Atak Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski: nie złożymy broni, będziemy bronić naszego kraju

Źródło:
PAP
Zełenski: będziemy bronić naszego kraju, ponieważ naszą bronią jest prawda
Zełenski: będziemy bronić naszego kraju, ponieważ naszą bronią jest prawdaTwitter/@ZelenskyyUa
wideo 2/21
Zełenski: będziemy bronić naszego kraju, ponieważ naszą bronią jest prawdaTwitter/@ZelenskyyUa

Będziemy bronić naszego kraju, ponieważ naszą bronią jest prawda - powiedział w nagraniu opublikowanym w sobotę rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Nie składamy broni - podkreślał. W nocy z piątku na sobotę oraz rano w sobotę w Kijowie i jego okolicach trwają walki.

- Dzień dobry, Ukraińcy. Teraz w Internecie jest dużo fałszywych informacji, jakobym wzywał nasze wojsko do złożenia broni i do ewakuacji. A więc: oto jestem, nie złożymy broni, będziemy bronić naszego państwa, bo naszą bronią jest prawda. Naszą prawdą jest to, że to jest nasza ziemia, nasz kraj, nasze dzieci i będziemy tego wszystkiego bronić. To właśnie chciałem wam powiedzieć. Chwała Ukrainie!" - oświadczył Zełenski w kilkudziesięciosekundowym filmiku nagranym przed kancelarią prezydenta w centrum Kijowa.

Relacja: Atak Rosji na Ukrainę

Ukraina zaatakowana. Sobota godzina po godzinie

Przedstawiciel Zełenskiego: wszystkie ataki rosyjskie w nocy zostały odparte

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przekazał w sobotę rano, że nocne ataki sił rosyjskich w Kijowie i innych miastach zostały odparte. Według niego Rosja straciła dotąd 3500 żołnierzy, a siły ukraińskie wzięły 200 jeńców.

Podolak zapewnił, że celem wojsk rosyjskich było "złamanie tej nocy obrony" Kijowa, przy użyciu desantu, a następnie wjazd sił pancernych i że "wszystkie ataki zostały absolutnie profesjonalnie odparte" przez siły ukraińskie.

Zapewnił, że w stolicy "absolutnie skutecznie działały oddziały obrony terytorialnej".

Wspomniał o próbie przejęcia przez Rosjan jednostki wojskowej w Kijowie, która "jednak się nie udała".

Strzały w pobliżu budynków rządowych w Kijowie, sobota 26.02, po godzinie 6
Strzały w pobliżu budynków rządowych w Kijowie, sobota 26.02, po godzinie 6TVN24

Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy podał w piątek rano, że wojska rosyjskie kontynuują ofensywę po przegrupowaniu sił rezerwowych na obszarach graniczących z Ukrainą. Według sztabu dowodzenie lotnictwa taktycznego Rosji odbywa się ona z terytorium Białorusi i anektowanego Krymu.

Rosjanie atakują lotniska, ich celem są oddziały ukraińskie na wschodzie kraju i na północy obwodu kijowskiego. Dokonali ostrzałów lotniczych w rejonie Sum, Połtawy i Mariupola. Od strony Morza Czarnego wystrzelili pociski manewrujące Kalibr.

Trwają walki w mieście Ochtyrka w obwodzie sumskim i również na wschodzie kraju, w obwodzie charkowskim.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@ZelenskyyUa

Tagi:
Raporty: