Były szef NATO Anders Fogh Rasmussen o "powodzie", dla którego "też jesteśmy częścią wojny" w Ukrainie

Źródło:
TVN24
Były szef NATO Anders Fogh Rasmussen o "powodzie", dla którego "też jesteśmy częścią wojny" w Ukrainie
Były szef NATO Anders Fogh Rasmussen o "powodzie", dla którego "też jesteśmy częścią wojny" w UkrainieTVN24
wideo 2/35
Były szef NATO Anders Fogh Rasmussen o "powodzie", dla którego "też jesteśmy częścią wojny" w UkrainieTVN24

Nie da się wygrać wojny stopniowym podejściem. Trzeba zaskoczyć i narzucić przeciwnikowi naszą taktykę. Dlatego musimy dostarczyć wszelką broń, jaka potrzebna jest Ukraińcom tak szybko, jak to możliwe - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Danii i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Mówił dalej o "powodzie", dla którego "też jesteśmy częścią wojny", członkostwie Kijowa w NATO i odniósł się też do sprawy rakiety, która w grudniu spadła pod Bydgoszczą.

Były premier Danii i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen rozmawiał z Piotrem Kraśką w "Faktach po Faktach" w TVN24. Był pytany między innymi o to, co sądzi na temat ukraińskiej kontrofensywy i jej tempa. - Uważam, że powinniśmy zostawić to Ukraińcom. Niech oni decydują, jak prowadzić tę kontrofensywę - odparł. - I powinniśmy zapytać się, czy jesteśmy odpowiedzialni za powolny postęp tej kontrofensywy, ponieważ zbytnio się wahaliśmy, dostarczając uzbrojenie, którego potrzebują Ukraińcy. Więc podczas gdy my rozmawialiśmy i wahaliśmy się (Władimir) Putin skorzystał z tego czasu, aby umocnić swoją obronę na wschodniej Ukrainie. Dlatego właśnie tak ciężko jest prowadzić teraz tę kontrofensywę - dodał.

Czytaj więcej: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Rasmussen: Powinniśmy zostawić to Ukraińcom. Niech oni decydują, jak prowadzić tę kontrofensywę
Rasmussen: Powinniśmy zostawić to Ukraińcom. Niech oni decydują, jak prowadzić tę kontrofensywęTVN24

Były szef NATO o "powodzie", dla którego "też jesteśmy częścią wojny"

Dania jest jednym z krajów, które oficjalnie ogłosiły, że przekażą F-16 Kijowowi. Ukraińscy piloci muszą jednak przejść szkolenia, zanim będą mogli posługiwać się myśliwcami. Jak zauważył prowadzący rozmowę Piotr Kraśko, Ukraina niemal od początku pełnoskalowej wojny prosiła o te samoloty i gdyby wtedy je dostała, już latałyby na ukraińskim niebie. - Zatem to jest nasza - podkreślił Kraśko - zachodnia wina, co dzieje się teraz w Ukrainie.

Czytaj także: CNN: samoloty F-16 to nie jest cudowna broń, przed Ukraińcami wiele wyzwań

- W pełni się zgadzam i nie rozumiem, dlaczego nałożyliśmy wszystkie te ograniczenia sami na własne dostawy uzbrojenia (dla Ukrainy - przyp. red.). Mieliśmy jedną rzecz do zrobienia: dostarczyć wszelkie uzbrojenie, jakie potrzebne jest Ukraińcom, aby wygrać tę wojnę. Nie da się wygrać wojny (...) stopniowym podejściem. Trzeba zaskoczyć i narzucić przeciwnikowi naszą taktykę. Dlatego musimy dostarczyć wszelką broń, jaka potrzebna jest Ukraińcom tak szybko, jak to możliwe - powiedział polityk.

Rasmussen: musimy dostarczyć wszelką broń, jaka potrzebna jest Ukraińcom, tak szybko jak to możliwe
Rasmussen: musimy dostarczyć wszelką broń, jaka potrzebna jest Ukraińcom, tak szybko jak to możliweTVN24

Przyznał również, iż wydaje mu się, że "większość ludzi" w świecie zachodnim uważa, że toczący się konflikt jest również ich wojną. - Oczywiście są też inne poglądy. Ale nie można być zaskoczonym tym, że de facto jesteśmy częścią tej wojny. I to jeszcze w pełnej zgodzie z prawem międzynarodowym. Zgodnie z kartą ONZ kraj, który został zaatakowany przez inny kraj, ma prawo do samoobrony, ale ponadto ma również prawo do proszenia sojuszników o pomoc w tej samoobronie. I to jest dokładnie to, co się dzieje. Ukraiński rząd poprosił o naszą pomoc, zaś my pomagamy Ukrainie i z tego powodu też jesteśmy częścią wojny - wyjaśniał.

Członkostwo Ukrainy w NATO

Rasmussen mówił też o ustaleniach lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie. Jak ocenił, "było jasne zobowiązanie ze strony krajów G7, największych gospodarek świata, aby zapewnić gwarancję bezpieczeństwa dla Ukrainy". - To jest absolutnie zgodne z kluczowym planem bezpieczeństwa, który przygotowałem dla pana prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego z jego szefem sztabem Andrijem Jermakiem. rok temu - podkreślił.

- Ale moim zdaniem sojusznicy w NATO powinni byli również Ukrainie przedstawić zaproszenie, aby ta dołączyła do NATO - mając świadomość tego, że od momentu wystosowania zaproszenia do momentu wstąpienia do NATO dla Ukrainy będzie pewne opóźnienie - zastrzegł. Niemniej - kontynuował polityk - "byłoby to bardzo jasnym sygnałem dla Putina", że Ukraina będzie członkiem NATO.

Dodał, iż jest "niemalże pewien, że Ukraina dołączy do NATO". - Przecież już o tym zdecydowaliśmy w 2008 roku. Ukraina stanie się członkiem NATO. Problemem było to, że nie nakreśliliśmy mapy drogowej dla tego członkostwa. Nie zrobiliśmy niczego, aby Ukrainę ruszyć z miejsca ku członkostwu w NATO. Co z kolei Ukrainę postawiło w szarej strefie, w poczekalni. A to jest bardzo niebezpieczne miejsce. Musimy być świadomi tego, że szare strefy są strefami zagrożenia. W dzisiejszym środowisku bezpieczeństwa neutralność nie istnieje - stwierdził były duński premier.

Rasmussen: to, czego potrzebujemy, to nowa architektura bezpieczeństwa dla Europy

- Co możemy zrobić teraz, by pomóc Ukrainie wygrać tę wojnę znacznie szybciej? - pytał Kraśko.

W ocenie Rasmussena "przede wszystkim powinniśmy dostarczyć wszelkie uzbrojenie, jakiego potrzebują Ukraińcy". - Oni mają wolę walki. Naszym obowiązkiem jest dać im środki walki. Jeżeli to zrobimy, zapewnimy myśliwce, zapewnimy rakiety dalekiego zasięgu, dostarczymy wszystko, co będzie im potrzebne, aby odzyskali utraconą ziemię, to jestem przekonany, że Ukraińcy będą w stanie tę wojnę wygrać. Co oznacza wyrzucenie wszelkich rosyjskich żołnierzy z terytorium Ukrainy - odpowiedział. - Następnie, w przyszłym roku, będzie szczyt NATO, aby świętować 75. rocznicę założenia Sojuszu. Wydaje mi się, że to będzie doskonałą szansą, aby przedstawić zaproszenie Ukrainie, aby ta wstąpiła do NATO - kontynuował.

Gość TVN24 zaznaczył również, że "jako członek NATO Polska, (czy) inny dowolny kraj, nie powinien obawiać się otwartego rosyjskiego ataku". - Naturalnie musimy być świadomi ryzyka, tego, że Rosja będzie próbowała testować te czerwone linie, granice. Będą to robić, co do tego nie ma wątpliwości. Ale aż do tego momentu Putin powstrzymał się od atakowania krajów NATO. Dokładnie dlatego powinniśmy Ukrainę do NATO wpuścić, ponieważ to docelowo stałoby się stuprocentową gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy. A przez to również dla całej Europy - przekonywał.

Ocenił, że "to, czego potrzebujemy, to nowa architektura bezpieczeństwa dla Europy, w której Ukraina należy do NATO jako przedmurze przeciwko nadal agresywnej Rosji".

Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą - przypadek czy testowanie systemu? "Mogło to być jedno i drugie"

W dalszej części rozmowy – już nie w "Faktach po Faktach", ale w pełnej wersji wywiadu w TVN24 GO - były sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego został zapytany między innymi o sprawę rosyjskiej rakiety, która w grudniu 2022 roku spadła pod Bydgoszczą. Sprawa wyszła na jaw pod koniec kwietnia, kiedy przypadkowo odnaleziono jej szczątki. Do dziś rządzący nie wyjaśnili obywatelom, co tak naprawdę się wydarzyło.

CZYTAJ TEŻ: Prezydencki minister: odnaleziono głowicę rakiety, która spadła pod Bydgoszczą

Rasmussen był pytany, czy uważa to za incydent, czy też Rosjanie testowali w ten sposób nasze systemy obronne.

- Mogło to być jedno i drugie. Ale szczerze mówiąc uważam, że to był raczej wypadek - odparł były premier Danii.

Zobacz reportaż Piotra Świerczka "Pocisk" w TVN24 GO.

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W naszą stronę zmierza Kirk, który obecnie jest huraganem. Na jego trasie znajdzie się Portugalia, Hiszpania, Francja, a w czwartek przemieści w stronę północnych Niemiec i Polski. Cyklon Kirk nie pozostanie bez wpływu na pogodę w naszym kraju.

Huragan Kirk zmierza w naszą stronę. Spowoduje duże zamieszanie w pogodzie

Huragan Kirk zmierza w naszą stronę. Spowoduje duże zamieszanie w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według szacunków izraelskiego wojska w operacji lądowej na południu Libanu zabito ponad 400 bojowników Hezbollahu - podał dziennik "Haarec". Media podają, że w izraelskim ataku zginął też Haszem Safiedine, prawdopodobny następca zabitego wcześniej lidera proirańskiego ruchu Hasana Nasrallaha. Natomiast ministerstwo zdrowia w Bejrucie przekazało, że w piątek w izraelskich zamachach zginęło co najmniej 25 osób, a 127 zostało rannych.

Media: w potężnym nalocie zginął prawdopodobny nowy lider Hezbollahu

Media: w potężnym nalocie zginął prawdopodobny nowy lider Hezbollahu

Źródło:
PAP

Donald Trump ponownie wystąpił na wiecu w Butler w Pensylwanii, gdzie 14 lipca doszło do zamachu na jego życie. Zarządził minutę ciszy ku czci zabitego wówczas strażaka. - Przez ostatnie osiem lat ci, którzy chcieli mnie powstrzymać, oczerniali mnie, oskarżali, a może i nawet próbowali mnie zabić - powiedział. Na wiecu wystąpił też między innymi miliarder Elon Musk, było to pierwsze jego tego rodzaju wystąpienie. Straszył w nim Amerykanów, że jak nie wybiorą Trumpa, to mogą to być "ostatnie wybory" w historii USA.

Donald Trump ponownie w miejscu zamachu na swoje życie. Razem z Muskiem, który straszył Amerykanów

Donald Trump ponownie w miejscu zamachu na swoje życie. Razem z Muskiem, który straszył Amerykanów

Źródło:
PAP
Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niedaleko Bogoty doszło w sobotę rano do tragicznego wypadku autobusu, którym podróżowali studenci weterynarii. Pojazd przewrócił się na zakręcie. Zginęło co najmniej pięć osób, a 23 zostały ranne - podały kolumbijskie władze.

Autobus ze studentami wypadł z drogi, co najmniej pięć ofiar śmiertelnych

Autobus ze studentami wypadł z drogi, co najmniej pięć ofiar śmiertelnych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryszard Kalisz, adwokat i członek PKW, przekazał w TVN24, że Komisja nie będzie na razie zwoływała posiedzeń, ponieważ pojawił się w niej pat dotyczący oceny statusu nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Przekazał, że w głosowaniu na ten temat brało udział "ośmioro członków" komisji, z czego czterech było za nieuznawaniem, a czterech za uznaniem. Tymczasem udostępniony przez dziennikarza protokół z tamtego posiedzenia wskazuje, że w głosowaniach brało udział siedmioro członków Komisji.

"Pat", czy "nieporozumienie"? Rozbieżności po głosowaniu w PKW

"Pat", czy "nieporozumienie"? Rozbieżności po głosowaniu w PKW

Źródło:
tvn24.pl

"Szanujemy tajemnicę obrończą. Sprawa zostanie wyjaśniona" - napisała na X Prokuratura Krajowa w odpowiedzi na zarzuty mecenasa Jacka Dubois, jednego z obrońców Janusza Palikota. Mecenas Dubois twierdzi, że prokuratura w sprawie Palikota narusza tajemnicę adwokacką.

Obrońcy Palikota oskarżają prokuraturę. W odpowiedzi krótki komunikat

Obrońcy Palikota oskarżają prokuraturę. W odpowiedzi krótki komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Grzyby są znacznie bliżej spokrewnione ze zwierzętami niż z roślinami. Grzyby i zwierzęta mają wspólnego przodka, który wyglądał zapewne jak ameba, był pełzakiem, a rośliny są bardzo, bardzo daleko od niego - powiedziała doktor habilitowana Marta Wrzosek, wykładowczyni na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego, podobnie jak zwierzęta, grzyby się poruszają, porozumiewają i uprawiają seks.

Grzyby rozmawiają ze sobą i uprawiają seks

Grzyby rozmawiają ze sobą i uprawiają seks

Źródło:
PAP

Dziesięć lat temu na pokrytej wieloletnią zmarzliną Syberii pojawiły się tajemnicze kratery. Powstały w wyniku gigantycznych eksplozji. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego takie kratery występują tylko w tym regionie. Wreszcie brytyjskim i hiszpańskim badaczom udało się rozwikłać zagadkę.

Eksplodujące kratery na Syberii. Rozwikłano ich zagadkę

Eksplodujące kratery na Syberii. Rozwikłano ich zagadkę

Źródło:
livescience.com

Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że w przyszłym roku pojedzie do Moskwy, aby uczcić 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Weźmie też udział w uroczystościach poświęconych operacji wojsk sowieckich z 1944 roku, aby "pokazać, że nie zapomina, iż wolność przyszła ze Wschodu".

Pojedzie do Moskwy na uroczystości. "Kto mnie powstrzyma?"

Pojedzie do Moskwy na uroczystości. "Kto mnie powstrzyma?"

Źródło:
PAP

Jak powiedział generał Wiesław Kukuła, "wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa". Wypowiedź szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wzbudziła kontrowersje.

Generał Kukuła: Jesteśmy pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie kraju. Wszystko na to wskazuje

Generał Kukuła: Jesteśmy pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie kraju. Wszystko na to wskazuje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

957 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że odwiedził graniczący z Rosją obwód sumski i spotkał się z żołnierzami, uczestniczącymi po drugiej stronie granicy w prowadzonej od sierpnia ofensywie ukraińskiej w rosyjskim obwodzie kurskim. Tymczasem ukraińska armia spodziewa się nowej, rosyjskiej ofensywy na południu. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina: wojska rosyjskie przygotowują nową ofensywę

Ukraina: wojska rosyjskie przygotowują nową ofensywę

Źródło:
Reuters, PAP

Trwa proces 13-latki z Walii, która w kwietniu, na przerwie w szkole, raniła nożem dwie nauczycielki i uczennicę. Jak wyznał jeden z policjantów, który był na miejscu ataku, dziewczyna miała mówić, że "zostanie celebrytką". Przyznała się do napaści na trzy osoby, ale nie do usiłowania zabójstwa.

13-latka zaatakowała nożem trzy osoby. Mówiła o "byciu celebrytką"

13-latka zaatakowała nożem trzy osoby. Mówiła o "byciu celebrytką"

Źródło:
BBC, Guardian

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24
Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Remont komunalnego mieszkania w jednej z historycznych kamienic w Szczecinie wzbudził wątpliwości jednego z lokalnych społeczników. Zamontowano w niej takie drzwi, które "nie pasują ani kolorem, ani charakterystyką". Miasto uspokaja, że jest to tylko rozwiązanie tymczasowe.

Nowe drzwi w zabytkowej kamienicy. "Odstają charakterystyką i kolorem". Miasto tłumaczy

Nowe drzwi w zabytkowej kamienicy. "Odstają charakterystyką i kolorem". Miasto tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie o premierze drugiej części "Jokera", głośnym filmie "Substancja" z Demi Moore i finałowym sezonie serialu "Szadź".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Cztery lata temu pani Justyna usłyszała diagnozę - czerniak. Leczenie w Polsce nie przyniosło oczekiwanych efektów, szansę daje jednak klinika w Izraelu. Kobieta samotnie wychowuje troje dzieci. To właśnie one postanowiły założyć zbiórkę i ratować swoją mamę. "Jej największym marzeniem jest dożyć 18. urodzin mojej siostry, która dziś ma 15 lat. Niestety kwota jest porażająca. Bardzo się boimy, że nie damy rady" - piszą dzieci Justyny. Potrzeba jeszcze 590 tysięcy złotych.

Marzy, by dożyć 18. urodzin córki. Dzieci postanowiły ją ratować i założyły zbiórkę

Marzy, by dożyć 18. urodzin córki. Dzieci postanowiły ją ratować i założyły zbiórkę

Źródło:
tvn24.pl, zwrotnikraka.pl