"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska", "okazja do odwrócenia losu" i konsekwencja "bardziej prounijnego kursu" Polski - tak europejskie media komentują decyzję Komisji Europejskiej o zakończeniu procedury z artykułu 7 przeciwko Polsce.
Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek, że zakończy procedurę z art. 7. przeciwko Polsce. W ocenie KE nie ma już poważnego zagrożenia dla rządów prawa w Polsce. Komisja pozostawia ocenę co do zamknięcia postępowania w ramach art. 7 Radzie UE, która na podstawie jej analizy może podjąć decyzję na najbliższym posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych - 21 maja w Brukseli. To wtedy ministrowie do spraw europejskich mają dyskutować o dalszych krokach w ramach art. 7. Kraje członkowskie mogą poprzeć wnioski Komisji Europejskiej i zdecydować o zakończeniu procedury.
Media o "przełomie" w stosunkach Warszawy z Brukselą
"Walka Komisji Europejskiej z Polską o praworządność dobiega końca" - napisał w poniedziałek po południu portal Politico, wskazując, że jeśli procedura z artykułu 7 wobec Polski zostanie zamknięta, "jedynym krajem UE, na który będą mogły zostać nałożone sankcje na mocy artykułu 7, będą Węgry". Agencja Reutera podała, że w przypadku Polski procedurę wszczęto, "gdy krajem rządziła skrajnie prawicowa populistyczna partia PiS". "Prounijny liberał Donald Tusk został premierem w zeszłym roku, wprowadzając Polskę na bardziej prounijny kurs" - napisał Reuters.
"Przełom oznacza polityczne zwycięstwo premiera Donalda Tuska, który po objęciu urzędu w ubiegłym roku uczynił reset stosunków Warszawy i Brukseli jednym z priorytetów swojego proeuropejskiego rządu" - to już fragment artykułu opublikowanego przez portal Euronews w poniedziałek.
"Świetne wieści z Brukseli"
Portal "Financial Times" opisał koniec sporu o praworządność jako "następstwo" zwycięstwa Tuska w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych. "Jednym z przejawów odprężenia (w relacjach Polska-UE - red.) była zgoda Brukseli na odblokowanie 137 miliardów euro funduszy unijnych, które zostały zamrożone w związku ze sporami dotyczącymi praworządności" - przekazał "FT". Portal brytyjskiego dziennika zacytował również ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który w poniedziałek napisał w serwisie X: "Świetne wieści z Brukseli! Dziękuję pani przewodniczącej von der Leyen za współpracę i wsparcie! Polska konsekwentnie przywraca praworządność. Jesteśmy zdeterminowani i oddani naszym wspólnym europejskim wartościom".
Bodnar skomentował w ten sposób wpis Ursuli von der Leyen, która w poniedziałek przekazała w mediach społecznościowych, że "dzisiaj zaczął się nowy rozdział dla Polski". "Po ponad sześciu latach uważamy, że procedura z art. 7 może zostać zamknięta. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi dokonania tego ważnego przełomu. To wynik ciężkiej pracy i determinacji Polski w zakresie reform" - napisała szefowa Komisji Europejskiej w serwisie X.
Źródło: Politico, Reuters, Euronews, Financial Times, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ursula von der Leyen/Twitter