Departament Stanu USA komentuje słowa Łukaszenki i Putina o Polsce

Źródło:
PAP
Spotkanie Putin-Łukaszenka na Kremlu. Nagranie z marca 2022 roku
Spotkanie Putin-Łukaszenka na Kremlu. Nagranie z marca 2022 rokuTVN24
wideo 2/4
Spotkanie Putin - Łukaszenka. Rosja dostarczy Białorusi sprzęt wojskowyTVN 24

Alaksandr Łukaszenka wygłosił kolejne nieodpowiedzialne słowa, a Rosja jest jedynym krajem w regionie, który dokonuje agresji - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller, odnosząc się do słów białoruskiego dyktatora i Władimira Putina pod adresem Polski. - Jeśli będzie to konieczne, będziemy bronić każdego cala terytorium NATO - podkreślił Miller.

Łukaszenka podczas niedzielnego spotkania z Putinem w Petersburgu powiedział, że stacjonujący na Białorusi najemnicy Grupy Wagnera "prosili o pozwolenie ruszenia na Zachód; chcą się wybrać na wycieczkę do Warszawy i Rzeszowa". Putin stwierdził z kolei, że "Polska marzy o białoruskich ziemiach" oraz że ziemie zachodnie Polski są "prezentem" od Stalina.

- To jest kolejny z serii nieodpowiedzialnych komentarzy Łukaszenki. Mogę tylko powtórzyć, że Stany Zjednoczone będą bronić każdego centymetra terytorium NATO - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller podczas codziennego briefingu prasowego.

Pytany, czy postrzega uwagi Łukaszenki i Putina pod adresem Polski jako zwiastun dalszych działań, Miller odparł, że "nie wie, na ile się w nie wczytywać".

- Powiedziałbym jedynie, że jest tylko jeden kraj w regionie, który zademonstrował nie tylko zamiar, ale gotowość do inwazji na swoich sąsiadów i jest to Rosja, a nie Polska czy inny kraj regionu. Dlatego chcę powtórzyć, że nasz sojusz z Polską jest silny i jeśli będzie to konieczne, oczywiście będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO - oznajmił rzecznik.

Łukaszenka i Putinkremlin.ru

Rosyjskie ataki na ukraińskie porty blisko Rumunii

Miller powiedział też w poniedziałek, że w obliczu rosyjskich ataków na magazyny zbożowe nad deltą Dunaju tuż przy granicy z Rumunią słowa o gotowości USA do obrony NATO przekazał w poniedziałek swojej rumuńskiej odpowiedniczce szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.

Blinken miał też powiedzieć szefowej MSZ Rumunii Luminicie Odobescu, że liczy na wsparcie Rumunii w kontekście Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej i wznowienia transportu ukraińskiego zboża.

Miller "mocno potępił" poniedziałkowe uderzenia Rosji na naddunajskie porty, dodając że "te okrutne uderzenia dodatkowo obrazują gotowość Rosji, by używać żywności jako broni w swojej nielegalnej wojnie".

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: