Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne

Ten adres jest tajny. A już znalazło tu pomoc 200 kobiet

- Pani, która do nas dzwoniła z Krakowa, trafiła na bardzo nieprofesjonalną i nieempatyczną lekarkę. Na SOR zgłosiła, że została zgwałcona, a lekarka odpowiedziała, że ma wrócić z policjantem i dopiero wtedy udzielona jej zostanie pomoc. Od wielu kobiet słyszymy, że to, jak potraktował je system, było gorsze od tego, co zrobił jej sprawca - mówi Joanna Gzyra-Iskandar z Feminoteki. Pierwszy w Polsce punkt pomocy osobom, które doświadczyły gwałtu, w ciągu roku pomógł już ponad 200 kobietom.

Wciskali listy w szparę gabinetu psychologa. "Ten sekret zjadał mnie od środka"

- Problemy psychiczne młodych ludzi wydawały mi się czymś odległym, czymś, co nie dotyczy mnie przecież bezpośrednio. A tu nagle ten temat stał się realny i miał twarz mojej ukochanej przyjaciółki. Nastolatków najpierw porywa samotność, a potem więzi ich depresja. Nie chcemy, by wśród nas był ktoś, kto z tego powodu może umrzeć - mówi Marcelina Maciąg, uczennica, która wymyśliła "Niebieską Skrzyneczkę Zdrowia Psychicznego". 

Żałoba, która jest "tabu w tabu". "Ci, którzy cierpią, nie są chorzy, nie potrzebują leczenia"

Żałoba nie jest chorobą, z którą można sobie poradzić za pomocą jakiejś gotowej recepty. To bardzo indywidualny proces - mówi dr Halszka Witkowska, suicydolożka, współautorka książki "Niewysłuchani". Rozmawiamy o szczególnie trudnej żałobie po śmierci samobójczej kogoś bliskiego. Witkowska podkreśla: - Nic nam nie daje prawa do oceniania tego, jak inni przeżywają żałobę.

Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Był tak naćpany, że nie zauważył, że w Polsce skończył się komunizm. Tygrys, czysty od 30 lat, pomaga nie przegapić życia innym. Takim jak Adam. Jego dno? Robił w domu prywatny detoks, bo był tak pijany, że nie był w stanie chodzić, aby pojechać na detoks do szpitala. Pamięta też leżącego przy nim płaczącego ojca, gdy sam już stygł.

Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Alkohol zalewa świat. Sieć pełna jest narkotyków i opisów seksu po ich zażyciu. Nasze dziecko styka się z tym codziennie. Nie mamy na to wpływu. Dlatego Adam Nyk, psychoterapeuta uzależnień, praktyk w poradni Monaru w Warszawie, jest przeciwny wskazywaniu rodziców jako jedynego ogniwa, które może być przyczyną nałogu dziecka.

"Kiedy informacja o śmierci ucznia podawana jest na apelu pomiędzy planami na semestr a zaproszeniem na zajęcia pozalekcyjne…"

- Ktoś robi ci zdjęcie, przerobione wrzuca na Snapchat, a grupa się wyśmiewa. Albo nikt nie chce z tobą zrobić klasowego projektu. Cyberprzemoc i tak zwana przemoc relacyjna to dwie najczęstsze formy nękania, z którymi styka się młodzież. Dorośli nie mają pojęcia o problemach uczniów. Sam w przeszłości zmagałem się ze stanami lękowymi. Jako pierwszy w szkole powiedziałem głośno, że chodzę do psychoterapeuty – mówi Dominik Kuc, pomysłodawca Fundacji "GrowSpace", która zajmuje się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży.