Karinka po urodzeniu ważyła 560 gramów. "Mieściła się na dłoni dorosłego człowieka"

Źródło:
tvn24.pl
W Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim przyszła na świat dziewczynka, która ważyła zaledwie 560 gramów
W Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim przyszła na świat dziewczynka, która ważyła zaledwie 560 gramów Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim
wideo 2/4
Szpital Wojewódzki w Gorzowie WielkopolskimW Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim przyszła na świat dziewczynka, która ważyła zaledwie 560 gramów

W Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) urodziła się dziewczynka, która ważyła zaledwie 560 gramów. Karinka - bo tak ma na imię - przyszła na świat w 28. tygodniu ciąży. Walka o jej życie i zdrowie trwała wiele tygodni. Dziś dziewczynka ma się dobrze i po wielu tygodniach spędzonych w inkubatorze opuściła gorzowską neonatologię.

Karina Alicja przyszła na świat 30 czerwca. Pani Krystyna, mama dziewczynki, była w 28. tygodniu ciąży i przestała odczuwać ruchy dziecka. Gdy trafiła do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim specjaliści z oddziałów ginekologii i noworodkowego podjęli błyskawiczną decyzję o cesarskim cięciu. Po przyjściu na świat dziewczynka ważyła 560 gramów i miała 29 centymetrów. "Mieściła się na dłoni dorosłego człowieka" - informuje placówka.

Czytaj też: Cud - Lilianka. Ważyła niecałe pół kilo, była "poza granicami możliwości przeżycia". Przytyła i żyje

Kiedy Karina przyszła na świat ważyła zaledwie 560 gramów Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim

Kilka miesięcy walczyli o życie Kariny

Dziś dziewczynka jest oczkiem w głowie rodziców i dumą całego Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Opieki nad Noworodkiem, gdzie przez ostatnie miesiące toczyła się walka o dziecko. - Mamy za sobą i dobre, i naprawdę ciężkie chwile. Obecny świetny stan dziecka to ogromny sukces całego zespołu - mówi kierująca oddziałem dr n. med. Barbara Michalczyk, specjalista pediatrii, neonatologii i neurologii dziecięcej.  

Karina dziś ma już cztery miesiące i waży ponad 3 kilogramy Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim

Jak informuje szpital, dziewczynka waży teraz ponad 3,2 kg, ma spory apetyt i sporo energii. - Inaczej niż większość wcześniaków, które zazwyczaj nie są ruchliwe. W przypadku Kariny udało nam się uniknąć wielu typowych dla takich dzieci powikłań - mówi dr Michalczyk.

Czytaj też: Kamilek ważył 820 gramów, uratowała go odwaga lekarzy. Rodzice dziękują, Owsiak nagradza szpital

Karinka ma za sobą długie tygodnie w inkubatorze na "noworodkowym OIOM-ie". Przez ten czas rodzice byli u niej codziennie. Zanim Karinkę wypisano ze szpitala, mama dziewczynki została ponownie przyjęta na oddział położniczy, żeby mogła spędzać z córeczką dzień i noc, ucząc się, jak postępować z dzieckiem, które wymaga szczególnej opieki.

Karina wiele tygodni spędziła w inkubatorze. Niedawno z mamą opuściła szpital Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim

- To są światowe standardy, które chcemy wprowadzić także u nas - zapowiada dr Michalczyk i wyjaśnia, że całodobowa nauka na oddziale przygotowuje na sytuacje, które u noworodków są normalne, a które u rodziców mogą wywołać stres. 

Czytaj też: Kamil ważył 800 gramów, Szymon 400. "Mali wojownicy" czasem mieszczą się w dłoni

- Uczę się na przykład, żeby po kolorze skóry rozpoznawać, czy muszę podać dziecku tlen - mówi mama Kariny. Dziewczynka, jak wiele wcześniaków, potrzebuje wsparcia oddechowego, dlatego rodzice musieli opanować m.in. obsługę koncentratora tlenu. 

Dr n. med. Barbara Michalczyk, kierownik oddziału noworodkowego, po ponad czterech miesiącach wypisała Karinkę do domuSzpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim

Po paru dobach wspólnego pobytu w szpitalu córka i mama w zeszłym tygodniu zostały wypisane do domu. 

Jak informują przedstawiciele gorzowskiego szpitala, Karina jest jednym z wielu wcześniaków uratowanych na gorzowskiej neonatologii. Najmniejsze dziecko ważyło 450 gramów - przekazuje placówka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

ms/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim

Pozostałe wiadomości