Ponad 1,4 miliona zwolnień lekarskich z powodu dwóch typów zaburzeń. Cierpi na nie coraz więcej Polaków

Na depresję poporodową cierpi nawet 30 procent kobiet
Coraz więcej osób cierpi na ataki paniki. "Nie słuchamy naszego ciała"
Źródło: Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Tylko w 2023 roku lekarze w Polsce wystawili ponad 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, wynika z nowych danych ZUS. Liczba osób zmagających się z tymi problemami w kraju rośnie.

Jak wynika z nowych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Do tej grupy chorobowej zaliczana jest m.in.: depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości, reakcje na ciężki stres.

W 2023 roku lekarze w całym kraju wystawili ponad 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 26 milionów dni absencji chorobowej. Było to o 8,7 proc. więcej takich zwolnień niż w 2022 roku, kiedy to wystawiono 1,3 mln zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej.

ZOBACZ TEŻ: W głowie miga im tysiąc powiadomień, a trzeba zrobić pranie. "Czuję się jak postać z kreskówki"

Zwolnienia lekarskie Polaków

Wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania były reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, epizod depresyjny oraz inne zaburzenia lękowe.

Dane ZUS pokazują, że w 2023 roku

  • z powodu reakcji na ciężki stres wystawiono niemal 477,6 tys. zwolnień lekarskich (8 mln 855 tys. dni absencji chorobowej)
  • z powodu epizodu depresyjnego 251,6 tys. zwolnień (5 mln 137 tys. dni absencji chorobowej)
  • z powodu innych zaburzeń lękowych 246 tys. zwolnień (4 mln 765 tys. dni absencji chorobowej).

Najwięcej elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) w 2023 roku z powodu chorób składających się na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania lekarze wystawili w październiku, marcu i we wrześniu. Odpowiednio było to 128,3 tys. (na ponad 2 mln 372 tys. dni zwolnień), 125,4 tys. (na 2 mln 300 tys. dni zwolnień) i 121,2 tys. (na 2 mln 225 tys. dni zwolnień). Najmniej tego rodzaju zwolnień było w lutym - około 107 tys. (na ogółem 1 mln 935 tys. dni).

ZOBACZ TEŻ: "Szef na mnie krzywo patrzy". Nieraz cierpią przez to całe rodziny

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych lub trudności psychicznych, sięgnij po profesjonalną pomoc psychiatryczną, psychologiczną bądź psychoterapeutyczną. Tutaj znajdziesz bezpłatną, profesjonalną pomoc dla dzieci i osób dorosłych. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zawsze dzwoń na numer 997 lub 112.

Czytaj także: