TVN24 | Świat

Świąteczne orędzie papieża. "Grozi nam, że nie usłyszymy krzyku, bólu i rozpaczy wielu naszych braci i sióstr"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP

Papież Franciszek wygłosił w sobotę orędzie z okazji świąt Bożego Narodzenia. Mówił, że konflikty i napięcia na świecie nigdy się nie kończą, a ludzie tak są do nich przyzwyczajeni, że ogromne tragedie są pomijane milczeniem. - Grozi nam, że nie usłyszymy krzyku bólu i rozpaczy wielu naszych braci i sióstr - ostrzegał. Papież modlił się także za Ukrainę, by "nie poszerzały się tam nowotworowe przerzuty konfliktu". Apelował o to, by nie być obojętnym na los migrantów i uchodźców na świecie.

Papież Franciszek przemawiał z loggii Bazyliki świętego Piotra do setek ludzi zebranych w deszczu na placu w Watykanie. - Pomyślmy o narodzie syryjskim, od ponad dziesięciu lat przeżywającym wojnę, która spowodowała wiele ofiar i niezliczoną liczbę uchodźców. Spójrzmy na Irak, któremu po długim konflikcie wciąż trudno stanąć na nogi - podkreślał papież. - Usłyszmy krzyk dzieci wznoszący się w Jemenie, gdzie od lat trwa w milczeniu straszna, zapomniana przez wszystkich tragedia, każdego dnia powodując śmierć - wezwał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Franciszek przypomniał też o nieustannych napięciach między Izraelczykami a Palestyńczykami i ich coraz poważniejszych konsekwencjach społecznych i politycznych. - Nie zapominajmy o Betlejem, miejscu, gdzie narodził się Jezus, które również przeżywa trudne chwile z powodu problemów gospodarczych spowodowanych pandemią, uniemożliwiającą pielgrzymom dotarcie do Ziemi Świętej - dodał.

Zaznaczył, że bezprecedensowy kryzys trwa w Libanie. Modlił się też o pocieszenie dla Afgańczyków, którzy - jak mówił - "od ponad czterdziestu lat są ciężko doświadczani przez konflikty, zmuszające wielu do opuszczenia swej ojczyzny". Modlił się o "światło i wsparcie dla tych, którzy wierzą i działają, idąc nawet pod prąd na rzecz spotkania i dialogu".

- Nie pozwól, aby na Ukrainie poszerzały się nowotworowe przerzuty konfliktu - dodał w modlitwie.

"Nie zostawiaj nas obojętnymi"

Mówiąc o znaczeniu dialogu, Franciszek podkreślił, że w obecnych czasach kryzysu istnieje ryzyko, że zamiast niego wybrane zostaną "drogi na skróty". - W tym dniu świątecznym błagajmy Jezusa, aby obudził w sercach wszystkich tęsknotę za pojednaniem i braterstwem - zachęcał wiernych.

- Nie zostawiaj nas obojętnymi na trudną sytuację migrantów, uchodźców i przesiedleńców. Ich oczy proszą nas, byśmy nie odwracali się, nie zaprzeczali człowieczeństwu, które nas łączy, byśmy uczynili ich historie naszymi własnymi i nie zapominali o ich tragediach - tłumaczył.

Papież modlił się za narody pogrążonych w konfliktach i kryzysach Birmy, Etiopii i całej Afryki Północnej, Sudanu i Sudanu Południowego. - Dzieciątko z Betlejem, spraw, aby liczni jeńcy wojenni cywilni i wojskowi z ostatnich konfliktów oraz ci, którzy są uwięzieni z powodów politycznych, mogli wkrótce powrócić do domu - prosił papież.

Papież: nadzieja jest silniejsza niż trudności

W dalszej części przesłania Franciszek modlił się za chorych. - Obdarz chorych zdrowiem i zainspiruj wszystkich ludzi dobrej woli do znalezienia najwłaściwszych rozwiązań, aby przezwyciężyć kryzys sanitarny i jego konsekwencje - mówił. Apelował o zapewnienie szczepionek najbardziej potrzebującym grupom ludności.

Dodał także: - Synu Boży, pociesz ofiary przemocy wobec kobiet, która szerzy się w tym okresie pandemii. Daj nadzieję dzieciom i młodzieży, które stają się ofiarami znęcania się i wykorzystywania. Pociesz i obdarz serdecznością osoby starsze, zwłaszcza te, które są najbardziej samotne.

Przypomniał, że środowisko naturalne cierpi z powodu niedbałości, z jaką jest traktowane. - Pobudź władze polityczne do znalezienia skutecznych porozumień, aby przyszłe pokolenia mogły żyć w środowisku szanującym życie - powiedział.

Zdaniem Franciszka w obecnych czasach jest wiele trudności, ale nadzieja jest silniejsza. - O Chryste, który narodziłeś się dla nas, naucz nas podążać z Tobą po drogach pokoju - prosił.

Po wygłoszeniu orędzia papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości