Sejm: majowe wybory wyłącznie w formie korespondencyjnej. Za głosowali tylko posłowie klubu PiS

Autor:
akw/ks
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Sejm uchwalił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich
Sejm uchwalił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckichTVN24
wideo 2/21
TVN24Sejm uchwalił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich

Sejm w poniedziałek wieczorem uchwalił zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość ustawę, umożliwiającą przeprowadzenie majowych wyborów prezydenckich wyłącznie w formie korespondencyjnej. Zgodnie z nią, w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. W głosowaniu nie wziął udziału szef Porozumienia Jarosław Gowin, który tego samego dnia podał się do dymisji z funkcji wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta zarządzonych w 2020 roku klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w poniedziałek po południu. Wieczorem Sejm ustawę uchwalił. Za jej przyjęciem - z trzema poprawkami PiS - opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Nie głosował Jarosław Gowin oraz Krystyna Skowrońska (Koalicja Obywatelska).

Szef Porozumienia, wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy, w południe poinformował, że podał się do dymisji z funkcji wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Głosy za ustawą (230) oddali wyłącznie posłowie PiS. Dwóch posłów tego klubu było przeciw (Wojciech Maksymowicz i Michał Wypij, obaj należący do Porozumienia), dwóch wstrzymało się (Iwona Michałek i Magdalena Sroka, obie również z Porozumienia). Jarosław Gowin jako jedyny przedstawiciel klubu PiS nie głosował.

Wszyscy posłowie opozycji – oprócz Krystyny Skowrońskiej – głosowali przeciw.

Co w ustawie?

Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów.

Raport tvn24: Wybory prezydenckie 2020

Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20. W tych godzinach wyborcy - samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby - będą musieli umieścić kopertę zwrotną (z kartą do głosowania oraz podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu) w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie wyborców.

Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.

Konstytucyjne zapisy o wyborach

Konstytucja stanowi, że wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej. 100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia, 75 dni przed upływem kadencji to sobota 23 maja. Oznacza to, że wybory prezydenckie mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 3, 10 lub 17 maja

Jedna z przyjętych poprawek zmniejsza katalog czynów podlegających karze pozbawienia wolności do lat 3. Kara ta będzie grozić osobie, która kradnie kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej do umieszczenia koperty zwrotnej przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. W pierwotnej wersji projektu kara do 3 lat pozbawienia wolności groziła także za: niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie, przerabianie i podrabianie karty do głosowania.

Inna poprawka PiS zakłada, że do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Obrady Sejmu zostały przerwane o godzinie 22. Zostaną wznowione we wtorek o godzinie 15.

Gowin podaje się do dymisji
Gowin podaje się do dymisjiTVN24

Autor:akw/ks

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości