Szef dyplomacji Białorusi Siarhiej Martynau nie skorzysta z zaproszenia Polski i nie przyjedzie na szczyt Partnerstwa Wschodniego. Białoruś chce, by wziął w nim udział ambasador. Warszawa zastanawia się, w jakiej formule i czy w ogóle na to pozwolić.
Martynau jest najwyższym rangą urzędnikiem, którego nazwisko nie widnieje na liście polityków białoruskich objętych zakazem wjazdu do UE. Jednak na czele delegacji Mińsk wysyła dyplomatę zdecydowanie niższego rangą.
- Zapadła decyzja o wysłaniu w celu udziału w szczycie Partnerstwa Wschodniego oficjalnej białoruskiej delegacji na czele z ambasadorem Białorusi w Polsce Wiktarem Gajsionakiem - powiedział rzecznik MSZ w Mińsku.
Polskie MSZ: Zastanawiamy się
- Zaproszenie było wystosowane do ministra Martynaua. Polska prezydencja jako gospodarz szczytu zastanowi się, czy i w jakiej formie w spotkaniach możliwy byłby udział ambasadora - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Z kolei rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz poinformował, że decyzja w sprawie udziału białoruskiego ambasadora w pracach szczytu zapadnie w czwartek.
Źródła zbliżone do rządu twierdzą, że najprawdopodobniej będzie zgoda co do udziału Gajsionaka w sesjach plenarnych w piątek, ale nie będzie mógł on wziąć udziału w czwartkowej kolacji szefów delegacji na szczyt.
Partnerstwo Wschodnie w Warszawie
W warszawskim szczycie Partnerstwa Wschodniego w czwartek i piątek wezmą udział m.in. szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kanclerz Niemiec Angela Merkel, oraz premierzy Francji i Hiszpanii: Francois Fillon oraz Jose Zapatero.
Zapadła decyzja o wysłaniu w celu udziału w szczycie Partnerstwa Wschodniego oficjalnej białoruskiej delegacji na czele z ambasadorem Białorusi w Polsce Wiktarem Gajsionakiem. rzecznik MSZ Białorusi Andriej Sawinych
Instytucje europejskie, oprócz szefa KE, podczas szczytu reprezentować będą: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Pięć krajów Partnerstwa będzie reprezentowanych na najwyższym szczeblu. Do Warszawy przyjadą prezydenci: Ukrainy - Wiktor Janukowycz, Gruzji - Micheil Saakaszwili, Azerbejdżanu - Ilham Alijew, Armenii - Serż Sarkisjan oraz premier Mołdawii Vlad Filat.
Szczyt Partnerstwa Wschodniego jest jednym z najważniejszych wydarzeń polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, który ma m.in. potwierdzić poparcie dla rozwoju projektu PW. Podczas obrad ma zostać przyjęta deklaracja uznająca m.in. "europejskie aspiracje" partnerów UE.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: poland.belembassy.org