TVN24 | Poznań

Biskup Janiak w swojej dawnej diecezji. "Poinformowaliśmy Nuncjaturę Apostolską"

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/gp
Źródło:
PAP
Kalisz. Biskup Janiak pojawił się w swojej dawnej diecezji
Kalisz. Biskup Janiak pojawił się w swojej dawnej diecezjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Kalisz. Biskup Janiak pojawił się w swojej dawnej diecezji

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka były biskup kaliski Edward Janiak nie może przebywać na terenie swojej diecezji. W piątek okazało się jednak, że duchowny przebywa w Domu Pomocy Społecznej Caritas w Złoczewie. O pobycie w ośrodku, wbrew nakazowi Watykanu, poinformowano Nuncjaturę Apostolską.

W marcu abp senior Sławoj Leszek Głódź i były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych księży wobec osób małoletnich. Duchowni otrzymali między innymi nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Jednak w piątek "Głos Wielkopolski" poinformował, że bp Janiak jest Domu Pomocy Społecznej Caritas Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa w Złoczewie. Dziennikarzom "Głosu" udało się w czwartek porozmawiać telefonicznie z bp. Janiakiem. "Potwierdził, że właśnie przebywa w Złoczewie. Zapewniał jednak, że to tymczasowe rozwiązanie, bo właśnie ma szczepienie. W piątek 23 kwietnia miał otrzymać drugą dawkę. Za kilka dni, jak twierdzi, jeśli wszystko będzie dobrze z jego zdrowiem, opuści Złoczew i diecezję kaliską" – podano w publikacji. Według dziennika bp Janiak nie chciał podać, gdzie przebywał przed przyjazdem do Złoczewa, nie chciał też zdradzić, gdzie będzie mieszkać po opuszczeniu DPS-u. Duchowny miał podkreślić, że jego pobyt w Złoczewie jest związany tylko ze szczepieniem, dlatego nie uważa tego za łamanie nakazu Watykanu.

"Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź opuścił rezydencję w Gdańsku".

Poinformowali Nuncjaturę Apostolską

Rzecznik prasowy kaliskiej diecezji powiedział w sobotę, że potwierdzono, iż bp Janiak przebywał w Złoczewie do piątku, jednak ks. Włodarski nie wie, czy były ordynariusz nadal jest w tamtejszym DPS. Dodał, że nie wie, jakie kroki w związku z tą sprawą podejmie Nuncjatura Apostolska. Zaznaczył, że władze diecezji nie wiedzą, z jakiego powodu bp Janiak pojawił się w Złoczewie.

Rzecznik prasowy diecezji kaliskiej wydał oświadczenie, w którym poinformował, że bp Damian Bryl został powiadomiony o pobycie biskupa Edwarda Janiaka w Domu Opieki Społecznej Caritas w Złoczewie (pow. sieradzki, woj. łódzkie). "Ze względu na obowiązujące biskupa Edwarda Janiaka ograniczenia nałożone przez Stolicę Apostolską biskup kaliski poinformował o zaistniałym fakcie Nuncjaturę Apostolską" – przekazał ks. Michał Włodarski.

Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską

Jesienią, 17 października ub.r. papież przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. A już pod koniec stycznia nuncjatura apostolska w Polsce podała, że papież mianował biskupem kaliskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Damiana Bryla. Z kolei 29 marca nuncjatura przekazała, że Stolica Apostolska, działając na podstawie przepisów Kodeksu prawa kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi", zakończyła dochodzenie w sprawach bp. Edwarda Janiaka i abp. seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. W przypadku biskupa Edwarda Janiaka postępowanie dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją kaliską. W wyniku zakończonego postępowania Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Janiaka nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Ksiądz Wierzbicki o decyzji papieża w sprawie arcybiskupa Głódzia i biskupa Janiaka
Ksiądz Wierzbicki o decyzji papieża w sprawie arcybiskupa Głódzia i biskupa JaniakaTVN24

Pokłosie dokumentu "Zabawa w chowanego"

Oskarżenia pod adresem biskupa Janiaka pojawiły się w maju ubiegłego roku w filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Zarzucono mu tuszowanie czynów pedofilskich. Dokument przedstawiał historię trzech chłopców wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej – Arkadiusza H. W filmie ukazano, jak biskup kaliski Edward Janiak miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu księży. Sprawą molestowania małoletnich przez ks. Arkadiusza H. zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Pleszewie, która zarzuciła mu, że między wrześniem 1998 r. a majem 2000 r. dopuścił się przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę 10-letniego wówczas pokrzywdzonego. 52-letni obecnie Arkadiusz H. miał skrzywdzić jeszcze sześciu chłopców, którzy zgłosili się do prokuratury, ale sprawy umorzono z uwagi na przedawnienie. W marcu Sąd Rejonowy w Pleszewie nieprawomocnie skazał księdza Arkadiusza H. na trzy lata bezwzględnego więzienia i 10-letni zakaz pracy z dziećmi.

Autor:aa/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości