Bez wiz z Wilna do Waszyngtonu

Aktualizacja:
 
Negocjacje prezydentów Litwy i USA zakończyły się sukcesemPAP-EPA

Litwini bedą mogli zwiedzać Wielki Kanion i Park Yellowstone bez wiz i to już w drugiej połowie października - tak wynika z zapowiedzi prezydenta George'a W. Bush'a. Ostatnim krokiem było podpisanie porozumienia dotyczącego wymiany informacji o osobach podejrzanych o terroryzm.

Dla obywateli Litwy swobodna podróż przez ocean będzie nagrodą za wiele lat rozmów litewskiego rządu z USA. Pierwszym poważnym sygnałem, że wizy dla Litwinów wkrótce zostaną zniesione, było podpisanie w marcu 2008 roku przez Wilno i Waszyngton memorandum w sprawie zniesienia amerykańskich wiz dla obywateli litewskich.

8 lat negocjacji

Prezydent USA, podczas poniedziałkowego spotkania w Waszyngtonie z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem, zapowiedział, że Litwini bez wiz pojadą do Stanów Zjednoczonych już w drugiej połowie października. O zniesienie wiz Litwa zabiegała od 8 lat - Jest to wynik współpracy obu państw, świadczy o tym, że USA nam ufają - podkreślił prezydent Valdas Adamkus. W poniedziałek w Wilnie Litwa i USA podpisały porozumienie o wymianie informacji o osobach podejrzanych o terroryzm. Jest to ostatni dokument, który trzeba było podpisać w celu zniesienia wiz dla obywateli Litwy.

Magiczne 10 procent

10 procent - tyle wynosi limit odmów wizowych, który nie może być przekroczony przez kraj ubiegający się o zniesienie wiz. Jest to główny warunek stawiany przez Amerykanów. Jeszcze w 2006 roku na Litwie odsetek odmów wynosił 27,7 proc., jednak już w 2007 roku nie przekroczył 10 proc. Stany Zjednoczone wymagają wiz od obywateli 12 państw członkowskich UE: Bułgarii, Cypru, Estonii, Grecji, Węgier, Litwy, Łotwy, Malty, Czech, Rumunii, Słowacji i Polski. W wyniku braków postępów w rozmowach prowadzonych w tej sprawie przez Brukselę, osiem z tych państw - Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Malta - podjęły w ostatnich miesiącach negocjacje z Waszyngtonem. Wkrótce wizy amerykańskie mają być zniesione także dla Słowaków.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP-EPA