Minister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionki

Autor:
js
Źródło:
PAP, Radio Zet
Minister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionki
Minister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionkiRadio Zet
wideo 2/22
Radio ZetMinister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionki

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w Radiu Zet, że od 2 listopada planowane jest uruchomienie systemu skierowań na przyjęcie trzeciej dawki dla osób od 18 roku życia.

- Celujemy, żeby od 2 listopada uruchomić sam system skierowań - powiedział w piątek w Radiu Zet Niedzielski. - Ono będzie wystawione wszystkim obywatelom, którzy spełniają ten warunek wiekowy, czyli 18 plus i sześć miesięcy od ostatniej dawki. W Internetowym Koncie Pacjenta będzie można sobie sprawdzić, będzie można umówić termin w konkretnym miejscu, tak jak działało to do tej pory - dodał.

Po środowym posiedzeniu Rady Medycznej premier Mateusz Morawiecki informował, że szczepienia dawką przypominającą wszystkich osób powyżej 18. roku życia będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni.

Rekomendacja Rady Medycznej

We wtorek Rada Medyczna w swoim stanowisku zarekomendowała wszystkim osobom, które ukończyły 18 lat, podanie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych. Ponadto rekomenduje, by takim osobom przedłużać ważności certyfikatu zaszczepienia do roku po przyjęciu dawki przypominającej.

Rada w połowie września wydała rekomendacje, by szczepionkę przypominającą ("booster") otrzymywały osoby powyżej 50 lat, jak również pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami. Wskazała wtedy, że takie osoby – zgodnie z dotychczasowymi danymi klinicznymi – powinny być szczepione jedną dawką preparatu mRNA.

Autor:js

Źródło: PAP, Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości