Leśnik zastrzelił żubra, potem próbował to ukryć. Jest wyrok sądu

Źródło:
TVN24 Pomorze
Wyrok w sprawie zastrzelenia żubra w Boninie
Wyrok w sprawie zastrzelenia żubra w Boninietvn24
wideo 2/15
Wyrok w sprawie zastrzelenia żubra w Boninietvn24

Miał strzec tego lasu, a dopuścił się "czynu barbarzyńskiego", jak oceniają jego byli koledzy z pracy. Były leśniczy został skazany między innymi na miesiąc więzienia. Sąd nie miał wątpliwości, że myśliwy zastrzelił żubra celowo i że strzelał z bliska.

Sąd uznał winnym byłego pracownika Lasów Państwowych, który 22 września 2019 roku w rejonie Bonina w gminie Łobez zastrzelił żubra. Sędzia Arkadiusz Krupa powiedział, że mężczyzna działał "w celu osiągnięcia korzyści w postaci mięsa, nie posiadając zgody na zabicie samca żubra, pozostającego pod ochroną gatunkową".

Mężczyzna, który jest też myśliwym, strzelił do 6-letniego byka żubra z bliska, trafił go w serce, a potem wyciął tuszę zwierzęcia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Były leśnik ma trafić na miesiąc do więzienia, a przez 1,5 roku ma pracować społecznie przez 25 godzin miesięcznie.

Musi zapłacić także grzywnę w wysokości 15 tysięcy złotych i nawiązkę na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 13 tysięcy złotych. Ma także pokryć koszty sądowe w wysokości 3360 złotych.

Sąd orzekł także o przepadku na rzecz Skarbu Państwa broni myśliwskiej – sztucera z nabojami. Dodatkowo sąd orzekł wobec skazanego zakaz polowania na okres pięciu lat oraz zakaz wykonywania zawodu leśnika na taki sam okres.

Z żubra wycięto mięso
Z żubra wycięto mięsotvn24

"Serce było krwawym strzępem"

- Nie ma wątpliwości, że to był zamiar kłusownictwa – powiedział podczas uzasadniania wyroku sędzia Krupa. Jego zdaniem dowody świadczą ewidentnie, że myśliwy strzelił do zwierzęcia z bliska, zwierzę nie biegło, było dobrze widoczne, więc niemożliwe, by zostało pomylone z innym zwierzęciem. - Z opinii weterynaryjnej wynika, że serca prawie nie było. Ono było krwawym strzępem  - opowiadał sędzia.

W dodatku sprawca, który był wówczas leśnikiem odpowiedzialnym za ten teren, ukrył dowód w postaci naboju znalezionego przez świadka dzień po zastrzeleniu zwierzęcia. Skazany oprawił także zwierzę i wyciął z niego 200 kilogramów mięsa.

Dodatkowo sędzia uznał, że kara bezwzględnego więzienia jest bardziej wychowawcza w tej sytuacji. - Jeden miesiąc nie powoduje, że rozlatuje się życie danej osoby, ale z drugiej strony jest to szok dla każdego człowieka – uzasadniał Krupa.

Wyrok nie jest prawomocny.

- Będziemy rozważać, czy składać apelację. Mój klient już poniósł dotkliwe konsekwencje, stracił pracę, 30-letnią karierę, mieszkanie służbowe – komentował wyrok na gorąco obrońca leśniczego mecenas Andrzej Preiss.

- To sukces wymiaru sprawiedliwości, bo nieczęsto odnajduje się i skazuje kłusowników. Ten człowiek doskonale wiedział, że to żubr, a zabicie nawet jednego wyrządza wielką szkodę środowisku – powiedziała nam z kolei Magdalena Jachimowicz, oskarżyciel posiłkowy z WWF Polska.

"To draństwo"

Żubr leżał na mostku. Została rozcięta na nim skóra na grzbiecie i zostało z niego wycięte całe mięso. Od razu wyglądało to na efekt kłusownictwa – tak Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego opisywał nam rok temu widok martwego żubra zabitego w okolicach Bonina we wschodniej części Zachodniopomorskiego. To obszar łowiecki w Węgorzynie.

Zwierzę 23 września 2019 roku znaleźli grzybiarze. Od razu zawiadomili leśniczego, ale ten zwlekał do środy z powiadomieniem nadleśnictwa w Łobzie. Informacja do policji i Macieja Tracza wpłynęła dopiero w środę wieczorem.

Zdaniem przyrodników, to było kłusownictwo
Zdaniem przyrodników to było kłusownictwo28.09 | Zarzuty zabicia żubra w Zachodniopomorskiem usłyszał miejscowy myśliwy. Jak tłumaczył śledczym, pomylił ponad półtonowego żubra z dzikiem. Ekolodzy nie mają wątpliwości – to było celowe kłusownictwo.tvn24

Zabitego żubra widział także Marcin Grzegorzek z Dzikiej Zagrody Żubrów w Jabłonowie. – To ewidentne kłusownictwo w celu uzyskania mięsa. To draństwo, to są przestępcy – ocenił. Opisywał, że był to zdrowy byk, około 6-letni, prawdopodobnie migrujący do innego stada.

Gdy sprawą zajęła się policja, leśniczy, do którego pierwszego spłynęły sygnały o odnalezieniu żubra, przyznał się do zabicia chronionego zwierzęcia. Jak tłumaczył w prokuraturze, pomylił półtonowego żubra z pięć razy od niego mniejszym dzikiem. Utrzymywał, że działał sam.

- Sprawca został zatrzymany, przesłuchany przez prokuratora, postawiono mu zarzut pozyskania pozostającego pod ochroną gatunkową samca żubra i spowodowania w związku z tym zniszczenia w świecie zwierzęcym – poinformowała rok temu prokurator Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Kinga Michałowska-Powalska. Wobec podejrzanego zastosowano dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

"Skrajnie barbarzyński czyn to mało"

- Mimo że upłynęło już kilka dni od popełnienia tego przestępstwa, nadal ta sytuacja jest dla mnie emocjonalna i bulwersująca – komentował rok temu łobeski nadleśniczy Oktawian Dudziak, zanim dowiedział się, że to jego podwładny stoi za zastrzeleniem żubra.

- W najczarniejszych scenariuszach, koszmarnych snach nikt nie zakładał, że coś takiego będzie miało miejsce, czyli skłusowanie żubra i pozyskanie z niego mięsa na terenie naszego nadleśnictwa - przeżywał nadleśniczy. - Określenie, że to jest skrajnie barbarzyński czyn, to chyba nawet mało - uważał.

Po wyjściu na jaw prawdy Nadleśnictwo Łobez wydało oświadczenie, w którym potwierdziło, że to ich pracownik stoi za zastrzeleniem żubra. "Niezależnie od wskazania przez prokuraturę, że podejrzany popełnił ten czyn w związku ze swoją działalnością myśliwego, to ciężko naruszył on w ten sposób również obowiązki pracownika Służby Leśnej i nadleśnictwa, utracił nienaganną opinię oraz sprzeniewierzył się misji Lasów Państwowych" - napisano w oświadczeniu.

Mężczyzna został dyscyplinarnie zwolniony z pracy.

W Polsce żyje około 1,5-2 tysiące żubrów, z czego około 320 w województwie zachodniopomorskim. Zwierzęta te podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.

Niedawno podobny bulwersujący przypadek zabicia żubra przez kłusownika miał miejsce w Dąbrównie w województwie pomorskim. I w tym przypadku sprawca tłumaczył, że pomylił żubra z dzikiem.

Autorka/Autor:eŁKa//ec

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Dotarcie ekipom ratunkowym na miejsce utrudniała gęsta mgła. Wieczorem państwowa telewizja przekazała, że ekipa ratunkowa odnalazła rozbity śmigłowiec. Natomiast jeden z irańskich urzędników poinformował, że nawiązano kontakt z jednym z pasażerów i jednym z członków załogi.

Odnaleziono rozbity śmigłowiec, którym leciał prezydent Iranu

Odnaleziono rozbity śmigłowiec, którym leciał prezydent Iranu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce raz po raz grzmi. Możliwe są intensywne opady deszczu, wiatr w porywach mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dziewięciu województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w dziewięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Pragnienie Senegalu do samostanowienia jest nie do pogodzenia z długoterminową obecnością zagranicznych baz wojskowych - oświadczył nowy premier tego zachodnioafrykańskiego kraju Ousmane Sonko. Prezydent Emmanuel Macron już pod koniec ubiegłego roku zapowiadał, że w ciągu najbliższych miesięcy Francja znacznie ograniczy swoją militarną obecność w Afryce.

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Źródło:
PAP

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niedzielna w wielu częściach kraju jest burzowa. Niebo zasnuwają ciemne chmury, zrywa się wiatr, pada, a miejscami sypie gradem. W Toruniu doszło do podtopień.

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Dwie osoby nie żyją, a pięć uznano za zaginione w wyniku, prawdopodobnie, zderzenia łodzi na Dunaju nieopodal Budapesztu - podały zachodnie agencje.

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Źródło:
Reuters, ABC News

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl