Amerykańskie bombowce strategiczne przyleciały do Europy

Świat

US Air ForceB-52 mogą przenosić broń atomową

Trzy amerykańskie bombowce strategiczne B-52 przyleciały do Europy, by trenować współpracę z europejskimi sojusznikami - podały Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Maszyny z baz Barksdale w Luizjanie i Minot w Dakocie Północnej wylądowały w brytyjskiej bazie Fairford w Anglii.

Jak podaje dowództwo US Air Force, podczas swojego krótkiego pobytu w Europie załogi B-52 będą ćwiczyć współdziałanie z sojusznikami, a także zapoznają się z bazami lotniczymi w Europie. Bombowce wezmą też udział w upamiętnieniu 70. rocznicy alianckiego lądowania w Normandii w 1944 roku.

- Rozmieszczenie bombowców strategicznych daje bezcenną szansę na wzmocnienie i ulepszenie współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami - powiedział adm. Cecil Haney z dowództwa sił powietrznych.

Od ponad pół wieku B-52 stanowią kluczowy składnik amerykańskiej floty bombowców strategicznych i jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli lotnictwa wojskowego USA.

We wtorek prezydent USA Barack Obama zapowiedział w Warszawie wsparcie sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej. Program zwiększenia obecności wojskowej USA w tym regionie ma mieć wartość 1 mld dolarów. Polskie władze zapowiedziały zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB.

Autor: mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Air Force