Wyborcza koalicja PSL i Polski 2050. Szymon Hołownia: musi być odtrutka, antidotum

Źródło:
TVN24
Hołownia: musi być odtrutka, antidotum
Hołownia: musi być odtrutka, antidotumTVN24
wideo 2/7
Hołownia: musi być odtrutka, antidotumTVN24

Jesteśmy absolutnie skupieni na budowie sojuszu z Polskim Stronnictwem Ludowym - powiedział w "Faktach po Faktach" przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia. Dodał, że "koalicja jest otwarta", bo trwają rozmowy z samorządowcami. - Reprezentacja samorządu w przyszłym parlamencie powinna być tak silna wobec tej chęci PiS do scentralizowania Polski (...), że chcemy podzielić się tym naszym miejscem - wyjaśniał. Hołownia oświadczył też, że jego formacja i PSL zobowiązują się "do stworzenia rządu z ugrupowaniami opozycji demokratycznej".

Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 pójdą razem do wyborów parlamentarnych. Liderzy tych ugrupowań, Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia, ogłosili to na wspólnej czwartkowej konferencji. Lider Polski 2050 nazwał wtedy tę koalicję "trzecią drogę w polityce".

Hołownia mówił później tego dnia w "Faktach po Faktach" w TVN24, że ta "trzecia droga" to "coś, co daje wybór ludziom, których spotykamy i ja, i Władysław Kosiniak-Kamysz praktycznie każdego tygodnia w Polsce, którzy mówią: dusimy się w polaryzacji, chcemy trzeciej drogi".

Zastrzegł przy tym, że to nie wyklucza przyszłej współpracy z innymi ugrupowaniami. - My mówimy też bardzo wyraźnie, i znalazło się to w tej umowie, którą zawarliśmy, że zobowiązujemy się po wyborach do stworzenia rządu z ugrupowaniami opozycji demokratycznej - zaznaczył. Według niego "to nie jest żaden symetryzm, to jest wybór trzeciej drogi, takiego wpuszczenia powietrza do polskiej polityki".

Hołownia: zobowiązujemy się po wyborach do stworzenia rządu z ugrupowaniami opozycji demokratycznej
Hołownia: zobowiązujemy się po wyborach do stworzenia rządu z ugrupowaniami opozycji demokratycznej TVN24

Hołownia: musi być odtrutka, antidotum

- Dzisiaj jesteśmy absolutnie skupieni na budowie tego sojuszu z Polskim Stronnictwem Ludowym - oznajmił Hołownia. Dodał, że koalicja "jest otwarta". - Dlatego, że czekamy na samorządowców, rozmawiamy z nimi - wyjaśniał.

- Uważamy, że ta reprezentacja samorządu w przyszłym parlamencie powinna być tak silna wobec tej chęci PiS do scentralizowania Polski - musi być odtrutka, antidotum - że chcemy podzielić się tym naszym miejscem, tą naszą przestrzenią z przedstawicielami polski lokalnej - dodał.

Dlaczego nie z PO? "Ludzie chcą mieć wybór, są zmęczeni tym, co było do tej pory"

Gość TVN24 wyraził również opinię, że "polityka jest o tym, żeby robić rzeczy, do których jest się przekonanym". - Jeżeli dzisiaj mówię, że to, co dzisiaj robimy z PSL-em to kontynuacja tego, z czym przyszedłem do polityki w 2019 roku, kiedy chciałem zaproponować alternatywę dla tych dwóch sił, które ze sobą od 20 lat w Polsce się spierają, to dzisiaj robimy kolejny krok - dodał.

Na pytanie, dlaczego odrzucił wspólną listę z Platformą Obywatelską, odparł: - Dlatego, że ludzie chcą mieć wybór, że ludzie są zmęczeni tym, co było do tej pory.

- Okazuje się, kiedy rozmawia się z ludźmi, że oni potrzebują czegoś więcej, że oni również na tym polu demokratycznym potrzebują bezpiecznej przystani, która nie jest Platformą Obywatelską, która ma zupełnie inny sposób myślenia - dodał Hołownia.

Kto będzie na listach wyborczych? "Ludzie zobaczą ludzi dokładnie takich, jak oni sami"

Mówiąc o jesiennych wyborach parlamentarnych, przekonywał, że "to już dawno nie jest opowieść o Szymonie Hołowni, tylko o tych 460 osobach od nas, które znajdą się na listach wyborczych, o dziesiątkach aktywistów". - U nas do wyborów stają ludzie, którzy jeszcze nie byli w polityce - zaznaczył.

Na uwagę, że Polska 2050 nie ma wielu znanych nazwisk, które mogłaby wystawić, Hołownia odparł, że ma jednak "silny brand".

- Jesteśmy w stanie pokazać tych ludzi, którzy są wspaniałymi lekarzami, prawnikami, nauczycielami, działaczami społecznymi i opowiedzieć ich historię. Myślę, że to będzie taka chwila oddechu w całej tej polityce, że ludzie zobaczą ludzi dokładnie takich, jak oni sami na listach wyborczych - mówił.

Kto będzie na listach wyborczych? Hołownia: ludzie zobaczą ludzi dokładnie takich, jak oni sami
Kto będzie na listach wyborczych? Hołownia: ludzie zobaczą ludzi dokładnie takich, jak oni samiTVN24

Marsz w dniu 4 czerwca. "Robienie sprzeczek jest absurdalne"

Hołownia został także zapytany o marsz w Warszawie 4 czerwca, do udziału w którym wezwał wszystkich przewodniczący PO Donald Tusk - oraz o swoje słowa na ten temat podczas facebookowej transmisji. Hołownia mówił w niej kilka dni temu, by "odpuść sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca". I pytał: - Co to za jakaś nowa dyskusja, która nam zabiera krew, emocje i wszystko inne? 4 czerwca jest 4 czerwca.

W TVN24 podkreślał, że "to 'odpuśćcie sobie 4 czerwca' dotyczyło kontekstu, który przedstawiłem wcześniej". - Całej tej dyskusji, która wokół 4 czerwca zabija jego ducha - uściślił.

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne, które zapoczątkowały proces transformacji ustrojowej w Polsce.

Hołownia wskazywał, że to jest "wielkie święto dla nas wszystkich". - Pamiętam, jak moi rodzice to wtedy przeżywali, ja nosiłem ulotki. To był niesamowity dzień. Walczyliśmy o to, żebyśmy mieli wolność, również wolność świętowania 4 czerwca tak, jak chcemy - mówił lider Polski 2050.

- Niech kto chce, idzie na marsz Platformy. Niech kto chce, świętuje z nami w innych miastach - dodał. Według niego "robienie sprzeczek jest absurdalne". - To jest wielkie święto, które powinno nas połączyć - stwierdził Hołownia.

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

To był pewnego rodzaju teatr, żeby jednocześnie była odpowiedź Iranu, ale żeby nic się Izraelowi nie stało - mówiła w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, komentując irańskie ataki na Izrael. Jak wskazywała, "Izrael pokazuje się przez całe miesiące w Strefie Gazy jako kat Palestyńczyków, a teraz ponownie jest ofiarą". Generał Bogusław Pacek ocenił, że dzisiejszej nocy "stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej".

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Źródło:
TVN24

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

W Jagatowie (woj. pomorskie) doszło do przestępstwa - taką informację przekazała Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka. Policja przekazała jedynie, że "w związku ze zdarzeniem policjanci prowadzą działania w gminie Pruszcz Gdański".

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24