Depresja

Depresja

Ludziom bardzo trudno racjonalnie ocenić sytuację, ryzyko jej towarzyszące i możliwe konsekwencje, zwłaszcza gdy są one poza ich dotychczasowym doświadczeniem. To wtedy u wielu pojawia się złudny optymizm. Z jednej strony pozwala on zaadaptować się do nowej sytuacji, ale może prowadzić też do lekceważenia zagrożenia i zachowań ryzykownych. O nierealistycznym optymizmie w czasach pandemii rozmawiamy z naukowcami z Wydziału Psychologii UW: prof. dr hab. Anną Szuster i dr. hab. Kamilem Imbirem, prof. UW. 

W złotych klatkach uwięzione najczęściej są kobiety. Mają wyznać swoją słabość przed sąsiadką z willowego osiedla? Może zadzwonić do mamy, i powiedzieć, że jej świat to tylko tak różowo wygląda, a gruncie rzeczy jest klęska? Poskarżyć się mężowi, który dopisuje na konto kolejne cyferki i nie cierpi słowa „porażka”? Zostaje więc z depresją sama. Z psychiatrą Maurycym Araszkiewiczem rozmawia dziennikarka TVN24, Katarzyna Zdanowicz.

Jest trzecia fala i coraz więcej Polaków z pogarszającym się zdrowiem psychicznym. Martwimy się o zdrowie, pracę. Kłopoty się nasilają, a życie w zamknięciu nie sprzyja ich rozwiązaniu. Anna Wilczyńska.

We wtorek obchodzono ogólnopolski dzień walki z depresją. To śmiertelna choroba, bo depresja zabija. Brzmi przerażająco szczególnie, jeśli słyszymy, że jedynie połowa chorujących szuka pomocy u lekarza, zgłasza się na psychoterapię i walczy z nią. Nie potrafimy też o niej mówić, często bagatelizujemy. W czasach pandemii to jeszcze większy problem. Maria Mikołajewska.