Ukraińskie dzieci uczą się już w polskich szkołach. "Chcemy ograniczyć do minimum poczucie tymczasowości"

Źródło:
PAP, TVN24
Wojna w Ukrainie. Dzieci uchodźców trafiają do polskich szkół
Wojna w Ukrainie. Dzieci uchodźców trafiają do polskich szkółTVN24/Marta Kolbus
wideo 2/21
Wojna w Ukrainie. Dzieci uchodźców trafiają do polskich szkółTVN24/Marta Kolbus

Od ponad dwóch tygodni trwa wojna w Ukrainie. Dzieci uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Polsce, zapisują się do polskich szkół i z dnia na dzień zaczynają edukację w zupełnie nowym miejscu. - Te dzieci, które nie znają języka polskiego, trafiają najpierw do oddziałów przygotowawczych. To dla nich najbardziej przyjazna sytuacja - opowiada Marek Korbanek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 w Poznaniu.

To już piętnasta doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od 24 lutego do czwartku, 10 marca granicę polsko-ukraińską przekroczyło 1,43 miliona osób. Głównie to kobiety z dziećmi, które uciekły z Ukrainy przed bombardowaniami. Teraz próbują się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Z tym trudnym zadaniem przyszło się już zmierzyć części dzieci z Ukrainy, które biorą już udział w zajęciach w polskich szkołach.

Do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 w Poznaniu codziennie trafiają nowi uczniowie. Średnio każdego dnia do placówki przychodzi dziesięcioro dzieci w różnym wieku. - Zatrzymujemy około sześciu osób i rozdzielamy je do różnych klas. Jesteśmy szkołą, w której funkcjonują oddziały przygotowawcze. Staramy się, żeby te dzieciaki, które nie znają języka, trafiały właśnie do tych oddziałów. Z kolei uczniowie, którzy znają język polski, trafiają do naszych regularnych klas polskich lub do innych szkół z rejonu - mówi TVN24 Marek Korbanek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 w Poznaniu.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę 

Codziennie do SP nr 12 w Poznaniu przychodzi około 10 nowych uczniów z UkrainyTVN24

Jak wygląda nauka w oddziale przygotowawczym?

W oddziałach przygotowawczych na poziomie klas 4-8 realizowana jest podstawa programowa. - Oprócz tego dodatkowo jest pięć godzin języka polskiego nauczanego jako język obcy. W tych klasach funkcjonuje też nauczyciel wspomagający, który zna język, którym posługują się dzieci. Taki nauczyciel pomaga w tych przedmiotach, gdzie jest szczególna trudność ze względu na specjalistyczne słownictwo - tłumaczy dyrektor.

Ponadto, jak zapewnia dyrektor, uczniowie są też objęci szczególnym nadzorem ze strony pedagoga i psychologa. Jak długo uczeń przebywa w takim oddziale? Do momentu, gdy na tyle opanuje język polski, by swobodnie poradzić sobie w polskiej klasie. Czasem to kwestia kilku miesięcy, innym razem roku. - Każde dziecko jest inne i zupełnie inaczej zachowuje się w sytuacji, w której nagle musi opanować obcy język - mówi Galina Władyko, nauczycielka języka polskiego jako obcego i asystentka kulturowa.

Sytuacja wygląda podobnie w pozostałych placówkach w różnych częściach Polski. 

W szkole działają oddziały przygotowawcze dla uczniów, którzy nie znają języka polskiegoTVN24

Czytaj też: Nie znają polskiego, nie będą wiedziały jak pytać. Możemy im to ułatwić

Wiceprezydent Sopotu: chcemy ograniczyć do minimum poczucie tymczasowości

Do tej pory (9 marca) do sopockich szkół i przedszkoli zapisało się ponad 150 dzieci w różnym wieku. Tutaj również władze miasta zapowiedziały uruchomienie oddziałów przygotowawczych. "Tak naprawdę nikt nie wie, jak długo nasi goście u nas zostaną. Chcemy, żeby w tym czasie czuli się w Sopocie dobrze, by do minimum ograniczyć poczucie tymczasowości, które im towarzyszy" - powiedziała, cytowana w komunikacie magistratu, wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. Władze Sopotu poinformowały, że dyrektorzy szkół, do których uczęszczać będą dzieci uchodźców, zatrudnią na stanowiskach pomocy nauczyciela czy asystentek międzykulturowych osoby z Ukrainy, także z grona tych, którzy przyjechali do Sopotu w ostatnich dniach, uciekając przed wojną.

W Kielcach powstaną kolejne oddziały przygotowawcze

Do szkół w Kielcach przyjęto do tej pory ponad 80 dzieci uchodźców z Ukrainy. Władze miasta zapewniły w środę, że są przygotowane do prowadzenia zajęć dla większej grupy uczniów zza wschodniej granicy. Do kieleckich szkół przyjęto dotychczas ponad 80 dzieci z Ukrainy – około 50 z nich na razie będzie uczęszczać do oddziałów przygotowawczych w Szkole Podstawowej nr 7. Są tam nauczyciele uczący w językach ukraińskim i rosyjskim. - W tej szkole więcej miejsca nie ma, dlatego od poniedziałku uczniowie będą przyjmowani do Szkoły Podstawowej nr 12 – powiedział Chłodnicki. Obowiązek przyjęcia uczniów ze szkół średnich nałożono na Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego. Do tej pory zapisano tam dwunastu uczniów z Ukrainy.

Dzieci uchodźców mogą skorzystać z pomocy psychologa i pedagogaTVN24

Drugą formą pomocy są zajęcia wyrównawcze

Wzrasta też liczba uczniów z Ukrainy w szkołach w województwie kujawsko-pomorskim. Obecnie we wszystkich typach szkół jest 2224 dzieci i młodzieży, z których 529 zgłosiło się po wybuchu wojny - poinformowali kurator oświaty Marek Gralik i wicekurator Maria Mazurkiewicz. W regionie Ukraińcy stanowią około 90 proc. wszystkich obcokrajowców w szkołach. W województwie jest około 80 nauczycieli znających język ukraiński, a także około 1000 nauczycieli władających językiem rosyjskim. - Wszyscy ukraińscy uczniowie mogą wejść w nasz system oświaty. Zgodnie z rekomendacją ci, którzy znają język polski, od razu powinni wejść do tego systemu. Oczywiście brak znajomości języka polskiego nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia dziecka do szkoły. Jednak z doświadczenia wiem, że z uczniami z zagranicy są duże kłopoty, zwłaszcza w szkołach ponadpodstawowych, a materiał na przykład w liceum - bardzo wymagający. Czasami są frustracje, załamania i nie wszyscy nadążają z nauką języka polskiego. W takich wypadkach szkoła występuje do organu prowadzącego o dodatkowe godziny języka polskiego dla takich uczniów - powiedział kurator oświaty. Drugą formą pomocy dla dzieci ukraińskich są zajęcia wyrównawcze z konkretnych przedmiotów. Gmina może przekazać środki na prowadzenie takich zajęć, co później jest wyrównywane z subwencji oświatowej.

Czytaj też: #BEZPRZERWY. ROK SZKOLNY Z TVN24

Lubelszczyzna: powołano zespół, który będzie wspierał dzieci

Ponad 600 dzieci z Ukrainy przyjęto dotychczas do szkół i przedszkoli w województwie lubelskim.  - Do tej pory do przedszkoli i szkół prowadzonych przez miasto Lublin, przyjęto łącznie 262 dzieci i młodzieży z Ukrainy. Jest wśród nich 46 przedszkolaków, 207 uczniów szkół podstawowych i dwóch uczniów liceów ogólnokształcących oraz dwóch uczniów techników – przekazała Izolda Boguta z biura prasowego lubelskiego ratusza. Natomiast marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski powołał zespół do spraw wsparcia edukacyjno-kulturalnego dzieci i młodzieży z Ukrainy, którego zadaniem ma być przygotowanie zajęć kulturalno-oświatowych dla uchodźców. - Chcemy pomagać naszym braciom Ukraińcom. Pierwsza pomoc to pomoc humanitarna, która udzielana jest na przejściach granicznych przy wsparciu tysięcy wolontariuszy. Myślimy jednak o tym, co dalej i dlatego powołaliśmy ten zespół - tłumaczył w środę na konferencji prasowej marszałek.

Ci uczniowie, którzy opanują język polski, trafią do polskich klasTVN24

Jak zapisać dziecko w Polsce do szkoły?

W środę wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski odpowiadał w Sejmie na pytania posłów w sprawie organizacji nauki szkolnej dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. - Co mogą zrobić przybywający do Polski obywatele Ukrainy, którzy mają dzieci w wieku szkolnym? Po pierwsze: mogą skorzystać z polskiego systemu edukacji. Gdy przybędą do Polski, powinni zgłosić się do szkoły w rejonie, w którym zamieszkują. Jeśli chodzi o szkołę podstawową – do urzędu gminy, jeśli chodzi o szkołę średnią – do starostwa powiatowego, z informacją, że chcieliby, aby ich dziecko kontynuowało naukę – mówił wiceminister.

Wskazał, że w normalnych warunkach rodzice powinni przedstawić dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia dziecka. - Teraz wystarczy oświadczenie rodziców bądź opiekunów tymczasowych, którzy oświadczą, ile lat nauki ich dziecko pobierało, jeśli nie mają dokumentów na to. Na tej podstawie i na podstawie rozmowy z uczniem nauczyciele oraz dyrektor szkoły będą kwalifikowali uczniów do odpowiedniego poziomu nauczania – poinformował Piontkowski

Czytaj też: Pomoc medyczna i prawna dla obywateli Ukrainy

Powiedział, że znający język polski uczniowie z Ukrainy powinni trafiać do klas już istniejących i uczyć się razem z polskimi uczniami na swoim poziomie wiekowym i poziomie wykształcenia. Nieznający polskiego powinni trafić do oddziałów przygotowawczych, gdzie nauczą się polskiego na tyle, "aby potrafili się porozumieć w języku polskim" i gdzie będą mieli zajęcia dodatkowe z tych przedmiotów, które będą wykładane.

  Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24 

Autorka/Autor:aa/gp

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Reżim w Damaszku upadł i to w zasadzie bez walki - powiedziała arabistka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sara Nowacka. W jej ocenie do sukcesu rebeliantów przyczyniły się ich "uśpione komórki" w syryjskiej stolicy oraz osamotnienie Baszara al-Asada. Jak mówiła, choć syryjska opozycja jest mocno zradykalizowana, a ugrupowanie, które rozpoczęło ofensywę ma terrorystyczne korzenie, "duża część społeczeństwa wita nową rzeczywistość z nadzieją, może nawet radością".

Terrorystyczne korzenie radykałów. Kto obalił reżim i co to oznacza dla Syrii?

Terrorystyczne korzenie radykałów. Kto obalił reżim i co to oznacza dla Syrii?

Źródło:
TVN24

To jest raport, który dostali posłowie PiS z anonimowego maila, nie wiadomo z jakiego. To był element rozgrywki wewnętrznej - mówił o głośnym "raporcie" obciążającym Karola Nawrockiego poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Dodał, że sam dostał dokument od partyjnego kolegi, który z kolei otrzymał go od "chłopaków z PiS-u". Michał Wójcik z PiS oskarżył KO o stworzenie "raportu", choć nie ma na to żadnych dowodów. - Jak można tak brutalnie prowadzić kampanię? Grajmy na argumenty - uważa poseł PiS.

Wipler "dużo wie o raporcie"? "To był element wojny wewnętrznej"

Wipler "dużo wie o raporcie"? "To był element wojny wewnętrznej"

Źródło:
TVN24

W pobliżu Dworca Wileńskiego agresywny kierowca zajeżdżał mu drogę, rzucił najpierw butelką, a później użył gazu pieprzowego. Poszkodowany nagrał całe zdarzenie i wysłał je na Kontakt24. Jego zdaniem agresor ewidentnie szukał zaczepki. Sprawę zgłosił też na policję.

Zajeżdżał drogę, rzucił butelką i prysnął gazem. "Stary, opanuj się!"

Zajeżdżał drogę, rzucił butelką i prysnął gazem. "Stary, opanuj się!"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W Watorowie (woj. kujawsko-pomorskie) awionetka uderzyła w ziemię. Jak podaje straż pożarna, stało się to podczas awaryjnego lądowania. Wiadomo, że poszkodowane są dwie osoby. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja.

"Awionetka uderzyła w ziemię podczas awaryjnego lądowania"

"Awionetka uderzyła w ziemię podczas awaryjnego lądowania"

Źródło:
TVN24

Syryjscy rebelianci, którzy zajęli Damaszek, przeprowadzili w niedzielę szturm na ambasadę Iranu w syryjskiej stolicy - poinformował Reuters, powołując się na lokalne media. Według agencji z powodu ostatnich wydarzeń Syrii decyzję o ewakuacji swojego personelu dyplomatycznego podjęły władze Iraku.

Szturm na ambasadę Iranu po zdobyciu stolicy Syrii

Szturm na ambasadę Iranu po zdobyciu stolicy Syrii

Źródło:
PAP, Reuters, "New York Times"

Jest duże prawdopodobieństwo, że syryjski dyktator Baszar al-Asad zginął w katastrofie lotniczej - napisał w niedzielę Reuters. Agencja powołała się na dwa syryjskie źródła w służbach. W nocy z soboty na niedzielę, w czasie gdy rebelianci wkraczali do Damaszku, jeden z samolotów startujący z lotniska po pewnym czasie zniknął w radarów.

Samolot nagle skręcił i zniknął z radarów. Na pokładzie zginął dyktator?

Samolot nagle skręcił i zniknął z radarów. Na pokładzie zginął dyktator?

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump opublikował wpisy, w których skomentował sytuację międzynarodową Rosji, Ukrainy i Syrii. Łącząc rosyjską napaść na sąsiada z wojną domową w bliskowschodnim kraju, stwierdził między innymi, że upadek reżimu Baszara el-Asada to być może "najlepsze, co mogło się przydarzyć Rosji". Ocenił, że Moskwa pochłonięta wojną w Ukrainie jest osłabiona i nie chciała już wspierać dyktatora. Równocześnie uznał, że Ukraina powinna usiąść do negocjacji pokojowych. Osłabiony jest też Iran, a w rozmowy o pokoju powinny się włączyć Chiny - dodał.

Trump o najlepszym, co mogło się przydarzyć Rosji, o Ukrainie, Iranie i upadku Asada

Trump o najlepszym, co mogło się przydarzyć Rosji, o Ukrainie, Iranie i upadku Asada

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rodzina syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada opuściła kraj i przebywa już w Rosji - przekazały dziennik "The Telegraph" i "The Wall Street Journal". Nie wiadomo, gdzie jest sam dyktator. W niedzielę nad ranem prawdopodobnie wystartował z lotniska w Damaszku. Jego samolot miał się udać w nieznanym kierunku - twierdzą jedne źródła cytowane przez Reutera, a inne podają, że mógł on zginąć w katastrofie, bo jedna z maszyn zniknęła w nocy z radarów. Stolicę Syrii kontrolują rebelianci, którzy ogłosili koniec ponad 50-letniego reżimu rodziny Asadów.

Po wiadomości z Moskwy nie czekali. Media: żona dyktatora uciekła z dziećmi

Po wiadomości z Moskwy nie czekali. Media: żona dyktatora uciekła z dziećmi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Podczas ceremonii ponownego otwarcia katedry Notre Dame prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem elektem Donaldem Trumpem, po raz pierwszy od jego zwycięstwa w listopadowych wyborach. W Paryżu Duda miał także okazję rozmawiać między innymi z Elonem Muskiem. Ciepło przywitał się też z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Andrzej Duda w Paryżu. Wymiana zdań z Donaldem Trumpem i Elonem Muskiem

Andrzej Duda w Paryżu. Wymiana zdań z Donaldem Trumpem i Elonem Muskiem

Źródło:
TVN24, PAP

Chińskie platformy sprzedażowe mają za sobą rok pełen kryzysów wizerunkowych: USA i UE zapowiadały przyjrzenie się ich interesom, pojawiły się problemy z wejściem na giełdę, a kolejne raporty organizacji pozarządowych ujawniały, że firmy miały korzystać z niewolniczej pracy i sprzedawać produkty zanieczyszczone toksycznymi substancjami. - To nic nie zmienia - uważa Sylwia Czubkowska, autorka książki "Chińczycy trzymają nas mocno". - Tym tematem interesuje się część konsumentów, ale politycy niespecjalnie.

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Źródło:
tvn24.pl

Intensywny i długi uścisk dłoni prezydenta elekta USA Donalda Trumpa i prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Paryżu przypomniał podobne choć wątpliwe serdeczności, które politycy wymieniali między sobą siedem lat wcześniej. Francuski przywódca nazwał wówczas ten moment "chwilą prawdy". Tym razem trwał on jednak nie blisko pół minuty, a "zaledwie" 17 sekund.

Trump i Macron po latach znów pojedynkowali się na uścisk dłoni

Trump i Macron po latach znów pojedynkowali się na uścisk dłoni

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W sobotę wieczorem kierowca auta osobowego potrącił na Mokotowie pieszą, która przechodziła na zielonym świetle i uciekł. Kobieta z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala. Policjanci wkrótce zatrzymali mężczyznę. Okazało się, że 63-latek był pijany.

Miała zielone, potrącił ją pijany kierowca i uciekł. Ranna kobieta w ciężkim stanie

Miała zielone, potrącił ją pijany kierowca i uciekł. Ranna kobieta w ciężkim stanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Syryjscy rebelianci, którzy wkroczyli do Damaszku, w niedzielę rano przekazali obywatelom za pośrednictwem telewizji, że reżim Baszara al-Asada upadł. Dodali, że "wszyscy więźniowie" w stolicy zostali uwolnieni. Wcześniej o tym, że dyktator uciekł samolotem w nieznanym kierunku informowały światowe agencje. Dwa źródła Reutera wskazują z kolei, że Asad mógł zginąć, bo w nocy pod Damaszkiem z radarów zniknęła maszyna, która wyleciała ze stolicy. W kraju panuje chaos, a syryjska armia w porannym komunikacie twierdzi, że walczy z "terrorystami" w wielu miastach.

Rebelianci w Damaszku: reżim Asada upadł. Syryjska armia: walki trwają

Rebelianci w Damaszku: reżim Asada upadł. Syryjska armia: walki trwają

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Polskie służby ściśle obserwują i analizują wydarzenia w Syrii - poinformował minister obrony Tomasz Siemoniak. Polska ambasada w Damaszku zaapelowała do obywateli RP, by "w związku z gwałtowną eskalacją sytuacji" o "natychmiastowe opuszczenie Syrii". Siły rebelianckie wkroczyły już do Damaszku i twierdzą, że reżim upadł, a światowe agencje powołujące się na lokalne źródła informują, że Baszar al-Asad uciekł z kraju.

Oczy polskich służb zwrócone na Syrię. Ambasada apeluje o "natychmiastowe opuszczenie" kraju

Oczy polskich służb zwrócone na Syrię. Ambasada apeluje o "natychmiastowe opuszczenie" kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, BBC

Ujęcie z kamery, na którym widać Rafała Trzaskowskiego na tle pustych krzeseł, posłużyło politykom PiS do stworzenia fake newsa. Przekonywali, że uczestnicy konwencji kandydata PO na prezydenta "nie wytrzymali" jego przemówienia i "zaraz po jego wystąpieniu dali w długą". Otóż nie.

"Zwrócił się do pustych krzeseł". Manipulacja PiS o konwencji Trzaskowskiego

"Zwrócił się do pustych krzeseł". Manipulacja PiS o konwencji Trzaskowskiego

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, powiedział w niedzielę, że swój program wyborczy przedstawi dopiero po oficjalnym ogłoszeniu kampanii wyborczej. Ma to nastąpić po 15 stycznia.

Program wyborczy Karola Nawrockiego "być może zostanie przedstawiony w lutym"

Program wyborczy Karola Nawrockiego "być może zostanie przedstawiony w lutym"

Źródło:
PAP

Orkan Darragh uderzył w Wyspy Brytyjskie. Przyniósł ze sobą bardzo silny wiatr, który w porywach rozpędzał się do ponad 150 kilometrów na godzinę. W wyniku żywiołu zginęły dwie osoby.

Darragh sieje spustoszenie na Wyspach Brytyjskich. Wzrósł bilans ofiar

Darragh sieje spustoszenie na Wyspach Brytyjskich. Wzrósł bilans ofiar

Źródło:
BBC

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała o przeprowadzeniu ataku na platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu. Instalacje te zostały zajęte przez wojska rosyjskie w 2015 roku, po aneksji półwyspu. 

Atak na platformy wiertnicze. "Dopadniemy ich wszędzie"

Atak na platformy wiertnicze. "Dopadniemy ich wszędzie"

Źródło:
NV, Radio Swoboda, tvn24.pl

Uczestnicy sobotniej proeuropejskiej demonstracji w centrum Tbilisi zostali zaatakowani przez ludzi w maskach i czarnych ubraniach. Ofiarami przemocy są również dziennikarze. Według doniesień medialnych policja nie interweniowała.

"Punkt wrzenia". Atak zamaskowanej grupy na demonstrantów. Media: policjanci tylko patrzyli

"Punkt wrzenia". Atak zamaskowanej grupy na demonstrantów. Media: policjanci tylko patrzyli

Źródło:
PAP

Kim Jong Hjun, który do niedawna był ministrem obrony Korei Południowej, został aresztowany. Prokuratura postawiła mu zarzut zdrady stanu w związku rolą, jaką odegrał w ogłoszeniu i wprowadzeniu w życie w miniony wtorek stanu wojennego - poinformował Reuters, powołując się na miejscowe media.

Miał być mózgiem wprowadzenia stanu wojennego. Były minister aresztowany

Miał być mózgiem wprowadzenia stanu wojennego. Były minister aresztowany

Źródło:
PAP

Papież Franciszek uczestniczył w sobotę między innymi w konsystorzu. Pod jego brodą był widoczny duży siniak. Watykan wyjaśnił, że papież uderzył brodą o szafkę nocną.

Siniak pod brodą Franciszka. Watykan tłumaczy

Siniak pod brodą Franciszka. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

W miejscowości Karmin w powiecie pleszewskim potrącone zostały dwie kobiety. Jedna z nich nie żyje. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. - Policjanci zatrzymali już podejrzanego. To 26-latek, wstępne badanie wykazało 3,2 promila alkoholu. Ma aktywny zakaz prowadzenia samochodów - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy KWP w Poznaniu.

Potrącił dwie osoby, jedna z nich nie żyje. Miał 3,2 promila i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Potrącił dwie osoby, jedna z nich nie żyje. Miał 3,2 promila i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl
Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotnim losowaniu Lotto jeden z graczy wylosował szóstkę. Do szczęśliwca trafią ponad cztery miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 7 grudnia.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Za rekordową kwotę aż 28 milionów dolarów została wylicytowana para legendarnych rubinowych pantofelków noszonych przez Judy Garland w filmie z 1939 roku "Czarnoksiężnik z Oz". Poprzedni rekord dla tego typu pamiątki wynosił 5,52 mln dolarów - za białą sukienkę unoszoną przez podmuch wiatru w słynnej scenie z Marilyn Monroe w filmie "Słomiany wdowiec".

Słynne pantofelki sprzedane. Jest rekordowa kwota

Słynne pantofelki sprzedane. Jest rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Bardzo wiele organizacji pozarządowych o bardzo różnym odcieniu ideologicznym wynajmuje od nas przestrzenie. To jest całkowicie naturalne - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany o to, czy miasto wypowie najem lokalu Ostatniemu Pokoleniu. Aktywiści wynajmują 160 metrów kwadratowych przy Kruczej.

Aktywiści klimatyczni wynajmują 160-metrowy lokal w centrum Warszawy, miasto nie planuje ich wyrzucać

Aktywiści klimatyczni wynajmują 160-metrowy lokal w centrum Warszawy, miasto nie planuje ich wyrzucać

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

– Są sytuacje, w których ubezpieczyciele są ofiarami oszustwa – stwierdzają przedstawiciele sektora ubezpieczeń. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), w 2023 roku zakłady ujawniły przypadki wyłudzeń odszkodowań na kwotę 452 milionów złotych. A proceder rośnie w siłę, bo między innymi, jak twierdzi PIU, coraz większy jest udział obcokrajowców zaangażowanych przez grupy przestępcze jako kierujący i poszkodowani w celowo powodowanych kolizjach.

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Źródło:
tvn24.pl

Nie chcę mieć za te kilka miesięcy kolejnego prezydenta "pół Polski". Czas na prezydenta Polski, a nie pół Polski - mówił w czasie sobotniej konwencji Polski 2050 Szymon Hołownia. Do tych słów odniósł się premier Donald Tusk, który wcześniej tego dnia przedstawił Rafała Trzaskowskiego jako kandydata KO. "Panie Marszałku, jeśli nazywa Pan Rafała Trzaskowskiego 'kandydatem pół Polski', to jak nazwać kandydata z trzykrotnie mniejszym poparciem?" - pytał. Niedługo później Hołownia opublikował wpis, w którym ocenił, że "Tusk długo przekonywał dziś, że Rafał Trzaskowski jest niezależnym od niego kandydatem". "Jeden wpis - i wszystko jak krew w piach…" - dodał.

Tusk kontra Hołownia. "Jeden wpis i wszystko jak krew w piach"

Tusk kontra Hołownia. "Jeden wpis i wszystko jak krew w piach"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Do końca akcji charytatywnej Szlachetna Paczka pozostało pięć dni i kilka godzin, a bez wsparcia wciąż pozostaje ponad 2 tysiące rodzin. Wolontariusze apelują o przekazywanie i zgłaszanie się do pomocy. - Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców - powiedziała w rozmowie z TVN24 prezes stowarzyszenia Wiosna i wolontariuszka Szlachetnej Paczki Joanna Sadzik.

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press

Europejskie Nagrody Filmowe 2024 przyznane. W najważniejszej kategorii - Europejski Film - zwyciężył jeden z najgłośniejszych filmów roku "Emilia Pérez" Jacquesa Audiarda. Jego twórca doceniony został w kategoriach Europejski Reżyser oraz Europejski Scenarzysta. Grająca główną rolę w filmie Audiarda Karla Sofia Gascon doceniona została statuetką Europejska Aktorka.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Źródło:
tvn24.pl

Plastry, pozostałości po miodzie, a nawet truchła pszczół. To wszystko zachowało się w pszczelim gnieździe, na które trafili twórcy Muzeum Kultury Bartniczej w Augustowie (Podlaskie). Gniazdo znajdowało się wewnątrz dębowego pnia, który został przecięty w tartaku. Okazało się, że pochodzi z około 680 roku naszej ery i jest najprawdopodobniej najstarszym odkrytym gniazdem pszczelim na świecie. Badają je teraz naukowcy. W muzeum możemy natomiast oglądać pień. 

Przecinali w tartaku pień dębu, w środku była niespodzianka sprzed 1400 lat

Przecinali w tartaku pień dębu, w środku była niespodzianka sprzed 1400 lat

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w sobotę do Pałacu Elizejskiego, gdzie trwało spotkanie amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Trzej przywódcy pojawili się razem, pozując do oficjalnego zdjęcia. Trump i Zełenski przybyli w sobotę do Paryża, aby wziąć udział w otwarciu odremontowanej po pożarze katedry Notre Dame.

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o najnowszym musicalu z Arianą Grande w roli głównej, kłopotach filmu "Queer" w Turcji, wyznaniu aktorki Margot Robbie oraz wyjątkowym prezencie dla ukraińskich żołnierzy od twórców serialu "Peaky Blinders".

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl