Pomoc medyczna i prawna dla obywateli Ukrainy

Autor:
red.
Źródło:
TVN24
Sytuacja na przejściu granicznym w Medyce
Sytuacja na przejściu granicznym w MedyceTVN24
wideo 2/24
TVN24Sytuacja na przejściu granicznym w Medyce

Obywatele Ukrainy, którzy szukają schronienia w Polsce, mogą liczyć na bezpłatną pomoc medyczną. Niektóre placówki uruchamiają infolinie w języku ukraińskim. Oferują także wsparcie psychologiczne oraz pracę. Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną.

Centrum Medyczne Damiana

Pomoc dla uchodźców zapowiedziało Centrum Medyczne Damiana, które zaoferowało między innymi opiekę zdrowotną oraz pracę obywatelom Ukrainy.

- W izbie przyjęć Szpitala Damiana osoby z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy doraźnej, a w niektórych przypadkach przeprowadzamy bezpłatne operacje. Chętni mogą skorzystać z bezpłatnej opieki internisty i pediatry oraz badań w ramach POZ. Jednocześnie zapraszamy Ukraińców do pracy. Lekarzom, pielęgniarkom i personelowi medycznemu pomagamy w nostryfikacji dyplomów. Oferujemy także pracę psychologom, informatykom, pracownikom recepcji i call center - mówi na opublikowanym w internecie nagraniu Anastasiia Vlasenko, pracownica Centrum Medycznego Damiana.

Wsparcie psychologiczne w języku polskim i rosyjskim można uzyskać pod numerem telefonu: 22 566 22 27. Psycholog w języku rosyjskim jest osiągalny pod tym numerem we wtorki w godz. 8 - 13, w środy w godz. 17 - 20 i w piątki w godz. 8 - 13. Od poniedziałku 28 lutego pod numerem 22 566 22 20 będzie działała infolinia po ukraińsku, pomagająca odnaleźć się w polskim systemie zdrowia. Bezpłatna doraźna pomoc internistyczna na izbie przyjęć Szpitala Damiana oferowana jest od poniedziałku do piątku w godz. 07.30 - 20.00; w soboty w godz. 08.00 - 20.00; w niedzielę w godz. 08.00 - 16.00. Od poniedziałku w każdej placówce na recepcji będzie osoba ukraińskojęzyczna, która będzie służyła tłumaczeniem w czasie wizyt u polskich lekarzy.

Bezpłatne testy antygenowe:

Centrum Medyczne Damiana oferuje również darmowe testy antygenowe COVID-19 każdemu, kto potrzebuje. Lista punktów, w których można się zgłosić:

- Punkt Pobrań Al. Rzeczypospolitej 5, Warszawa – codziennie w godz. 8.00 – 16.00 (przerwa 13.00 – 13.30)

- Punkt Pobrań ul. Nowolipie 18, Warszawa – od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 16.00 (przerwa 13.00 – 13.30)

- Punkt Pobrań ul. Górecka 30, Poznań – od poniedziałku do soboty w godz. 11.00 – 16.00

- Punkt Pobrań pl. Dwóch Miast 1, Gdańsk – od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 16.00

- Punkt Pobrań ul. Swobodna 60, Wrocław – od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 16.00

- Punkt Pobrań ul. Jasnogórska 1, Kraków – od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 16.00

Testy antygenowe COVID - punkty przy lotniskach:

- Warszawa - Modlin (na parkingu przy lotnisku, Nowy Dwór Mazowiecki, ul. gen. Wiktora Thommee 1a)

- Warszawa Chopin (na terenie hali przylotów, ul. Żwirki i Wigury 1)

- Katowice - Pyrzowice (na parkingu, przy Hotelu Katowice Airport Moxy, Pyrzowice, ul. Wolności 90)

- Poznań - Ławica (na terenie hali przylotów, ul. Bukowska 285)

- Gdańsk im. Lecha Wałęsy (na parkingu, przy Hotelu Hampton By Hilton)

- Gdańsk Airport, ul. Juliusza Słowackiego 220). Punkty, w których będzie można zrobić test antygenowy COVID-19 od pierwszego marca:

- Punkt Pobrań ul. Rdestowa 22, Wrocław – od poniedziałku do niedzieli w godz. 8.00 – 19.00

- Punkt Pobrań ul. Konrada Wallenroda 4c, Lublin - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00

Grupa Lux Med

Pomoc medyczną zaoferowała też Grupa Lux Med. Sprawowana będzie między innymi pilna pomoc medyczna dla osób przyjeżdżających z Ukrainy. "Pomoc będzie realizowana we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED. Aby kierować potrzebujących do najbliższej placówki powstała specjalna, polsko-ukraińska infolinia pod nr tel. 22 45 87 007 oraz adres mailowy ua.kontakt@luxmed.pl" - pisze firma w komunikacie.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie - pomoc psychologiczna

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie zapewnia pomoc psychologiczną dla obywateli Ukrainy przebywających w tym mieście.

"Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio w siedzibie Ośrodka ul. Radziwiłłowska 8b lub kontaktując się pod całodobowym nr telefonu 12 421 92 82 ( aktualnie kontakt telefoniczny wyłącznie w języku polskim). Możliwy jest również kontakt przez komunikatory internetowe, w tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej. Ośrodek jest czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Minister zdrowia: każdy obywatel Ukrainy może liczyć na dostęp do opieki medycznej

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że "każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na dostęp do opieki medycznej". 

"Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomóc strona ukraińska" - dodał. 

Szczepienia przeciw COVID-19 dla obywateli Ukrainy

Od 25 lutego 2022 roku minister zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

"Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód osobisty albo paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC" - podano w komunikacie na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Fundacja Onkologiczna Rakiety

Fundacja Onkologiczna Rakiety zapewnia pomoc dla uchodźców, którzy są aktualnie w trakcie leczenia onkologicznego. "Informujemy, że NIE ZOSTAWIMY WAS Z TYM SAMYCH i pomożemy Wam zorganizować kontynuację leczenia u nas w kraju!" - zapewnia fundacja.

Skontaktować można się telefonicznie pod numerem 793 293 333 lub mailowo: biuro@fundacjarakiety.pl

Pomoc prawna dla obywateli Ukrainy

Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną dla obywateli Ukrainy w poszczególnych izbach adwokackich w całym kraju.

"Dziekani poszczególnych okręgowych rad adwokackich wyznaczają koordynatorów do spraw utworzenia i organizacji programu pomocowego dla osób potrzebujących pomocy prawnej w związku z sytuacją na Ukrainie" - przekazano w komunikacie na stronie Adwokatury Polskiej. 

Zobacz listę izb adwokackich, która, jak wskazano, ma być sukcesywnie aktualizowana. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

Lista zbiórek wsparcia dla Ukrainy

Pomoc prawą oferują również studenci uczelni wyższych, między innymi Uniwersytetu Warszawskiego.

Pomoc prawną obywatelom Ukrainy deklaruje też Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku, która uruchomiła w tym celu odrębny kanał komunikacyjny - koordynatorką ds. pomocy prawnej dla ludności Ukraińskiej jest Mecenas Agnieszka Budzyńska (kontakt e-mail: agnieszka.budzynska@oirp.gda.pl) 

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości