Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro odpowiada na wpis Leonardo DiCaprio w sprawie Amazonii

Autor:
pp/kab
Źródło:
BBC, tvn24.pl
Leonardo DiCaprio jest znany ze swej działalności na rzecz klimatu
Leonardo DiCaprio jest znany ze swej działalności na rzecz klimatu
Reuters Archive
Reuters ArchiveLeonardo DiCaprio jest znany ze swej działalności na rzecz klimatu

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro odegrał się na Leonardo DiCaprio po tym, jak hollywoodzki aktor i działacz na rzecz klimatu zachęcał młodych Brazylijczyków do udziału w tegorocznych wyborach prezydenckich w kraju. "Obywatele zdecydują, czy chcą zachować naszą suwerenność w Amazonii, czy też chcą być rządzeni przez oszustów, którzy służą zagranicznym interesom" - odparł polityk.

Amerykański aktor Leonardo DiCaprio, który jest znanym działaczem na rzecz ekologii i klimatu, napisał w czwartek na Twitterze: "Brazylia jest domem dla Amazonii i innych ekosystemów o kluczowym znaczeniu dla zmian klimatycznych. To, co się tam dzieje, ma wpływ na nas wszystkich, a głosowanie młodych jest kluczem do zmian na rzecz zdrowej planety".

Wybory prezydenckie w Brazylii odbędą się w październiku 2022 roku. Prezydent Jair Bolsonaro zamierza ubiegać się o reelekcję, jednak faworytem bukmacherów jest Luiz Inacio Lula da Silva, który pełnił już urząd prezydenta w latach 2003-2011.

Bolsonaro odpowiada DiCaprio

Bolsonaro, który jest krytykowany za swoje podejście do klimatu, odpowiedział na wpis aktora dzień później.

"Dzięki za wsparcie, Leo! To naprawdę ważne, aby każdy Brazylijczyk głosował w nadchodzących wyborach. Nasi obywatele zdecydują, czy chcą zachować naszą suwerenność w Amazonii, czy też chcą być rządzeni przez oszustów, którzy służą zagranicznym interesom specjalnym. Dobra robota w "Zjawie" (film z 2015 roku, za który DiCaprio otrzymał Oscara - red.)" - napisał prawicowy polityk, który objął urząd prezydenta w 2019 roku.

Kwestią sporu Amazonia

DiCaprio jest orędownikiem większej ochrony lasów deszczowych Amazonii. W 2019 roku przekazał pięć milionów dolarów (ponad 22 miliony złotych) na działania na rzecz ochrony środowiska tego obszaru.

Z kolei Bolsonaro jest powszechnie krytykowany za politykę swojego rządu w zakresie klimatu i został oskarżony o umożliwienie przyspieszenia wylesiania w regionie. Konserwatorzy przyrody obwiniają polityka i jego rząd o przymykanie oka na rolników i drwali wycinających puszczę w Amazonii, która jest największym na świecie lasem deszczowym. Przywódca kraju osłabił ochronę środowiska w tym regionie, argumentując, że rząd powinien eksploatować ten obszar w celu zmniejszenia ubóstwa.

Leonardo DiCapriotaniavolobueva / Shutterstock.com

Według rządowych danych satelitarnych, liczba drzew wyciętych w brazylijskiej Amazonii w styczniu tego roku znacznie przekroczyła poziom wylesiania w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Ogromne brazylijskie lasy deszczowe pochłaniają ogromne ilości gazów cieplarnianych z atmosfery, działając jako tzw. pochłaniacz dwutlenku węgla. Jednak im więcej drzew się wycina, tym mniejsza jest zdolność lasu do pochłaniania emisji.

Jair Bolsonaroen.kremlin.ru

Kolejne spięcie polityka z aktorem

To nie pierwsze spięcie pomiędzy Bolsonaro a DiCaprio. W 2019 roku prezydent oskarżył aktora o "przekazywanie pieniędzy na podpalenie Amazonii". Zarzucał też organizacjom pozarządowym krytycznym wobec jego polityki o wzniecanie pożarów, które spustoszyły lasy deszczowe w 2019 roku. Nie przedstawił przy tym żadnych dowodów.

W zeszłym roku DiCaprio dołączył do dziesiątek znanych osobistości, które wezwały prezydenta USA Joe Bidena do niepodpisywania żadnych umów ekologicznych z Brazylią w obliczu rosnącego wylesiania Amazonii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: taniavolobueva / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości