Tylko w 2023 roku lekarze w Polsce wystawili ponad 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, wynika z nowych danych ZUS. Liczba osób zmagających się z tymi problemami w kraju rośnie.
Jak wynika z nowych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Do tej grupy chorobowej zaliczana jest m.in.: depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości, reakcje na ciężki stres.
W 2023 roku lekarze w całym kraju wystawili ponad 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 26 milionów dni absencji chorobowej. Było to o 8,7 proc. więcej takich zwolnień niż w 2022 roku, kiedy to wystawiono 1,3 mln zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej.
ZOBACZ TEŻ: W głowie miga im tysiąc powiadomień, a trzeba zrobić pranie. "Czuję się jak postać z kreskówki"
Zwolnienia lekarskie Polaków
Wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania były reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, epizod depresyjny oraz inne zaburzenia lękowe.
Dane ZUS pokazują, że w 2023 roku
- z powodu reakcji na ciężki stres wystawiono niemal 477,6 tys. zwolnień lekarskich (8 mln 855 tys. dni absencji chorobowej)
- z powodu epizodu depresyjnego 251,6 tys. zwolnień (5 mln 137 tys. dni absencji chorobowej)
- z powodu innych zaburzeń lękowych 246 tys. zwolnień (4 mln 765 tys. dni absencji chorobowej).
Najwięcej elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) w 2023 roku z powodu chorób składających się na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania lekarze wystawili w październiku, marcu i we wrześniu. Odpowiednio było to 128,3 tys. (na ponad 2 mln 372 tys. dni zwolnień), 125,4 tys. (na 2 mln 300 tys. dni zwolnień) i 121,2 tys. (na 2 mln 225 tys. dni zwolnień). Najmniej tego rodzaju zwolnień było w lutym - około 107 tys. (na ogółem 1 mln 935 tys. dni).
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych lub trudności psychicznych, sięgnij po profesjonalną pomoc psychiatryczną, psychologiczną bądź psychoterapeutyczną. Tutaj znajdziesz bezpłatną, profesjonalną pomoc dla dzieci i osób dorosłych. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zawsze dzwoń na numer 997 lub 112.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Stock-Asso/Shutterstock