"Nie zapewnia ochrony przed zakażeniem". Epidemiolodzy oceniają ustawę o wyborach korespondencyjnych

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna, TVN24
"To jest opinia ekspertów, z którą chyba ciężko jest dyskutować"
"To jest opinia ekspertów, z którą chyba ciężko jest dyskutować"TVN24
wideo 2/23
"To jest opinia ekspertów, z którą chyba ciężko jest dyskutować"TVN24

Ustawa wprowadzająca głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich w przedstawionej formie niesie ryzyko nasilenia rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-CoV-2 - czytamy w opinii Zarządu Głównego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych przygotowanej dla Senatu. Według ekspertów ustawa nie zapewnia ochrony przed zakażeniem ani głosującym, ani osobom pracującym przy wyborach. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej ocenił w rozmowie z TVN24, że "ta opinia jest miażdżąca".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Do opinii, którą na prośbę senatorów, pracujących nad specustawą wyborczą wprowadzającą głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich, przygotował Zarząd Główny Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ) dotarł między innymi "Dziennik Gazeta Prawna". - To jest opinia ekspertów, z którą chyba trudno jest dyskutować, zwłaszcza politykom. Wątki, które są poruszone w tej opinii, są bardzo zasadne - powiedział w TVN24 Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej".

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

"Osoby te mogą zakażać inne osoby"

Zdaniem ekspertów przeprowadzenie w maju wyborów, nawet korespondencyjnych, może być niebezpieczne dla zdrowia osób w nich uczestniczących. Autorzy opinii zauważyli między innymi, że ustawa nie przewiduje możliwości organizacji pracy zdalnej obwodowych komisji wyborczych, w których pracuje - zgodnie z ustawą - od trzech do 45 osób w jednym pomieszczeniu. "W przypadku, gdy jedna z tych osób będzie zakażona SARS-CoV-2 istnieje bardzo duże ryzyko przeniesienia zakażenia na pozostałe osoby" - czytamy w opinii.

Dodano, że dla zminimalizowania ryzyka pracownicy komisji powinni zostać poddani testom na obecność koronawirusa, co przy obecnych możliwościach technicznych może zająć ponad 24 godziny. "W przypadku wyniku dodatniego członek obwodowej komisji wyborczej powinien zostać wykluczony z jej składu ze względów epidemiologicznych. Jednak art. 11 Ustawy nie przewiduje wygaśnięcia członkostwa w obwodowej komisji wyborczej w wyniku koniecznej izolacji związanej z zakażeniem lub kwarantanny, będącej wynikiem kontaktu z osobą zakażoną SARS-CoV-2" - napisali w opinii eksperci.

Zaznaczono jednocześnie, że nawet testy nie mogłyby całkowicie wykluczyć ryzyka zakażenia, ponieważ czasami dają wynik błędny. "Czułość badania wykonywanego z materiału pozyskanego z jamy nosowo-gardłowej wynosi około 70 procent, co oznacza, że u 30 procent osób zakażonych SARS-CoV-2 uzyskuje się wynik ujemny, a osoby te mogą zakażać inne osoby" - wyjaśnili epidemiolodzy.

Zdaniem ekspertów jedyną formą zabezpieczenia przy długotrwałym przebywaniu w pomieszczeniu z osobą zakażoną jest zastosowanie procedur i środków ochrony osobistej, jakie są zalecane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia, ECDC (Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób), Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny w oddziałach zakaźnych przyjmujących osoby zakażone lub podejrzane o zakażenie SARS-CoV-2.

"Obejmują one zastosowanie fartucha foliowanego z rękawami w skojarzeniu z czepkiem i ochraniaczami na buty lub alternatywnie kombinezonu wodoodpornego z kapturem, a dodatkowo maski, gogli lub przyłbicy, oraz dwóch par rękawic winylowych" - doprecyzowano w opinii.

Maksymalny czas pracy w takim stroju ochronnym w praktyce wynosi nie więcej niż 2-4 godziny w zależności od wytrzymałości fizycznej, a zakładanie i zdejmowanie strojów wymaga przeszkolenia, o czym nie ma mowy w ustawie. "Ich nieprawidłowe stosowanie, a zwłaszcza zdejmowanie jest częstym powodem zakażeń" - zaznaczyli eksperci.

"Niestety, kwarantanna nie zabezpieczy przed innymi zagrożeniami"

Ustawa nie precyzuje - jak zauważyli epidemiolodzy - sposobu zabezpieczenia członków obwodowych komisji wyborczych przed zakażeniem ani w zakresie wykonywania testów przed rozpoczęciem prac komisji, ani w zakresie stosowania środków ochrony osobistej.

Jak dodali autorzy opinii, ze względu na trudności z dostępnością dobrych jakościowo kombinezonów ochronnych pozwalających na dłuższą pracę alternatywnie można rozważyć nałożenie dwutygodniowej kwarantanny na członków komisji przed rozpoczęciem prac przed każdą turą wyborów. "Niestety, kwarantanna nie zabezpieczy przed innymi zagrożeniami, takimi jak choćby potencjalna zakaźność pakietu wyborczego" - zauważyli.

Hermeliński: jeżeli będzie głosowanie korespondencyjne, to co to będzie za tajność?
Hermeliński: jeżeli będzie głosowanie korespondencyjne, to co to będzie za tajność?TVN24

"Zarówno zewnętrzna część pakietu, jak i jej zawartość może stanowić materiał zakaźny"

Epidemiolodzy zbadali też możliwość zapewnienia ciągłości prac komisji w przypadku potrzeby organizacji drugiej tury wyborów. Ich zdaniem koniecznie by było wtedy zidentyfikowanie i wyeliminowanie z dalszych prac członków komisji, którzy ulegli zakażeniu w międzyczasie, u których zakażenie ujawniło się w okresie poprzedzającym drugą turę bądź którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi. "W tym celu konieczne byłoby powtórzenie badań molekularnych RT PCR w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 oraz zastosowanie procedur bezpieczeństwa zawartych w punkcie 1 dotyczących wyposażenia w środki ochrony osobistej również w odniesieniu do drugiej tury wyborów" - czytamy w opinii ekspertów.

Przypomniano jednak, że eliminacja zakażonych bądź potencjalnie zakażonych osób z prac komisji nie jest możliwa ze względu na brak przepisu o wygaśnięciu członkostwa w komisji.

Eksperci napisali w opinii również o ryzyku przeniesienia zakażenia przez pakiety wyborcze, ponieważ według aktualnie dostępnych danych koronawirusy na powierzchniach papierowych mogą przeżyć do kilku dni. "W oparciu o treść art. 3, 5 i 14 Ustawy można stwierdzić, że ze względów technicznych dezynfekcja pakietów wyborczych i ich zawartości może być utrudniona lub wręcz niemożliwa" - zauważyli epidemiolodzy.

"Ustawa nie przedstawiła rozwiązań technicznych pozwalających na wyeliminowanie ryzyka zakaźności materiałów zawartych w pakietach wyborczych. Oznacza to, że zarówno zewnętrzna część pakietu, jak i jej zawartość może stanowić materiał zakaźny" - dodano. Zwrócono też uwagę, że jest to dodatkowym argumentem za koniecznością zabezpieczenia członków Komisji Wyborczej w środki ochrony osobistej.

"Niesie przez to ryzyko nasilenia rozprzestrzeniania się zakażeń"

Poza tym zauważono, że ustawa nie zawiera informacji o zachowaniu bezpieczeństwa podczas oddawania głosów. "Nie sprecyzowano lokalizacji nadawczych skrzynek pocztowych, do których zbierane będą koperty zwrotne i sposobu organizacji przemieszczania się głosujących w ich otoczeniu w sposób ograniczający ryzyko wzajemnego zakażania" - czytamy w opinii przygotowanej dla senatorów. Dodano jednocześnie, że ustawa nie zawiera też "informacji o sposobie odbierania kopert zwrotnych, co nie pozwala ocenić poziomu ryzyka zakażenia osób je transportujących".

Infolinia działa całodobowo

W podsumowaniu opinii eksperci stwierdzili, że "w aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z pandemią COVID-19 ustawa w przedstawionej formie nie zapewnia ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2 zarówno członkom obwodowych komisji wyborczych, osobom głosującym, jak i zapewniającym obsługę techniczną wyborów". "Niesie przez to ryzyko nasilenia rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-CoV-2" - dodano.

Grodzki: ta opinia jest miażdżąca

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej ocenił w rozmowie z TVN24, że "ta opinia jest miażdżąca". - Z punktu widzenia epidemiologii w żadnej formie te wybory nie mogą się teraz, w szczycie czy w zbliżającym się szczycie pandemii, odbyć - przekonywał.

Zwrócił uwagę, że autorzy opinii "w ogóle nie poruszają zagadnień politycznych". - Zajmują się tylko epidemiologią i bezpieczeństwem, i zdrowiem Polaków - wskazywał. - Dostaliśmy również opinię od pocztowców, od listonoszy, którzy wykonują zaszczytny, potrzebny zawód i oni również mają mnóstwo zastrzeżeń technicznych - dodał Grodzki.

Grodzki: ta opinia jest miażdżąca
Grodzki: ta opinia jest miażdżąca TVN24

Autorka/Autor:mart,akr//now

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Poczta Polska

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Stwierdzenie, że kilku sędziów zostało wybranych do Trybunału Konstytucyjnego w poprzednich latach "z rażącym naruszeniem prawa" i w konsekwencji uznanie, że "Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego", a Julia Przyłębska nie jest uprawniona do sprawowania funkcji prezesa tego organu - to najważniejsze punkty projektu uchwały w sprawie sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, którym ma się zająć Sejm. Do treści projektu dotarła reporterka TVN24 Agata Adamek. Więcej o proponowanych zmianach mówiła w programie "W kuluarach".

Trybunał Konstytucyjny "niezdolny" do wykonywania swoich funkcji. Co znajduje się w projekcie uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny "niezdolny" do wykonywania swoich funkcji. Co znajduje się w projekcie uchwały Sejmu

Źródło:
TVN24, PAP

Od kilku dni w Port-au-Prince, stolicy Haiti, dochodzi do starć gangów z państwowymi służbami. Według CNN w sobotę setki więźniów uciekły z państwowego więzienia w tym mieście. Policja przestrzega, że jeżeli wrogowie odniosą sukces, "to będzie koniec", a "w stolicy nikt nie zostanie oszczędzony". Wcześniej przywódca koalicji gangów, które kontrolują 80 procent stolicy, Jimmy "Barbecue" Cherizier, oznajmił, że ma zamiar obalić premiera Ariela Henry'ego.

Haiti pogrążone w chaosie. Z więzienia w stolicy uciekły setki więźniów. "To będzie koniec"

Haiti pogrążone w chaosie. Z więzienia w stolicy uciekły setki więźniów. "To będzie koniec"

Źródło:
CNN, PAP

Kamery monitoringu zamontowane na Żurawiej nagrały dwie kobiety, które przechodziły ulicą w momencie, gdy doszło do ataku na 25-letnią Białorusinkę. Kobiety wyjaśniały na komendzie, że nie miały świadomości, iż są świadkami przestępstwa. Jak ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl policjantka z wieloletnim doświadczeniem, nie można usprawiedliwiać braku reakcji, ale z drugiej strony nie powinno się postawy świadków jednoznacznie osądzać. Zwraca uwagę na zjawisko "rozproszonej odpowiedzialności".

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Drogi Elonie Musku, przyczyną założenia NATO, jego istnienia i dalszego trwania są Rosja i inni wrogowie wolnego świata" - napisał w niedzielę w mediach społecznościowych prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs, odpowiadając na wpis miliardera dotyczący sensu dalszego istnienia NATO.

"Drogi Elonie Musku". Prezydent Łotwy odpowiada miliarderowi w sprawie NATO

"Drogi Elonie Musku". Prezydent Łotwy odpowiada miliarderowi w sprawie NATO

Źródło:
PAP

Średnia dobowa rosyjskich strat w lutym wynikająca z wojny w Ukrainie była najwyższa od początku pełnoskalowej agresji Moskwy - przekazał w niedzielę brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej. Rosja traciła dziennie 983 żołnierzy. Lutowe straty szczególnie dotkliwe odnotowano w lotnictwie.

Brytyjski resort obrony: w lutym rosyjskie straty były najwyższe od początku wojny

Brytyjski resort obrony: w lutym rosyjskie straty były najwyższe od początku wojny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius stwierdził w niedzielę, że Rosja prowadzi "wojnę informacyjną" mającą na celu wywołać podziały w jego kraju. Chodzi o opublikowanie przez Moskwę podsłuchanej rozmowy oficerów Luftwaffe, niemieckich sił powietrznych, dotyczącej użycia niemieckich rakiet w Ukrainie. Rzeczniczka resortu obrony przekazała, że zgodnie z wynikami dotychczasowych dochodzeń "nie są znane żadne inne przypadki podsłuchów". - Sprawa jest wyjaśniana bardzo dokładnie - zapewniał w sobotę kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Minister obrony: to wojna informacyjna

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Minister obrony: to wojna informacyjna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP. Reuters

Dziesiątki ludzi weszły na kładkę pieszo-rowerową, pomimo że ta jest wciąż jest w budowie i nie można po niej spacerować. "Nielegalne i lekkomyślne" - komentuje zachowanie pieszych czytelnik, który na Kontakt 24 wysłał nagranie z tej sytuacji.

Piesi na budowanej kładce. "Nielegalne i lekkomyślne"

Piesi na budowanej kładce. "Nielegalne i lekkomyślne"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Dziewięć osób zostało rannych w wyniku wypadku polskiego busa na autostradzie w Niemczech niedaleko Drezna, do którego doszło w niedzielny poranek - poinformowały lokalne media. Bus wjechał w tył jadącej przed nim ciężarówki, a następnie wpadł w barierkę.

Wypadek polskiego busa w Niemczech. Są ranni

Wypadek polskiego busa w Niemczech. Są ranni

Źródło:
tag24, PAP

Mężczyzna w przebraniu niedźwiedzia, który zażądał od aktorki Hanny Turnau opłaty za nagrany przez nią filmik na Krupówkach w Zakopanem, został ukarany mandatem. Komendant zakopiańskiej straży miejskiej przyznaje, że "miś" jest karany regularnie, dotąd jednak nie zalegalizował swojej działalności.

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

Źródło:
tvn24pl

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Spojrzałem w prawo i zobaczyłem, jak ludzie odbijają się od tego forda. Tragiczne przeżycie. Strasznie dużo krwi, ludzie krzyczeli. Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć przez pierwsze kilka godzin - opisuje jeden ze świadków wypadku na placu Rodła w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie). Igor i Mikołaj opowiedzieli o tym, co widzieli oraz emocjach, jakie towarzyszyły im w momencie, gdy auto wjechało w grupę pieszych.

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Sprawca wypadku, w którym zginęła była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lucyna Wiśniewska, został skazany na trzy lata więzienia. Do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynęły apelacje obrońcy skazanego oraz bliskich ofiary.

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Źródło:
PAP

Przez całą noc z soboty na niedzielę w Inguszetii na północnym Kaukazie trwały gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z lokalnymi bojownikami. W związku z walkami władze wprowadziły w regionie stan wyjątkowy - donosi agencja Reutera, powołując się na lokalne media. W niedzielę rano rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że bojownicy zostali zastrzeleni przez rosyjskie służby.

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Źródło:
Reuters
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl