - druga największa narodowa gospodarka na świecie i największa gospodarka eksportowa potocznie nazywana "fabryką świata". W ostatnich czterech dekadach jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek narodowych.

Gospodarka Chin

Historycznie chińska gospodarka przez dwa tysiąclecia była jedną z największych na świecie. Głęboki kryzys wewnętrzny trwający od XIX do połowy XX wieku na ponad 100 lat zmarginalizował jej znaczenie.

Współczesna gospodarka Chin powstała w oparciu o formalnie socjalistyczny i ograniczający własność prywatną charakter państwa oraz reformy gospodarcze, zapoczątkowane na przełomie lat 70. i 80. XX wieku przez Deng Xiaopinga. Reformy te doprowadziły do powstania obowiązującego dziś w Chinach systemu gospodarczego nazywanego oficjalnie socjalistyczną gospodarką rynkową. Jest to gospodarka wykorzystująca mechanizmy rynkowe, ale jednocześnie zdominowana przez sektor państwowy i przedsiębiorstwa skarbu państwa.

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chciał śledzić miliony Chińczyków z dokładnością do jednego metra. Dane o nich kupował od tamtejszych firm technologicznych. Zdarza mu się przesadzić z liczbami albo zalegać z zapłatą. Niedawno namówił wicepremiera Gawkowskiego, żeby powołał zespół doradców do spraw sztucznej inteligencji, a jego mianował przewodniczącym. - Podpiął się pod wizerunek ministerstwa, zawłaszczył go sobie - mówi tvn24.pl jeden z urzędników.