Depresja

Depresja

Liczba dzieci i młodzieży leczonych z powodu depresji w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się - to dane od lekarzy. Ale są jeszcze od policji - o próbach samobójczych, podejmowanych przez młodych ludzi w Polsce coraz częściej. Anna Wilczyńska.

Mężczyźni rzadziej mówią o depresji i rzadziej się nie do niej przyznają. Problemy psychiczne mężczyzn są dużo rzadziej diagnozowane i ciągle pozostają pewnym tabu. Niestety czarne statystyki pokazują, że mężczyźni częściej odbierają sobie życie. Angielski zawodnik mieszanych sztuk walki po swoim zwycięstwie mówi o śmierci przyjaciela i dodaje: "przestańmy stygmatyzować problemy mężczyzn". Monika Celej.

Co piąty Polak ma przynajmniej łagodną depresję - wynika z najnowszych badań CBOS. Wielu być może nawet o tym nie wie, a ma objawy - uczucie przygnębienia, za długi lub za krótki sen czy kłopoty z apetytem. Ważne, by pamiętać, że to może minąć, gdy sięgnie się po pomoc i że zwrócenie się o pomoc to nie wstyd. Anna Wilczyńska.

Piątek to Europejski Dzień Walki z depresją. To podstępna choroba, zmaga się z nią około 280 milionów ludzi na świecie. Nieleczona bywa śmiertelna. Choroba, która może dotknąć każdego z nas. W piątek ruszyła kampania, która ma uzmysłowić, że korzystanie z pomocy psychologów i psychiatrów to nie wstyd. Jak reagować na depresję? Przede wszystkim nie oceniać, ale akceptować. Adrianna Otręba