Ekologia

Ekologia

Wody Polskie kontra naukowcy. Waży się przyszłość polskich rzek

Naukowcy uważają, że plany Wód Polskich wobec polskich rzek na najbliższych sześć lat nie nadają się do realizacji. Przekonują, że trzeba je wymyślić od nowa i poddać od nowa konsultacjom. W tle sporu między urzędnikami z Wód Polskich a naukowcami są zmiany klimatyczne i coraz bardziej dramatyczny problem suszy.

Pojawił się szakal, kleszcze nie znikają. Co nam robi półtora stopnia w górę?

Katastrofa klimatyczna właśnie się dzieje na naszych oczach - przekonują naukowcy. Czyżby? Co prawda, mamy cieplejsze zimy, bardziej upalne lata, ale czy zaraz trzeba to nazywać "katastrofą"? Przecież żyjemy dalej, nic szczególnego się nie dzieje. Tymczasem mijający rok utwierdza naukowców, że zbliżamy się do skraju klimatycznej przepaści. Co wyjątkowo niedobrego wydarzyło się w przyrodzie w roku 2024? Zapytaliśmy o to fizyka, oceanologa i hydrobiolożkę.

Awantura wokół Lasów Państwowych. Wiceminister kontra leśnicy i branża drzewna

Personalno-polityczna awantura na szczytach "leśnej władzy". Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych, pisze do ministry klimatu i środowiska. To pokłosie publikacji tvn24.pl, w której nadzorujący LP wiceminister Mikołaj Dorożała w ostrych słowach mówił, co - jego zdaniem - dzieje się w Lasach Państwowych. Posłanka KO Magdalena Filiks żąda dymisji Dorożały. Przedstawiciele aktywistów pytają, czy to zaplanowane osłabianie współkoalicjanta (Polski 2050) przed wyborami prezydenckimi.