Zełenski zaapelował do Xi. Prosi o pomoc w sprowadzeniu deportowanych do Rosji ukraińskich dzieci

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Piątek jest 429. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że dwa dni temu w rozmowie telefonicznej z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem zaapelował o pomoc w sprowadzeniu przymusowo wywiezionych do Rosji ukraińskich dzieci. - Jak dotąd tylko Ukraina pomaga Ukrainie w powrocie dzieci - powiedział Zełenski. Wcześniej w piątek Rosjanie przypuścili atak na Humań w centrum kraju. Zginęły co najmniej 23 osoby, kilkanaście zostało rannych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:28
  • 4:16

    Ukraiński ekspert wojskowy Mykoła Beleskow, zapytany w rozmowie z telewizją ARD o spodziewaną ukraińską ofensywę w wojnie obronnej z Rosją podkreślił, że ofensywy "to najtrudniejsze operacje wojskowe". Zwrócił uwagę, że rosyjska ofensywa się nie powiodła.

    - Rosjanie walczyli ofensywnie, bo mieli określony cel polityczny. Ale kierownictwo Kremla wciąż nie jest w stanie pogodzić własnych celów z rzeczywistymi możliwościami militarnymi Rosji. Walczą bardzo, bardzo źle, ale ich zadaniem jest ciągła ofensywa, czyli cele maksymalistyczne. Ofensywa się nie powiodła. Ponieważ linia frontu praktycznie się nie przesunęła - powiedział Beleskow, który jest pracownikiem naukowym ukraińskiego "Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych" w Kijowie.

    Podkreślił, że "potrzebujemy technologii. I ta technologia dociera do nas od stosunkowo niedawna, od mniej więcej marca. Ale nadal nie otrzymaliśmy wszystkiego, co nam obiecano. Ani w czołgach, ani w opancerzonych wozach bojowych, ani w artylerii i amunicji".

    Druga kwestia to "nauczenie żołnierzy, jak z tego wszystkiego korzystać. Musi być koordynacja pomiędzy poszczególnymi zespołami. Trzeba skoordynować ludzi aż do poziomu kompanii, batalionu i brygady".

  • 3:48

    Przebywający w USA prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol powiedział w piątek, że konieczne jest zapewnienie, iż rosyjska inwazja na Ukrainę się nie powiedzie i że Seul rozważa różne opcje militarnej pomocy dla Ukrainy.

    Jun został zapytany o możliwość udzielenia przez Koreę Południową militarnej pomocy Ukrainie. - Uważnie obserwujemy sytuację na polu bitwy na Ukrainie i podejmiemy odpowiednie kroki w celu przestrzegania międzynarodowych norm i prawa międzynarodowego. W tej chwili uważnie monitorujemy sytuację i rozważamy różne opcje - odpowiedział.

  • 3:11

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat "gwarancji poprawy, rozszerzenia i przedłużenia" umowy, umożliwiającej bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

  • 1:54

    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował o przybyciu na Ukrainę 19 samobieżnych haubicoarmat Caesar produkcji francuskiej, przekazanych przez Danię. "Caesary z Danii są już na Ukrainie” – napisał Reznikow na Twitterze, dziękując mieszkańcom Danii, ministerstwu obrony tego kraju i francuskim partnerom.

  • 0:56

    Służby, które prowadzą akcję ratowniczą przy zniszczonym bloku mieszkalnym w Humaniu, poinformowały dziennikarzy CNN, że poszukują pod gruzami dwojga dzieci - chłopca i dziewczynki.

  • 23:53

    Sztuczne ograniczanie handlu Ukrainy z UE jest uderzeniem w gospodarkę państwa, które walczy przeciwko rosyjskiej agresji – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

    - Jestem przekonany, że w warunkach wojny z Rosją Ukraina, jako kandydat do członkostwa w UE oraz Unia Europejska powinny przestrzegać zapisów Umowy Stowarzyszeniowej i zasad wspólnego rynku UE – powiedział Zełenski.

  • 22:57

    Rosyjski atak rakietowy na Humań, w którym zginęło 23 cywilów, w tym czworo dzieci to terror, dokonywany przez absolutne zło - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Do tragedii w tym mieście w środkowej części kraju doszło wczesnym rankiem.

    - Przez cały dzień trwała rozbiórka ruin w Humaniu, w miejscu trafienia rosyjskiej rakiety. Obecnie wiemy o 23 zabitych, wśród których jest czworo dzieci. Składam wyrazy współczucia rodzinie i bliskim - powiedział szef państwa w wieczornym wystąpieniu, które opublikował w Telegramie.

    Zełenski poinformował, że wszyscy poszkodowani otrzymują niezbędną pomoc. Podziękował także ratownikom za udział w operacji poszukiwawczej.

    - Rakieta uderzyła w Humań, absolutnie pokojowe miasto, znane na całym świecie z tego, że co roku przyjmowało dziesiątki tysięcy chasydzkich pielgrzymów… Tylko absolutne zło może prowadzić taki terror przeciw Ukrainie - podkreślił.

    Humań jest ważnym celem pielgrzymek chasydów z całego świata, gdyż znajduje się tu grób rabina Nachmana z Bracławia, jednej z najważniejszych postaci chasydyzmu.

    Prezydent przekazał, że w następstwie ataku rakietowego na miasto Dniepr zginęły młoda matka i jej niemalże trzyletnia córeczka. - Matka i córka. Olga, która urodziła się w 92. i Weronika z 20. (odp. 1992 i 2020 - red.) roku. To dziecko nie skończyło nawet trzech lat! Wieczna pamięć! Kondolencje dla całej rodziny, wyrazy współczucia dla bliskich - powiedział.

    Zełenski potwierdził, że w piątkowym ataku na jego kraj Rosja użyła 23 rakiet, z których 21 zostało zniszczonych przez obronę przeciwlotniczą.

    - Gdyby nie to, państwo terrorysta mogłoby zebrać znacznie więcej ofiar, więcej istnień. To kolejny dowód, że zatrzymać terror i uratować ludzkie życie można tylko bronią - oświadczył, wskazując na potrzebę dostawy broni dla Ukrainy.

    - Środki obrony przeciwlotniczej, nowoczesne lotnictwo, bez którego nie istnieje efektywna obrona przeciwlotnicza. Artyleria, sprzęt wojskowy. Wszystko, co niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo naszym miastom i wsiom jak na tyłach, tak i na pierwszej linii frontu - wymienił.

    Jest to konieczne, by "dać bezpieczeństwo także naszym ludziom, którzy na razie znajdują się, niestety, na terenach okupowanych. Na razie. Nie możemy zostawić nikogo pod władzą rosyjskiego zła" - podkreślił Zełenski.

  • 22:18

    Prezydent Wołodymyr Zełenski podzielił się w piątek szczegółami swojej telefonicznej rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, którą odbył w środę. Powiedział, że wykorzystał "ważną rozmowę", aby poruszyć los - jak podają oficjalne dane - około 20 tysięcy ukraińskich dzieci, które Rosja przymusowo wywiozła z Ukrainy i zaapelował do Xi o pomoc w ich sprowadzeniu z powrotem.

    - Jak dotąd tylko Ukraina pomaga Ukrainie w powrocie dzieci – stwierdził.

  • 20:04

    Ukraiński sztab poinformował, że Rosjanie skupiają swoje główne wysiłki na ofensywie w kierunkach Limańska, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki.

    W ciągu dnia agresorzy mieli przeprowadzić ponad 40 ataków na wymienionych kierunkach, a w epicentrum walk pozostają Bachmut i Marjinka.

    Strona ukraińska informuje także, że Rosjanie używają do celów wojskowych m.in. placówek oświatowych, wraz z uczniami, jako tzw. "żywych tarcz".

  • 18:38

    Jestem przekonany, że Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej i NATO – oświadczył w Kijowie prezydent Czech Petr Pavel, który przybył tu w piątek z wizytą wraz z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą.

    - Przywieźliśmy ukraińskim władzom wiadomość, że będziemy po ich stronie. To absolutnie zrozumiałe, że Ukraina w pełni zasłużyła na członkostwo w NATO i UE - powiedział Pavel na wspólnej konferencji prasowej z Czaputovą i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

    - Zasłużyła na to swoją wytrzymałością, odwagą, sprzeciwem (wobec rosyjskiego agresora - red.) i walką o wolność. Jest ona przykładem dla nas wszystkich. Nie mam wątpliwości, że Ukraina będzie członkiem UE i NATO. Pytanie tylko kiedy - zaznaczył Pavel deklarując, że Praga gotowa jest podzielić się z Kijowem swoimi doświadczeniami na drodze do członkostwa.

    Zełenski przeprowadził wcześniej rozmowy z Pavlem i Czaputovą, podczas których dziękował im za wsparcie udzielane Ukrainie w odpieraniu agresji Rosji. Goście ukraińskiego prezydenta zapewnili ze swej strony, że Kijów może liczyć na ich solidarność.

    Prezydent Ukrainy odniósł się także na konferencji prasowej do planowanej kontrofensywy wojsk ukraińskich oraz dostaw niezbędnej broni. "Każda udzielona Ukrainie pomoc, system obrony powietrznej, samolot bojowy, każda armata i pojazd pancerny, z pomocą którego bronimy się przed rosyjską agresją, jest ratunkiem dla naszych ludzi" – powiedział.

    - Uważam, że jednym z głównych wniosków naszych dzisiejszych rozmów powinno być to, że w kwestiach pomocy w dziedzinie bezpieczeństwa nie może być żadnych tabu obronnych. Każde sztuczne ograniczenie (dostaw broni - red.) dla Ukrainy jest kolejną możliwością terrorystyczną dla Federacji Rosyjskiej - oświadczył Zełenski.

    Po rozmowach ukraińskiego prezydenta z Czaputovą i Pavlem głowy państw podpisały wspólną deklarację, w której skrytykowano m.in. agresję Rosji przeciw Ukrainie i podkreślono, że odpowiedzialni za nią i zbrodnie dokonane w tym kraju powinni zostać ukarani.

    W dokumencie znalazły się także słowa o konieczności kontynuacji sankcji wobec Rosji, wsparciu Ukrainy w integracji europejskiej i euroatlantyckiej i powojennej odbudowie kraju.

  • 17:35

    Alarm lotniczy w obwodach: żytomierskim, winnickim, czerkaskim, kijowskim oraz kirowohradzkim.

  • 17:32

    Alarm lotniczy ogłoszono również w Kijowie.

  • 17:22

    Ogłoszono alarm lotniczy w dziesięciu obwodach południowej i wschodniej Ukrainy.

    Dotyczy on obwodów: odeskiego, mikołajewskiego, chersońskiego, dniepropietrowskiego, zaporoskiego, donieckiego, połtawskiego, charkowskiego oraz sumskiego, a także wschodniej części obwodu kirowohradzkiego.

    Ukraiński alarm lotniczy od grudnia poprzedniego roku utrzymuje się na terytorium okupowanej przez Rosjan Autonomicznej Republiki Krymu, a od 4 kwietnia także w obwodzie ługańskim.

  • 17:10

  • 17:09

  • 17:04

    Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba spotkał się w Odessie z ministrami spraw zagranicznych Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii i Szwecji. W rozmowach ponownie poruszył temat przekazania Ukrainie zachodnich samolotów bojowych, przede wszystkim F-16.

    - Poprosiłem swoich kolegów jak przyjaciół, by dołożyli wszelkich starań dla przyspieszenia decyzji o rozpoczęciu szkoleń ukraińskich pilotów na samolotach, przede wszystkim F-16. Co doprowadzi z czasem do decyzji o przekazaniu Ukrainie samolotów - mówił.

    - Powinniśmy zrzucić Rosję z nieba. W tym celu potrzebujemy nie tylko środków obrony powietrznej, ale i samolotów bojowych. Są one niezbędne, by przykryć nasze brygady, które pójdą do kontrnatarcia - oświadczył szef MSZ Ukrainy.

    Kułeba poinformował, że odniósł wrażenie, iż jego partnerzy z państw Europy Północnej odnieśli się do jego próśb ze zrozumieniem. - Jestem za to wdzięczny - podkreślił.

  • 17:04

  • 17:04

    Oczekiwane kontrnatarcie sił ukraińskich nie może być traktowane jako decydująca bitwa w wojnie z Rosją. Będzie nią dopiero atak, który doprowadzi do odzyskania wszystkich okupowanych terytoriów - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

    - Kontrnatarcia nie należy rozpatrywać w kategoriach decydującej bitwy. Decydującą bitwą będzie ta, która doprowadzi do całkowitego wyzwolenia ukraińskich terytoriów - powiedział Kułeba na briefingu z szefami dyplomacji państw Europy Północnej.

    - Jeśli potrzebne będzie jedno kontrnatarcie - będzie jedno. Jeśli konieczne będą dwa czy więcej - tak właśnie będzie. To nie jest konflikt, który będzie można zamrozić - zapewnił szef MSZ.

  • 16:30

    Ukraiński sztab opublikował nagranie mające przedstawiać zniszczenie rosyjskiego wozu bojowego piechoty BMP pod Bachmutem.

  • 15:51

    Podpisany przez Władimira Putina dekret otwiera drogę do nabycia rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom obwodów Ukrainy znajdujących się pod okupacją Moskwy. Ci, którzy odmówią lub nie zalegalizują swojego statusu, będą narażeni na potencjalną deportację - informuje Reuters.

    Dekret obejmuje cztery obwody Ukrainy, które Rosja uznała za swoje i częściowo kontroluje: doniecki, ługański, chersoński i zaporoski.

    Zgodnie z dekretem każdy, kto nie podejmie takich działań do 1 lipca przyszłego roku, zostanie uznany za cudzoziemca, co narazi go na ryzyko deportacji z terytorium, które Rosja uważa za własne.

    Dekret zezwala również władzom na deportację osób z czterech wymienionych regionów, jeśli zostaną uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji lub wezmą udział w tzw. nieautoryzowanych protestach.

  • 15:42

    Kierownictwom rosyjskich spółek państwowych na okupowanym Krymie polecono przygotowanie się do ewakuacji - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na Centrum Narodowego Oporu.

    Portal donosi, że zalecenia te przekazano zarówno państwowym bankom, jak i dyrekcji kolei krymskich, i podkreśla, że dotyczyły także rodzin, a nie tylko samych menedżerów.

    Ukraińska Prawda przypomina, że wcześniej władze okupacyjne półwyspu zaapelowały do władz powiatowych o przygotowanie schronów na wypadek "zagrożeń".

    Przed dwoma dniami amerykański think tank American Enterprise Institute (AEI) powiadomił, że rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie - czołgi, pojazdy opancerzone i działa - z jednej z baz w północnej części okupowanego Krymu. AEI potwierdził to na podstawie zdjęć satelitarnych.

  • 15:14

    Do 17 wzrosła liczba ofiar piątkowego rosyjskiego ostrzału rakietowego dzielnicy mieszkaniowej w Humaniu - przekazały władze obwodu czerkaskiego. Wśród zabitych jest troje dzieci. Nadal trwa operacja ratunkowa. Wcześniej informowano o 15 ofiarach śmiertelnych.

    "Ratownicy wydobyli spod gruzów kolejne dwa ciała. To już 17 zabitych przez Rosjan cywilów" - powiadomił szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec. W regionie ogłoszono trzydniową żałobę.

    Wśród zabitych jest troje dzieci. Początkowo informowano o odnalezieniu ciał chłopca i dziewczynki w wieku ok. 10 lat. Później podano, że spod gruzów wydobyto ciało jeszcze jednej 11-letniej dziewczynki.

    Na miejscu trwa operacja ratunkowa.

  • 14:28

    Inwazję zbrojną Kremla na Ukrainę popiera obecnie 75 procent rosyjskiego społeczeństwa. W ciągu ostatnich miesięcy nie odnotowano pod tym względem znaczących zmian, poparcie dla wojny utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie - poinformowała niezależna rosyjska pracownia badania opinii publicznej Centrum Lewady.

    CZYTAJ WIĘCEJ:

  • 13:39

    - Tysiące Ukraińców chcą powrotu na terytorium kontrolowane przez Ukrainę. Chcą uciec z piekła, które przygotowała dla nich Rosja na tymczasowo okupowanych terytoriach. Żądamy otwarcia korytarzy humanitarnych - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Skomentowała w ten sposób wydany wcześniej przez Władimira Putina dekret, który przewiduje deportację obywateli Ukrainy z terytoriów okupowanych, jeśli stanowią oni "zagrożenie dla bezpieczeństwa".

    Mieszkańcy samozwańczych republik, donieckiej i ługańskiej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego, którzy nie mają obywatelstwa rosyjskiego, będą uznawani za "cudzoziemców" jeśli do 1 lipca 2024 roku nie uzyskają rosyjskiego paszportu.

  • 12:26

    Przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu znajdował się rosyjski statek do zadań specjalnych - twierdzi dowództwo sił zbrojnych Danii, cytowane przez duńską gazetę "Information".

    Wojskowi potwierdzili dziennikarzom, że 22 września 2022 z okrętu patrolowego P524 Nymfen wykonali 26 zdjęć, które dokumentują obecność na wschód od Bornholmu rosyjskiego statku SS-750. Jednostka posiada na pokładzie niewielką łódź podwodną AS-26 Priz.

    - To jest interesująca informacja. SS-750 to specjalny statek, zaprojektowany właśnie do operacji podwodnych - podkreśla Joakim von Braun, szwedzki ekspert zajmujący się służbami specjalnymi oraz Rosją.

    Jednocześnie duńskie siły zbrojne odmówiły gazecie "Information" udostępnienia zdjęć rosyjskiego statku, powołując się na ich "charakter wywiadowczy".

    Wcześniej duńskie wojsko ujawniło mediom, że jest w posiadaniu 112 zdjęć różnych rosyjskich statków pływających w okolicach miejsc, gdzie doszło do eksplozji NS 1 i 2. Nie wiadomo, jakie dokładnie jednostki przedstawia pozostałych 86 fotografii.

    Do wycieków gazu z rosyjsko-niemieckich gazociągów Nord Stream doszło w dniach 26-27 września 2022 roku na południowy wschód od Bornholmu oraz na północny wschód od wyspy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi duńska oraz szwedzka prokuratura. Śledczy obu krajów potwierdzili, że doszło do eksplozji materiału wybuchowego, wskazali na akt sabotażu.

  • 11:48

    Podczas czwartkowego ataku rakietowego na Mikołajów armia rosyjska użyła rakiet manewrujących Iskander-K (w kodzie NATO - SS-26 Stone), które są trudne do zestrzelenia dla ukraińskiej obrony powietrznej – oświadczył rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

    - Ataku dokonano z kierunku południowego rakietami Iskander-K. To także pocisk manewrujący, która ma charakterystyki podobne do rakiet Kalibr, jednak jest to pocisk wystrzeliwany z ziemi, a nie z morza – powiedział Ihnat na antenie ukraińskiej telewizji.

    Jak dodał, takie pociski są trudne do zestrzelenia, bo mogą lecieć bardzo nisko i obronie powietrznej trudno jest je wykrywać. Niemniej, jak zaznaczył, przypadki zestrzelenia tego typu pocisków miały już miejsce w przeszłości.

  • 11:21

    Rosja odwołała doroczne międzynarodowe igrzyska wojskowe, bo obawiała się, że ich przeprowadzanie w czasie wojny będzie źle odebrane, a straty poniesione w Ukrainie zagroziłyby jej dominacji w zawodach - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak poinformował resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w zeszłym tygodniu rosyjskie media podały, że doroczne międzynarodowe igrzyska wojskowe nie odbędą się w 2023 roku. Nazywane "wojskową olimpiadą" zawody symbolizowały rosyjskie próby przywrócenia sił zbrojnych do centrum kultury popularnej, a przypominające festiwal wydarzenie znane jest szczególnie z biathlonu czołgowego.

  • 11:16

    Rosja ciągle nie nauczyła się, że jej brutalność tylko wzmacnia ukraiński opór i pogłębia naszą determinację, by wspierać Ukrainę w jej walce – oświadczyła ambasador USA w Kijowie Bridget Brink, komentując piątkowe ataki rakietowe Rosji na osiedla mieszkaniowe w Humaniu i Dnieprze.

    "Kolejne tragiczne śmierci po tym, jak rosyjskie pociski uderzyły w kolejny budynek mieszkalny" – napisała Brink na Twitterze. "Rosja ciągle nie nauczyła się, że jej brutalność tylko wzmacnia ukraiński opór i pogłębia naszą determinację, by wspierać Ukrainę w jej walce" – podkreśliła amerykańska dyplomatka.

  • 10:52

    "Nie, to nie są wspomnienia o nazistach, lecz rzeczywistość Ukraińców mordowanych przez Rosjan" - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, odnosząc się do nocnych ataków rakietowych wroga na osiedla mieszkaniowe w Humaniu i Dnieprze. Zginęło w nich co najmniej 12 osób, w tym troje dzieci.

  • 10:47

    Prezydenci Słowacji i Czech, Zuzana Czaputova i Petr Pavel, przybyli w piątek rano na Ukrainę. - informują media. Przywódcy tych państw poinformowali o tym w mediach społecznościowych. "Z Ukrainą łączą nas nie tylko granice i przeszłość, ale i wspólna przyszłość" - stwierdziła Czaputova.

    "Zuzana Czaputova i ja podzielamy wartości wolności i sprawiedliwości. Ciężko jest na własne oczy zobaczyć, że Ukraińcy płacą za to najwyższą cenę krwi i życia swoich obywateli. W walce z agresorem bronią tego, co nas łączy" – napisał Pavel na Twitterze.

    Czeski prezydent opublikował zdjęcie zrobione na tle zniszczonego budynku. Według mediów jest to Borodzianka pod Kijowem.

  • 10:11

    Na zajętym lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim odnotowywane są przypadki dezercji wśród rosyjskich żołnierzy - poinformowała rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk. Jak stwierdziła, "najeźdźcy najwyraźniej nie są przekonani o możliwości długoterminowego umocnienia się na tym terenie". "Dezercja kwitnie" - dodała Humeniuk.

    Wcześniej pojawiły się doniesienia, że ukraińskie siły zajęły pozycje na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Nie zostały one ani zdementowane ani potwierdzone przez oficjalny Kijów.

  • 9:44

    "Każdy taki atak, każde zło wyrządzone naszemu krajowi i jego mieszkańcom tylko przybliża terrorystyczne państwo do porażki i kary. Oni myślą, że jest odwrotnie, ale to nieprawda. Nie zapomnimy o żadnej zbrodni i nie pozwolimy żadnemu okupantowi uniknąć odpowiedzialności" - zadeklarował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który zareagował na piątkowe ostrzały Rosjan.

    W piątek nad ranem rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na cele cywilne na Ukrainie. Według najnowszych doniesień przekazywanych przez władze w Kijowie, a także administracje ukraińskich miast i regionów, zginęło co najmniej 12 osób, w tym 10 w Humaniu w centralnej części kraju. Wojska agresora uderzyły tam w osiedle mieszkaniowe.

    Wśród zabitych jest co najmniej dwoje dzieci z Humania i Dniepra. W drugim z tych miast pocisk zabił trzyletnie dziecko i młodą kobietę, prawdopodobnie jego matkę.

  • 8:59

    Liczba ofiar piątkowego rosyjskiego ataku na miasto Humań w obwodzie czerkaskim wzrosła do siedmiu - przekazały tamtejsze władze i ukraińska policja.

  • 8:00

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 540 rosyjskich żołnierzy - poinormował w piątkowym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Od początku inwazji zbrojnej rosyjska armia straciła w Ukrainie 189 460 żołnierzy.

  • 7:38

  • 7:10

    Co najmniej pięć osób cywilnych, w tym trzyletnie dziecko, zostało zabitych w wyniku ataku rakietowego, który Rosja przeprowadziła przeciw Ukrainie w piątek wczesnym rankiem – poinformował minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.

    Ofiary śmiertelne odnotowano w miastach Dniepr, Humań i Ukrainka pod Kijowem. Pociski trafiły tam w budynki mieszkalne.

    "Humań. Dwie rakiety uszkodziły trzy bloki. Według informacji z godz. 7 (godz. 6 czasu polskiego) troje ludzi zginęło, a ośmioro zostało rannych. Rannym udzielana jest pomoc medyczna. Trwają prace poszukiwawczo-ratunkowe" – napisał Kłymenko na Facebooku.

    Minister przekazał, że w Dnieprze w środkowo-wschodniej części kraju zginęła kobieta z trzyletnim dzieckiem. Trzy osoby zostały ranne. W Ukraince pod Kijowem ranne zostały dwie osoby.

  • 6:35

    Rosjanie kontynuują wzmacnianie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze w obawie przed możliwym ukraińskimi operacjami kontrofensywnymi - przekazał w czwartkowej aktualizacji amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

    Ośrodek przekazał też, że siły ukraińskie atakują rosyjską logistykę na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

  • 5:18

    W ataku na miasto Dniepr zginęła kobieta i trzyletnie dziecko – poinformowała agencja Reutera, powołując się na burmistrza miasta Borysa Fiłatowa.

    "Znów zabili cywilów. Zginęła młoda kobieta i trzyletnie dziecko. Nie mam więcej komentarzy" – napisał urzędnik w Telegramie.

    Борис Філатов

    Півночі не сплю. «Високоточниє» під@раси знову вбили в Дніпрі цивільних людей:(( Загинула молода жінка та трирічна дитина. Більше без коментарів. … Чекаємо офіційної інформації від ВЦА.

  • 5:17

    O godzinie 5 czasu polskiego odwołano alarmy lotnicze w Ukrainie.

  • 4:55

    Podczas rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę jeden z pocisków trafił w 8-piętrowy blok w Humaniu w centralnej części Ukrainy, całkowicie rujnując klatkę schodową budynku – poinformowano w sieciach społecznościowych, gdzie opublikowano wideo ze zdarzenia.

    Informację o uderzeniu w budynek potwierdziła Zoja Wowk z wydziału prasowego policji w obwodzie czerkaskim. "Wideo z Humania rozpowszechniane jest w sieciach społecznościowych. Wroga rakieta trafiła w budynek mieszkalnych. Informacje o poszkodowanych są ustalane" – napisała w Telegramie.

    Зоя Вовк

    Відео з Умані вже шириться соцмережами. Ворожа ракета потрапила в житловий будинок. Інформація щодо постраждалих уточнюється 🙏🏻😭

  • 4:22

    Interfax poinformował, że eksplozje odnotowano po północy w Dnieprze, Krzemieńczuku i Połtawie w centralnej Ukrainie oraz w Mikołajowie na południu, a inne źródło internetowe poinformowało o eksplozji w obwodzie kijowskim. Interfax zacytował regionalne relacje Telegrama, według których niezidentyfikowane obiekty latające leciały na zachód kraju.

  • 4:03

    Rosyjskie dowództwo wojskowe wydaje się przetasowywać kierownictwo organów dowodzenia związanych z generowaniem siły, utrzymaniem i logistyką – poinformował Instytut Studiów nad Wojną.

    Amerykański think tank przekazał, że zmiany te sugerują, że dotychczasowi dowódcy nie potrafili skutecznie przeprowadzić rosyjskiej zimowej ofensywy, która zakończyła się bez znaczących korzyści.

    Instytut zastrzegł, że jest jednak mało prawdopodobne, aby zmiany skutecznie stworzyły warunki do szybkiej odpowiedzi sił rosyjskich na ukraińską kontrofensywę. Zmiany te mogą być częścią wysiłków na rzecz długoterminowej reformy i rosyjskich sił zbrojnych – podejrzewają eksperci.

  • 3:10

    O godzinie 4:20 czasu lokalnego, (3:20 w Polsce), na terytoruim całej Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy na dużą skalę - informuje Ukrinform. Administracja obwodu kijowskiego wezwała mieszkańców do ukrycia się w schronach do czasu odwołania alarmu.

  • 3:02

    Putin podpisał dekret, który przewiduje deportację obywateli Ukrainy z terytoriów okupowanych, jeśli stanowią oni "zagrożenie dla bezpieczeństwa" - poinformowała na Twitterze Nexta.

    Mieszkańcy samozwańczych republik, donieckiej i ługańskiej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego, którzy nie mają obywatelstwa rosyjskiego, będą uznawani za "cudzoziemców" jeśli do 1 lipca 2024 r. nie uzyskają rosyjskiego paszportu i mogą zostać deportowani - stanowi dekret.

  • 1:52

    Rosjanie przeprowadzili 27 kwietnia atak rakietowy na Mikołajów.

  • 1:15

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:54

    Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i przywódca Rosji Władimir Putin w czwartek wzięli udział online w ceremonii otwarcia pierwszej w Turcji, zbudowanej przez Rosjan elektrowni atomowej.

  • 0:44

    Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w czwartek rezolucję, w której wezwało Rosję do zaprzestania bezprawnych deportacji ukraińskich dzieci i ich repatriacji do ojczyzny - poinformowały na Twitterze służby prasowe RE. W kwietniu rząd Ukrainy poinformował, że co najmniej 19384 dzieci zostało deportowanych do Rosji.

    W rezolucji - informuje agencja Ukrinform - zgromadzenie podkreśliło, że deportacje są zaplanowaną i systematyczną polityką państwową. Zażądało wstrzymania toczących się "procedur adopcyjnych, zaprzestania nadawania obywatelstwa rosyjskiego oraz przywrócenia więzi dzieci z rodzicami lub opiekunami oraz ich repatriacji lub zwolnienia do bezpiecznego kraju trzeciego".

    "Przymusowe wysiedlanie dzieci stanowi zbrodnię ludobójstwa, która musi być dokładnie zbadana i ścigana" - napisano w dokumencie.

  • 0:36

    Polska i kraje bałtyckie przodują we wsparciu dla walczącej Ukrainy - powiedziała w czwartek ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja w Rydze.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: