TVN24 | Pomorze

Szczecin. Szczepienia przeciwko COVID-19 przed największym polskim cmentarzem

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/tam
Źródło:
TVN24 Szczecin, PAP
Szczepienia przed Cmentarzem Centralnym w Szczecinie
Szczepienia przed Cmentarzem Centralnym w Szczecinietvn24
wideo 2/10
tvn24Szczepienia przed Cmentarzem Centralnym w Szczecinie

W okresie Wszystkich Świętych przed główną bramą Cmentarza Centralnego w Szczecinie stworzono punkt szczepień, gdzie można przyjąć zastrzyk z preparatem chroniącym prezd COVID-19. Wiele osób - jak relacjonuje reporterka TVN24 - skorzystało z tej możliwości. Nie trzeba się rejestrować, a wystarczy - z dowodem osobistym - zgłosić się do punktu szczepień.

- W związku ze wzmożonym ruchem przy Cmentarzu Centralnym, od 22 października, przy bramie głównej, działa punkt szczepień przeciw COVID-19 – przypominał nam w dzień Wszystkich Świętych rzecznik miasta do spraw komunalnych i ochrony środowiska Andrzej Kus. W poniedziałek punkt czynny będzie do godziny 17.

Dostępne były szczepionki Janssen (Johnson & Johnson) - dla niezaszczepionych i Comirnaty (Pfizer-BioNTech) - dla osób, które chciałyby przyjąć trzecią dawkę. Dawkę przypominającą mogą otrzymać osoby, które ukończyły 50. rok życia, a także pracownicy ochrony zdrowia mający bezpośredni kontakt z pacjentem. Uzupełniająca dawka szczepionki jest też zalecana osobom z niską odpornością, które spełniają kryterium podania tej dawki - decyzję w przypadku takich osób podejmuje lekarz.

"By widywać dzieci"

Wśród wielu osób, które zdecydowały się zaszczepić przed nekropolią, były też takie, które specjalnie przyszły po szczepionkę. - Przyszłam się zaszczepić trzecią dawką, a przy okazji odwiedziłam groby – powiedziała nam jedna z kobiet.

Inny mężczyzna przyszedł zaszczepić się, ponieważ wyjeżdża za granicę. – To jest wygodne, bo i tak musiałem przyjść na groby – stwierdził.

Kolejna ze starszych mieszkanek Szczecina przyszła zaszczepić się, bo - jak stwierdziła - dzięki temu będzie mogła widywać dzieci.

Szczepienia także przed wrocławskimi cmentarzami

Podobne akcje szczepień odbywały się przed cmentarzami w całym kraju. Na przykład w okresie Wszystkich Świętych można było się zaszczepić się przeciwko COVID-19 w autobusie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji zaparkowanym przy wrocławskich nekropoliach.

Od soboty do poniedziałku zatrzymywał się pod wrocławskim cmentarzami: Grabiszyńskim, Kiełczowskim i Osobowickim. Podawana tam była jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson. Zaszczepić się można bez wcześniejszego umawiania, rejestracji czy spełnienia innych formalności. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i dokument tożsamości.

W Szczepciobusie zaszczepić będzie można się też w Zaduszki, czyli 2 listopada. Jak tłumaczą przedstawiciele wrocławskiego MPK to efekt dużego zainteresowania szczepieniami. W Dzień Zaduszny zaszczepić będzie można się przed bramą Cmentarza Osobowickiego, gdzie - w godzinach 12-17 - zaparkuje Szczepciobus.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Od 2 listopada system skierowań na trzecią dawkę dla osób pełnoletnich

Rada Medyczna przy premierze wydała niedawno stanowisko, w którym rekomenduje wszystkim pełnoletnim osobom przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19, jednak nie wcześniej niż sześć miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych. Zarekomendowała także przedłużenie ważności certyfikatu zaszczepienia o rok licząc od daty przyjęcia dawki przypominającej.

Szczepienie przypominające krok po kroku>>>

Największy polski cmentarz

Cmentarz Centralny w Szczecinie jest największą polską nekropolią i trzecią co do wielkości w Europie – na ponad 172 ha znajduje się 110 km alejek. Został otwarty w 1901 r. Cmentarz, a także neoromańską kaplicę i bramę główną zaprojektował architekt i miejski radca budowlany Wilhelm Meyer-Schwartau. Od początku teren miał być nie tylko miejscem spoczynku, ale też parkiem.

Autor:eŁKa/tam

Źródło: TVN24 Szczecin, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości