Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

"Tato, nie oddychaj" - usłyszał ojciec 9-latka, podczas gdy syn z całej siły przyciskał dłonie do uszu. Joannie drętwiał kark, gdy słyszała w nocy chrapanie rodziców. Była jak zaatakowane zwierzę, czuła złość i lęk, chciała uciekać. Zapadła na depresję. Wszystko przez zaburzenie, które dotyka coraz więcej osób, a które nie jest wpisane w żaden medyczny rejestr i nie ma na nie lekarstwa.

"Wszyscy czuliśmy presję, czuliśmy lęk". Teraz oczekiwania są ogromne

To bez wątpienia był wyjątkowy rok szkolny. Otwierał go minister edukacji Przemysław Czarnek, zamyka ministra Barbara Nowacka. Przez polską szkołę przechodzi fala zmian. I wiadomo, że to jeszcze nie koniec. Jeśli nowe Ministerstwo Edukacji liczy na świadectwo z paskiem i średnią 5,5, to może się rozczarować. W tym symbolicznym momencie - na koniec roku szkolnego - wyłania się słodko-gorzki obraz. Spokojnie, stopni nie będziemy stawiać, będzie to ocena opisowa.

Otwierasz skrzynkę z wirtualnymi łupami, a w środku prawdziwe problemy

Urozmaicają grę, a czasami czynią ją łatwiejszą do przejścia. Na niektórych stronach w internecie można wymieniać je na prawdziwe pieniądze. Firmom związanym z grami wideo przynoszą miliardowe zyski, wpędzając graczy w uzależnienie od mechanizmów hazardowych. Najbardziej podatni są najmłodsi. Chodzi o loot boksy, zakazane w niektórych państwach wirtualne skrzynki z łupami.

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Uciekał w pracę, nie cieszyło go spędzanie czasu z żoną i dziećmi. Ona myślała o rozstaniu. Okazało się, że wycofanie emocjonalne to nie brak uczuć, a jeden z pierwszych objawów glejaka, nowotworu mózgu, na którego nie ma lekarstwa. - Jest systemowy opór w tym, by leczyć takich pacjentów jak Janek. Bo przecież to choroba nieuleczalna, pacjent i tak umrze. System traktuje ich jak straconych - mówi Anna Hernik.

Giną bez śladu albo giną, bo nie chcą już żyć

- Mam bardzo wielu młodych pacjentów i pacjentek, którzy nie sprawiają żadnych problemów wychowawczych. Niektórzy są prymusami, rodziców rozpiera duma. A jednak ci młodzi ludzie okaleczają się i myślą o samobójstwie - mówi Bożena Łojko, psychotraumatolożka. Co roku w Polsce ponad sto osób nieletnich przepada bez śladu. Dziś, 25 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego.

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej, staliśmy się szczęśliwsi - to zdanie prawdziwe, poparte danymi Gallupa, European Social Survey, World Value Survey, Eurostatu. Od roku 2004 szczęście Polaków rośnie. Z faktami nie dyskutujemy. To jednak nie znaczy, że nie rodzą się wątpliwości, z których wyłaniają się pytania. Najważniejsze z nich brzmią: czy to właśnie przystąpienie do UE sprawiło, że Polacy są szczęśliwsi? Czy wykorzystaliśmy szansę, jaką dostaliśmy 1 maja równo 20 lat temu? - pisze prof. Piotr Michoń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Rosną obawy o jakość kształcenia psychologów

Psychologia to obecnie oblegany kierunek - liczba studentów rośnie. Pojawiają się jednak wątpliwości o ich jakość kształcenia. Według jednego z raportów dobrze nie jest. Kształcenie psychologów wymknęło się spod kontroli - brakuje standardów, a psycholog to zawód zaufania publicznego. Ewa Wagner.