Brazylia i Rosja zapowiadają współpracę wojskową i techniczną


Brazylia i Rosja zapowiedziały szerszą współpracę wojskową i techniczną. W środę doszło do spotkania rosyjskiego premiera Dmitrija Miedwiediewa z brazylijską prezydent Dilmą Rousseff.

Brazylia zgodziła się m.in. na negocjacje dotyczące zakupu rosyjskich rakietowych systemów obrony przeciwlotniczej pod warunkiem, że Rosja bez żadnych zastrzeżeń przekaże tę technologię brazylijskim firmom zbrojeniowym. Pozostałe obszary współpracy obu krajów dotyczyłyby energetyki i rolnictwa.

Brazylia boi się ataków terrorystycznych

Brazylia chce wzmocnić swą obronę przeciwlotniczą przed wyznaczonymi na przyszły rok mistrzostwami świata w piłce nożnej i zaplanowaną na 2016 rok olimpiadą na wypadek ataków terrorystycznych.

Zainteresowana jest przede wszystkim zakupem samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S1 oraz naprowadzanych na podczerwień wyrzutni pocisków ziemia-powietrze Igła-S. Chciałaby jednak zakupić ich technologię, aby w przyszłości móc samemu wytwarzać te systemy.

Negocjacje dot. kontraktu już w marcu

Negocjacje dotyczące kontraktu rozpoczną się w marcu - oświadczyły w środę oba rządy. Na razie nie podawano żadnych kwot.

Szef połączonych sztabów brazylijskich sił zbrojnych gen. Jose Carlos de Nardi powiedział, że umowa zostanie podpisana w ciągu trzech miesięcy, a sprzęt trafi do Brazylii przed Igrzyskami Olimpijskimi.

Autor: zś//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości