Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne

Sto kilometrów, by upolować lek. "Całowałam pudełko ze szczęścia"

Gdzie po lek? To pytanie od kilku tygodni spędza sen z powiek osobom z ADHD. - Gdy w końcu udało mi się zarezerwować lek sto kilometrów od domu i kupić go, całowałam pudełko ze szczęścia. Bez leku nie jestem w stanie pracować - opowiada Dorota, która od roku ma diagnozę. Natalia po tabletki jechała na drugi koniec województwa. Tomasza, który z Warszawy pojechał do Sochaczewa, a potem do Piaseczna ktoś ubiegł. Hannie też się nie udało - jej recepta straciła ważność.

Te dzieci śpią z otwartymi oczami

Myślimy: dziecko było za malutkie, żeby pamiętać, jak tata zabijał mamę. Bo przecież ledwo stało w łóżeczku. Jest dokładnie na odwrót – mówią ci, którzy leczą najmłodszych z traum.

Senat debatuje na temat zdrowia psychicznego uczniów

Zdrowie psychiczne uczniów tematem debaty w Senacie. Postulaty przygotowało ponad 40 organizacji. Diagnoza systemu jest druzgocącą. Trzeba to zmienić i zacząć od teraz. Są obietnice nowej władzy, są palące potrzeby i plan działań. Aleksandra Kąkol.

W głowie miga im tysiąc powiadomień, a trzeba zrobić pranie. "Czuję się jak postać z kreskówki"

Spóźnialscy i zapominalskie. Roztrzepani i bałaganiary. Zdolni, ale leniwi. Znów nie zapłacili rachunków albo pracują piątą noc z rzędu i są tak skupieni, że zapominają zjeść. Późno trafiają do psychiatry i są zaskoczeni diagnozą: ADHD. - Słyszę czasem, że to moda. A więcej diagnoz to efekt narastającej i coraz bardziej powszechnej wiedzy o ADHD u dorosłych. Badania kliniczne nie pozostawiają wątpliwości: to wrodzone zaburzenie neurorozwojowe, które jest spowodowane innym funkcjonowaniem mózgu i nie dotyczy tylko dzieci - mówi Paweł Brudkiewicz, psychiatra, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu osób neuroróżnorodnych.