Najnowszy sondaż partyjny to badanie CBOS, którego wyniki opublikowano w piątek. Na czele ponownie znalazła się Koalicja Obywatelska, a za nią PiS. Trzecia jest Konfederacja. Traci Trzecia Droga. Poniżej publikujemy kolejne badania poparcia dla ugrupowań politycznych w tym roku.
Kolejne sondaże partyjne pokazują wyraźny trend zmian zapoczątkowanych po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych oraz przed czekającymi nas wiosną tego roku wyborami samorządowymi, które mają odbyć się 7 i 21 kwietnia oraz wyborami do Parlamentu Europejskiego, które mają się odbyć 9 czerwca. Poniżej przedstawiamy kolejne badania preferencji partyjnych Polaków - na kogo chcą oddać głos wyborcy w naszym kraju. Najnowsze sondaże zamieszczamy na górze zestawienia.
ZOBACZ TEŻ: Kiedy kolejne wybory? Czeka nas wyborczy maraton
22 marca - sondaż CBOS
Według badania CBOS przeprowadzonego w dniach 18-22 marca, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 29 proc. badanych, a na Prawo i Sprawiedliwość - 24 proc. 13 proc. respondentów deklaruje oddanie głosu na Konfederację. Z trzeciego miejsca spadła Trzecia Droga - teraz może liczyć na 9 proc. poparcia. Za nią jest Lewica - 8 proc. Na inne ugrupowanie chce głosować 1 proc. respondentów. 17 proc. wybierających się na wybory nie wie, na które z ugrupowań chce oddać głos. Chęć wzięcia udziału w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę, zadeklarowało 83 proc. ankietowanych. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.
8 marca - sondaż CBOS
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, na KO zagłosowałoby 29 proc. badanych, na PiS - 23 proc., a na Trzecią Drogę - 12 proc. - wynika z sondażu CBOS. W ławach poselskich znaleźliby się także przedstawiciele Konfederacji - 11 proc. i Lewicy - 9 proc. Chęć oddania głosu na ugrupowanie inne, niż te wchodzące obecnie w skład parlamentu, wyraziło w badaniu 2 proc. Udział w wyborach deklaruje 82 proc. ankietowanych przez CBOS. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.
28 lutego - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 23-25 lutego. Na Koalicję Obywatelską chce głosować 32,6 proc. badanych, na PiS (Zjednoczoną Prawicę) - 28,2 proc. Kolejne miejsca zajmują: Trzecia Droga - 15,2 proc., Konfederacja - 9,1 proc. i Lewica - 8,5 proc. Na "inne" ugrupowania chce oddać głos 1,1 proc. Z kolei 5,3 proc. nie wie, na kogo chce głosować. Deklarowana frekwencja to ponad 62 proc. - z czego 51,2 proc. "zdecydowanie" wybrałoby się na wybory, a 11,4 proc. "raczej tak". Sondaż United Surveys przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 osób.
27 lutego - sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press
Według przeprowadzonego w dniach 22-26 lutego sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press. PiS może liczyć na poparcie 30 proc. Na KO chce głosować 29 proc. badanych, a na Trzecią Drogę - 13 proc. Konfederację popiera 12 proc. ankietowanych osób, na Nową Lewicę chce oddać głos 6 proc. Bezpartyjni Samorządowcy - 3 proc., Polska Jest Jedna- 2 proc. 1 proc. badanych wskazał inną partię. 4 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Według sondażu Ipsos frekwencja w wyborach wyniosłaby 65 proc. (51 proc. "zdecydowanie tak", 14 proc. "raczej tak"). Sondaż Ipsos zrealizowano metodą mixed mode (CATI i CAWI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.
27 lutego - badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej"
Z sondażu IBRiS, którego wyniki opublikowano we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej", wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32,6 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 30,1 proc., Trzecia Droga - 14,7 proc., Lewica - 8,7 proc., a Konfederacja - 7,6 proc. Udział w nich wzięłoby 62,3 proc. respondentów. Do urn nie poszłoby 35 proc., a 2,7 proc. nie podjęło decyzji.
Gazeta pisze o "wyraźnym trendzie" i "wzroście poparcia dla KO w porównaniu z analogicznym badaniem dla 'Rzeczpospolitej' z 12-13 stycznia tego roku o 2,4 pkt proc., gdy formacja Donalda Tuska mogła liczyć na 30,2 proc.". Jednocześnie "spadają notowania PiS". "Jeszcze w styczniu partia Jarosława Kaczyńskiego mogła liczyć na 33,9 proc. poparcia. Teraz - na 30,1, co oznacza spadek o 3,8 pkt. proc. Na trzecim miejscu bez zmian - nadal jest to Trzecia Droga, ale z wynikiem mniejszym o 2,2 pkt. proc. w porównaniu ze styczniem, czyli obecnie jest to 14,7 proc. Lewica w lutym może liczyć na 8,7 proc. (w styczniu na 9,3 proc., co oznacza spadek o 0,6 pkt. proc.). Stawkę zamyka Konfederacja z wynikiem 7,6 proc. To oznacza wzrost o 1,3 pkt. proc. 6,3 proc. jest niezdecydowanych" - czytamy.
24 lutego - sondaż CBOS
Według badania CBOS przeprowadzonego w dniach 19-22 lutego największym poparciem cieszy się Koalicja Obywatelska, na którą chce zagłosować 29 proc. ankietowanych. Drugi jest PiS z poparciem 22 proc., a trzecia - Trzecia Droga - 15 proc. poparcia. Głosowanie na Konfederację Wolność i Niepodległość deklaruje 11 proc., a Lewicę – 7 proc. Chęć udziału w wyborach deklaruje 80 proc. badanych. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie dorosłych mieszkańców Polski.
16 lutego - sondaż CBOS
Według badania CBOS przeprowadzonego od 12 do 15 lutego liderem sondaży jest Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 29 proc. głosów; na PiS chce oddać swój głos 24 proc. badanych; na Trzecią Drogę i Konfederację - po 11 proc.; a Lewicę - 8 proc. 2 proc. badanych wskazało odpowiedź "inna partia", a 15 proc. udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć". Z sondażu wynika, że w połowie lutego chęć udziału w wyborach zadeklarowało 82 proc. badanych. Badanie CBOS zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.
13 lutego - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski
Według badania United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego w dniach 10-11 lutego największym poparciem cieszy się obecnie Koalicja Obywatelska z poparciem 31,7 proc. Drugie jest Prawo i Sprawiedliwość - 29 proc. Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) może liczyć na 15,3 proc. poparcia, Lewica - 10,2 proc., a Konfederacja - 8 procent. 5,8 proc. osób nie wie, na jakie ugrupowanie chce oddać swój głos. Według sondażu dla WP, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, udział w nich deklaruje 42,7 proc. badanych ("zdecydowanie") i 12,1 proc. ("raczej tak"). "Raczej nie" weźmie w nich udziału 20,4 proc., a "zdecydowanie nie" - 21,4 proc. Odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć" udzieliło 3,4 proc. badanych. Badanie przeprowadzono metodą mieszaną CATI i CAWI na grupie 1000 ankietowanych.
9 lutego - badanie Puls Opinii pracowni Opinia24
Według przeprowadzonego 6 i 7 lutego badania Puls Opinii - Preferencje wyborcze Polaków pracowni Opinia24, największym poparciem cieszy się Koalicja Obywatelska, która ma 31 proc. zwolenników. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z 24 proc. poparcia, Trzecią Drogę poparłoby 16,8 proc. respondentów, Lewicę - 9,1 proc., a Konfederację - 8,7 proc. Chęć udziału w wyborach deklaruje 81 proc. badanych - 58 proc. zadeklarowało, że jest "pewna udziału w głosowaniu", a 23 proc. "raczej pójdzie głosować". 9 procent ankietowanych na pewno nie zagłosowałoby w wyborach w najbliższą niedzielę, a 8 proc. stanowczo nie planuje pójść do urn wyborczych. 2 proc. nie wie, czy wzięłoby udział w głosowaniu. Comiesięczne badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej.
30 stycznia - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski
Według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego w dniach 26-28 stycznia na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 28,3 proc. ankietowanych. Niemal tyle samo głosów (28,2 proc.) zdobyłaby Koalicja Obywatelska. Trzecia Droga może liczyć na poparcie 18,9 proc. badanych, Lewica na 9,6 proc., a Konfederacja na 7,6 proc. 1 procent chciałoby oddać głos na inną partię, a 6,4 proc. to niezdecydowani. Badanie przeprowadzono metodą mieszaną CATI i CAWI na grupie 1000 ankietowanych.
29 stycznia - sondaż CBOS
Według badania CBOS przeprowadzonego w okresie od 22 do 26 stycznia 2024 r. Koalicja Obywatelska może liczyć na 29 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 24 proc., a Trzecia Droga - 14 proc. Czwarta jest Konfederacja z 11 proc. poparcia, a piąta Lewica - 9 proc. 5 proc. chce oddać głos na jakieś inne ugrupowanie, 9 proc. nie potrafi powiedzieć, na którą z partii zamierza oddać głos. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.
15 stycznia - IBRiS dla "Rzeczpospolitej"
Z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzonego 12 i 13 stycznia wynika, że PiS zdobyłoby 33,9 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska - 30,2 proc. Trzecia Droga mogła liczyć na 16,9 proc., Lewica - 9,3 proc., a Konfederacja na 6,3 proc. głosów ankietowanych. Inne ugrupowania wybrało 0,5 proc. pytanych, a niezdecydowanych było 2,9 proc. Deklarowana frekwencja - 60,9 proc. Sondaż przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 1067 respondentów.
15 stycznia - sondaż CBOS
Według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej zrealizowanego w okresie od 8 do 12 stycznia 2024 na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 29 proc. badanych. Na tyle samo głosów mógł liczyć PiS. Na trzecim i czwartym miejscu znalazłyby się Trzecia Droga oraz Konfederacja - po 10 proc. Lewica może liczyć na 7 procent. 4 proc. badanych chciałoby oddać swój głos na inne ugrupowanie, 12 proc. nie ma żadnego kandydata. 77 proc. zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski. W podawaniu wyników procentowych uwzględniono odpowiedzi 772 osób (pominięto odmowy odpowiedzi). CBOS zaznaczył, że procenty nie sumują się do 100 z powodu zaokrągleń.
11 stycznia - sondaż IBRiS dla Onetu
Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie portalu Onet na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować 34,2 proc. badanych. Druga jest Koalicja Obywatelska - 32 proc., a podium zamyka Trzecia Droga, która może liczyć na 14,1 proc. poparcia. Na Lewicę chce głosować 8,8 proc. badanych, a na Konfederację - 5 proc. Tym samym jest na granicy progu wyborczego. Odsetek osób niezdecydowanych wynosi 5 proc. Swój udział w ewentualnych wyborach parlamentarnych deklaruje obecnie nawet 61 proc. ankietowanych. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 47 proc., a "raczej tak" 14 proc. Badanie przeprowadzono w dniach 5-8 stycznia 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
11 stycznia - sondaż Opinia24
Według badania pracowni Opinia24 przeprowadzonego 8 i 9 stycznia, PiS może liczyć na 26,3 proc. poparcia, KO jest druga z wynikiem 24,3 proc. Tu również podium zamyka Trzecia Droga z poparciem 17,3 proc. Konfederacja w tym badaniu może liczyć na 10,9 proc., a Lewica - 9,4 proc. Inne partie znalazły się wyraźnie poniżej progu. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 8,9 proc. badanych. 62 procent było pewnych udziału w głosowaniu, a dalsze 20 procent "raczej" poszłoby głosować. Sondaż przeprowadzono na próbie losowej 1002 dorosłych mieszkańców Polski techniką CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo).
Źródło: tvn24.pl, PAP