Depresja

Depresja

"Kiedy informacja o śmierci ucznia podawana jest na apelu pomiędzy planami na semestr a zaproszeniem na zajęcia pozalekcyjne…"

- Ktoś robi ci zdjęcie, przerobione wrzuca na Snapchat, a grupa się wyśmiewa. Albo nikt nie chce z tobą zrobić klasowego projektu. Cyberprzemoc i tak zwana przemoc relacyjna to dwie najczęstsze formy nękania, z którymi styka się młodzież. Dorośli nie mają pojęcia o problemach uczniów. Sam w przeszłości zmagałem się ze stanami lękowymi. Jako pierwszy w szkole powiedziałem głośno, że chodzę do psychoterapeuty – mówi Dominik Kuc, pomysłodawca Fundacji "GrowSpace", która zajmuje się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. 

Giną bez śladu albo giną, bo nie chcą już żyć

- Mam bardzo wielu młodych pacjentów i pacjentek, którzy nie sprawiają żadnych problemów wychowawczych. Niektórzy są prymusami, rodziców rozpiera duma. A jednak ci młodzi ludzie okaleczają się i myślą o samobójstwie - mówi Bożena Łojko, psychotraumatolożka. Co roku w Polsce ponad sto osób nieletnich przepada bez śladu. Dziś, 25 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego.

Ogólnopolski dzień walki z depresją

Depresja często objawia się smutkiem i przygnębieniem - ale osoby na nią cierpiące mogą ją ukrywać pod pięknym uśmiechem. Niektórzy mogą uciekać w pracoholizm lub szukają czegoś, co może tyko łagodzić jej skutki. Tymczasem nieleczona choroba może prowadzić do tragedii. Anna Wilczyńska.