Zełenski spotkał się z prezydentem Bułgarii. Padło trudne pytanie

Źródło:
PAP

Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem, który nie ukrywa swojego sprzeciwu wobec wspierania Ukrainy i utrzymuje, że taka pomoc przedłuża wojnę. Zełenski w związku z tym zadał mu pytanie.

Rumen Radew przyjął Wołodymyra Zełenskiego, podkreślając, że został zaproszony do Sofii przez bułgarski rząd. - Chcę wyrazić solidarność z narodem Ukrainy i ofiarami tej okrutnej wojny (...). W jej pierwszych miesiącach Bułgaria wyciągnęła rękę do tysięcy obywateli Ukrainy, a wielu z nich nadal znajduje się pod opieką bułgarskiego państwa - oznajmił Radew.

Oświadczył jednak, że nie popiera przekazywania broni Ukrainie, ponieważ osłabia to "zdolności obronne Bułgarii" w okresie, w którym "sytuacja w regionie jest dość niepokojąca".

Według Radewa konflikt przekształca się w wojnę na wyniszczenie i "globalne zderzenie", powoduje też wzrost napięć społecznych. - Nadal twierdzę, że ten konflikt nie może mieć wojskowego rozstrzygnięcia. Im więcej broni, tym trudniej będzie znaleźć rozwiązanie - uznał bułgarski prezydent.

Rumen Radew i Wołodymyr Zełenskipresident.gov.ua

Zełenski ripostował, że "to nie jest konflikt, lecz wojna".

- Gdyby to był konflikt, naszego kraju nie opuszczałyby miliony ludzi. Na naszym terytorium toczy się wojna. Bardzo dziękuję, dzisiaj podpisaliśmy ważne oświadczenia w sprawie energetyki. Jedna z prób szantażu podejmowana przez Federację Rosyjską związana jest z cenami nośników energii, a potem z opanowaniem zaporskiej siłowni (jądrowej). Jej opanowanie to nie konflikt, to wojna - podkreślił ukraiński przywódca.

>> Nocny atak rakietowy na Lwów. "Misja ratunkowa wciąż trwa"

Wołodymyr Zełenski w Sofiipresident.gov.ua

- Ukraińcy walczą teraz, by wojna nie przyszła tu czy do Polski lub gdzieś indziej - dodał. - Co by pan zrobił, gdyby, nie daj Bóg, był pan na moim miejscu i nie pomagaliby wam ludzie, którzy mają takie same wartości jak wasze? Powiedzielibyście Putinowi: bierz bułgarskie terytorium? - zapytał Zełenski.

Po tej wymianie zdań dziennikarzy poproszono o opuszczenie spotkania.

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: