Kompleksową analizę stosunku mieszkańców państw członkowskich do integracji Komisja Europejska publikuje od 1973 roku. "Od kiedy Polska była nimi objęta, tradycyjnie należała do najbardziej entuzjastycznie nastawionych do zjednoczonej Europy państw" - napisała "Rzeczpospolita". Z najnowszego badania wynika jednak, że nastąpiła zmiana.
"Rzeczpospolita" zwróciła uwagę w piątkowym wydaniu, że Komisja Europejska od 1973 r. co pół roku publikuje kompleksową analizę stosunku mieszkańców państw członkowskich do integracji. "Od kiedy Polska była nimi objęta, tradycyjnie należała do najbardziej entuzjastycznie nastawionych do zjednoczonej Europy państw" - zauważył dziennik.
Jak zaznaczyła gazeta, to już przeszłość. Najnowsze wydanie Eurobarometru pokazuje, że tylko 50 proc. z nas ufa Unii, 38 proc. nie ufa, a 12 proc. nie ma zdania. "To ledwie trochę lepiej niż unijna średnia (49 proc. pozytywnych odpowiedzi i 43 proc. negatywnych), ale już bardzo daleko za entuzjastyczną Portugalią (78 proc. zaufania do UE), Irlandią (74 proc.) czy Litwą (70 proc.)" - czytamy.
Autorzy badania, jak podał dziennik, zwracają uwagę, że tylko od zeszłego roku wskaźnik zaufania do Unii spadł w naszym kraju o 6 pkt proc., najwięcej z całej Wspólnoty. "Oprócz Polski załamanie nastąpiło zresztą jedynie w Austrii (o 3 pkt proc., do 41 proc.) i Danii (o 1 pkt proc., do 62 proc.)" - dodała gazeta.
Spory polskiego rządu z unijnymi instytucjami
Według "Rzeczpospolitej" kluczem do zrozumienia takiej zmiany stanu opinii publicznej nad Wisłą z pewnością są gwałtowne spory, jakie od sześciu lat rząd toczy z Brukselą m.in. o reformę sądownictwa czy powiązania wypłaty funduszy europejskich z praworządnością.
Innym wytłumaczeniem jest stan gospodarki - stwierdziła gazeta. "Choć Polska należy do wąskiego grona krajów UE, które z punktu widzenia ekonomicznego przeszły przez pandemię z relatywnie niewielkimi stratami, odczucie Polaków jest inne" - przekonywał dziennik. Jak podał Eurobarometr, 63 proc. z nas określa sytuację gospodarczą jako złą, a jedynie 34 uważa ją za dobrą - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock