Cisza wyborcza. Co można, a czego nie można robić

wybory
Czas Decyzji. Prezydent 2025
Źródło: TVN24

Ostatnie chwile przed wyborami to okres ciszy wyborczej. Jej koniec planowany jest na godzinę 21:00 w niedzielę. Co wolno a czego nie wolno w jej trakcie?  

Kluczowe fakty:
  • Kodeks wyborczy precyzyjnie opisuje zasady ciszy wyborczej.  
  • Więcej o wyborach prezydenckich znajdziesz na tvn24.pl. 
  • Pierwsze wyniki, komentarze i analizy w niedzielę w wieczorze wyborczym w TVN24 i tvn24.pl. 

Tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 18 maja. Lokale wyborcze będą otwarte tego dnia od godz. 7:00 do 21:00. Cisza wyborcza będzie trwać do końca głosowania. Czego nie wolno robić w jej trakcie?

Cisza wyborcza - czego nie wolno?

Zgodnie z zapisami kodeksu wyborczego, w trakcie ciszy zakazane jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji wyborczej. Niedozwolone jest więc "publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego".

W weekend nie wolno organizować zgromadzeń, pochodów, manifestacji, wygłaszać przemówień ani rozpowszechniać materiałów wyborczych. W lokalach wyborczych zabronione jest eksponowanie symboli, napisów i znaków kojarzonych z danymi kandydatami i komitetami wyborczymi.

Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie, gdzie dotyczy publikacji nowych materiałów. Tych stworzonych wcześniej nie trzeba usuwać, ale nie można wprowadzać do nich modyfikacji. Podobnie jest w przypadku rozwieszonych wcześniej reklam czy banerów - nie trzeba ich zdejmować. Zabroniona jest jednak jazda pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi.

Aż do zakończenia głosowania niedozwolone jest także podawanie do wiadomości publicznej wyników sondaży.

Cisza wyborcza - co wolno?

Choć promowanie głosowania na konkretnego kandydata jest w trakcie ciszy wyborczej zakazane, samo zachęcanie do udziału w wyborach nie stanowi naruszenia. Działania profrekwencyjne są akceptowalne. Można również podawać bieżące informować o frekwencji.

Kiedy cisza wyborcza może zostać wydłużona?

Istnieją sytuacje, w których cisza wyborcza może zostać wydłużona. Mowa o wydarzeniach nadzwyczajnych, które uniemożliwiają głosowanie, jak np. katastrofa budowlana w budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy. Za takie nie można jednak uznać okoliczności techniczno-organizacyjnych.

Co grozi za naruszenie ciszy wyborczej?

W zależności od przypadku, złamanie ciszy wyborczej może być traktowane jako naruszenie lub przestępstwo. Pierwszym jest prowadzenie agitacji wyborczej. Należy liczyć się przy nim z karą grzywny. O drugim można mówić w wypadku podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży. Tu wysokość kary to nawet 1 mln zł.

Czytaj także: