"Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź opuścił rezydencję w Gdańsku"

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Abp Głódź ukarany przez Watykan. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej
Abp Głódź ukarany przez Watykan. Komunikat Nuncjatury ApostolskiejTVN 24
wideo 2/7
TVN 24Abp Głódź ukarany przez Watykan. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

Arcybiskup gdański senior Sławoj Leszek Głódź opuścił definitywnie rezydencję w Gdańsku - przekazał w piątek TVN24 ksiądz Maciej Kwiecień, rzecznik kurii. Jest to efekt kary nałożonej przez Stolicę Apostolską za zaniedbania "w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją".

Jak dowiedział się reporter TVN24 Michał Tracz, arcybiskup gdański senior Sławoj Leszek Głódź nie mieszka już w archidiecezji. Informację potwierdził w piątek ksiądz Maciej Kwiecień, rzecznik Archidiecezji Gdańskiej. Kuria nie precyzuje jednak, gdzie teraz będzie przebywał abp Głódź. Wyprowadzka ma związek z karą nałożoną na arcybiskupa przez Stolicę Apostolską.

Więcej na ten temat już dziś w "Polska i Świat".

Stolica Apostolska ukarała za zaniedbania

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

W poniedziałek 29 marca Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała komunikat, z którego wynika, że Stolica Apostolska postanowiła arcybiskupa seniora ukarać za zaniedbania "w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją". Jak czytamy w komunikacie, przeprowadzone przez Stolicę Apostolską postępowanie zostało podjęte w następstwie formalnych zgłoszeń. Papież Franciszek zajął się sprawą z własnej inicjatywy i na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Polscy duchowni ukarani. "Życzyłbym sobie, żeby teraz odważnie wkroczyła prokuratura"

Były metropolita gdański otrzymał nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską oraz zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie tej archidiecezji. Musi też z osobistych funduszy wpłacić odpowiednią sumę na rzecz Fundacji św. Józefa "z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć".

Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek o ukaraniu również byłego ordynariusza kaliskiego biskupa Edwarda Janiaka.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie dwóch biskupów. PAP: chodzi między innymi o arcybiskupa Głódzia.

Komunikat ws. arcybiskupa Głódziaepiskopat.pl

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości