Media: samochód z funkcjonariuszami FSB wysadzony w powietrze w okupowanych Oleszkach  

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Nagranie po ataku na rosyjską bazę w Heniczesku
Nagranie po ataku na rosyjską bazę w Heniczesku Mykoła Ołeszczuk/Telegram
wideo 2/24
Nagranie po ataku na rosyjską bazę w Heniczesku Mykoła Ołeszczuk/Telegram

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 561 dni. W okupowanych Oleszkach w obwodzie chersońskim wysadzono w powietrze samochód, w którym byli funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i rosyjscy żołnierze - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Według doniesień, w wybuchu jeden funkcjonariusz FSB zginął, a drugi w stanie ciężkim trafił do szpitala. Trzech rosyjskich wojskowych zostało rannych. Ukraińska Prawda podała, że z eksplozją związana jest SBU. "Funkcjonariusze FSB byli w Oleszkach, by prowadzić działania filtracyjne i torturować Ukraińców" - napisał portal. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 2:33

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały 7 września działania ofensywne w pobliżu Bachmutu i na zachodzie obwodu zaporoskiego i poczyniły dalsze zdobycze terytorialne na obu odcinkach frontu.

  • 1:00

    Sekretarz stanu USA Anotny Blinken odbył rozmowę telefoniczną z szefową rumuńskiej dyplomacji Luminitą Odobescu na temat szczątków rosyjskiego drona, które spadły na terytorium Rumunii - podał Departament Stanu. Szefowie dyplomacji mówili też o zwiększeniu bezpieczeństwa rumuńskiej przestrzeni powietrznej, w tym o wysłaniu dodatkowych myśliwców F-16.

  • 23:56

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 22:42

    "Stephen Fry i ja odbyliśmy serdeczne i przyjacielskie spotkanie" – napisał na platformie X Wołodymyr Zełenski, publikując również krótkie wideo ze spotkania z brytyjskim aktorem i działaczem charytatywnym.

    "Rozmawialiśmy o różnych aspektach życia Ukrainy: kulturze, odporności i odwadze naszego narodu. Podziękowałem mu za wsparcie Ukrainy. Wszyscy mamy nadzieję na przywrócenie sprawiedliwego pokoju" – czytamy.

  • 22:32

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował na platformie X (dawny Twitter) wpis, w którym poinformował, że wraz z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu rozmawiał "o tym, jak zapewnić pełne funkcjonowanie ruchu bezwizowego obywatelom Ukrainy i jak zapewnić bezpieczeństwo chasydzkim Żydom podczas ich corocznej pielgrzymki do Humania".

    "Ukraina zawsze ciepło witała pielgrzymów i brała odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony rosyjskich rakiet i irańskich dronów, tegoroczna pielgrzymka wiąże się z wysokim ryzykiem dla bezpieczeństwa. Nasze schrony przeciwbombowe mogą pomieścić około 11 tysięcy osób. Aby zapewnić bezpieczeństwo większej liczbie osób, konieczne jest szybkie wspólne działanie. Rozmawialiśmy także o tym, jak Izrael może wesprzeć Ukrainę w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji, a także o współpracy międzynarodowej pomiędzy naszymi państwami" - dodał.

  • 22:18

    Armenia po raz pierwszy od początku inwazji Rosji na Ukrainę przekazała stronie ukraińskiej pomoc humanitarną - podał w czwartek wieczorem portal Europejska Prawda. Żona premiera Armenii Anna Akopian przywiozła sprzęt dla ukraińskich uczniów.

  • 22:03

    Rosjanie ostrzelali budynek szkoły w miejscowości Orichiw w obwodzie Zaporoskim Ukrainy. Szkoła pełniła funkcję ośrodka dystrybucji pomocy humanitarnej do czasu, gdy została dwa razy zaatakowana. Kobieta, która przeżyła nalot, powiedziałą, że pies uratował jej życie. Po pierwszym uderzeniu wybiegła za nim przed szkołę. Wtedy doszło do drugiego ataku, który zniszczył budynek i zabił siedem osób. Dziś kobieta mieszka w Zaporożu i od czasu do czasu niesie pomoc humanitarną do swojego rodzinnego miasta Orichiw, położonego niecałe 10 kilometrów od najbliższej pozycji armii rosyjskiej.

    Przed wojną Orichiw liczył ponad 14 tys. mieszkańców. Natomiast obecnie w mieście żyje około 700 osób, które niemal codziennie doświadczają ataków.

    Kobieta, która przeżyła ostrzał szkoły w miejscowości Orichiw

    Zniszczenia na placu zabaw przed ostrzelaną szkołą w miejscowości Orichiw w obwodzie zaporoskim

  • 21:32

    Pentagon ogłosił kolejną transzę uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 600 milionów dolarów w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative.

    W skład nowego pakietu wchodzi m.in. sprzęt do integracji systemów obrony powietrznej Ukrainy, dodatkowa amunicja do systemów HIMARS, amunicja artyleryjska kalibru 105 mm, sprzęt do rozminowywania, a także sprzęt do walki radioelektronicznej, stosowany m.in. do zwalczania i zakłócania dronów.

    Ogłoszona w czwartek partia broni jest drugą w ciągu zaledwie dwóch dni.

  • 21:29

    Pierwsze samoloty F-35 mają zostać przekazane siłom powietrznym Danii już do końca tego roku. Ministerstwo obrony nie ujawniło, ile maszyn ma trafić w pierwszej oraz drugiej partii. Pierwotnie zakładano, że duńskie siły zbrojne będą dysponować 27 myśliwcami F-35 do 2027 roku.

    Pod koniec sierpnia premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przekazanie Ukrainie 19 wycofywanych samolotów F-16. Wówczas Frederiksen ujawniła, że pierwsze sześć myśliwców ma zostać dostarczonych w okolicach Nowego Roku, kolejnych osiem maszyn - w 2024 roku. Natomiast pięć ostatnich samolotów - w 2025 roku.

    W czwartek o opóźnieniach dostaw samolotów F-35 poinformowało również ministerstwo obrony Norwegii. Kraj ten otrzymał już 40 myśliwców, oczekuje kolejnych 12. Ostatnie z maszyn mają zostać przekazane w 2025 roku. Premier Norwegii Jonas Gahr Store pod koniec sierpnia zapowiedział przekazanie Ukrainie 5-10 samolotów F-16.

  • 21:28

    Planowana na wiosnę przyszłego roku dostawa drugiej partii samolotów F-35 dla Danii została przesunięta przez producenta na jesień 2024 roku - poinformował w czwartek duński minister obrony Troels Lund Poulsen w wydanym komunikacie. Zapewnił przy tym, że siły zbrojne jego kraju "nadal będą zajmować się szkoleniem ukraińskich pilotów oraz przekazaniem samolotów F-16 Ukrainie".

    Według resortu obrony Danii opóźnienie wynika z "wyzwań amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, związanych z rozwojem i testowaniem oprogramowania, z którym dostarczane są najnowsze wersje F-35".

  • 21:03

    W okupowanych Oleszkach w obwodzie chersońskim wysadzono w powietrze samochód, w którym byli funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i rosyjscy żołnierze - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

    Według doniesień, w wybuchu jeden pracownik FSB zginął na miejscu, a drugi w stanie ciężkim trafił do szpitala. Trzech rosyjskich wojskowych zostało rannych.

    Ukraińska Prawda podała, że z eksplozją związana jest SBU. Funkcjonariusze FSB byli w Oleszkach, by prowadzić działania filtracyjne i torturować Ukraińców - napisał portal.

    Oleszki w obwodzie chersońskim

  • 20:45

    Rosja stawia na wysokie ceny ropy, by finansować swoją wojnę przeciwko Ukrainie. Sankcje ograniczają ilość surowca, który może eksportować, więc Kreml liczy na to, że wzrost cen oraz wykorzystanie nowych szlaków transportowych do nowych odbiorców wyrówna straty - pisze brytyjski tygodnik "Economist" na swojej stronie internetowej.

    W sierpniu spadające zyski z eksportu ropy ograniczyły dochody rosyjskiego budżetu z podatków do 8 mld dolarów. Rok wcześniej było to 13 mld dol. - informuje "Economist", powołując się na ustalenia firmy konsultingowej Rystad Energy. Załamał się też długo utrzymujący się kurs rosyjskiej waluty, który wynosi teraz prawie 100 rubli za dolara.

  • 20:32

    Podczas 18. Szczytu Azji Wschodniej (EAS) w Dżakarcie, w którym udział wzięli przedstawiciele 18 państw, a który obradował w ramach szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEA) USA i Japonia ostrzegły, że inwazja Rosji na Ukrainę i rosnąca asertywność Chin na Morzu Południowochińskim zagrażają globalnemu porządkowi – podała agencja Kyodo.

    Chiny i Rosja odparły, że takie argumenty wikłają państwa "w bezsensowne spory".

    Wiceprezydent USA Kamala Harris stwierdziła na forum szczytu EAS, że "brutalny atak" Rosji na Ukrainę musi zostać potępiony jako "atak na suwerenność i integralność terytorialną tego narodu", a Waszyngton będzie nadal pociągał Moskwę do odpowiedzialności za jej "rażące zbrodnie przeciwko ludzkości".

  • 19:50

    W czwartek wieczorem we wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Powodem był start rosyjskich myśliwców MiG-31K, zdolnych do przenoszenia pocisków hipersonicznych Kindżał.

    Siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że samoloty wystartowały z lotniska Sawaslejka w obwodzie niżnonowogrodzkim.

    Alarm został odwołany po godz. 21 czasu ukraińskiego (godz. 20 w Polsce).

    Myśliwiec MiG-31K z podwieszonym pociskiem Kindżał

  • 19:28

    Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że na szczycie G20 w Indiach będzie naciskał na przywódców pozostałych krajów tej grupy w sprawie znalezienia sposobu na obejście rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża.

    W komunikacie wydanym przez Downing Street po rozmowie telefonicznej obu przywódców przekazano, że Zełenski przedstawił aktualne informacje na temat ukraińskiej kontrofensywy i bieżących potrzeb wojskowych.

    "Przywódcy omówili również wpływ trwającej blokady zboża na Morzu Czarnym przez Putina, zarówno na Ukrainę, jak i na dostawy żywności na całym świecie. Premier zobowiązał się do zintensyfikowania współpracy z krajami G20 w celu obejścia rosyjskiej blokady i zapewnienia narażonym krajom dostępu do niezbędnych dostaw zboża" - przekazano.

    Rishi Sunak i Wołodymyr Zełenski

  • 19:02

    Rosja wycofała prawie wszystkich swoich żołnierzy z Białorusi - poinformował rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

    Po przeprowadzeniu kolejnej rotacji na Białorusi praktycznie nie ma już rosyjskich oddziałów - dodał Demczenko, przypominając, że Rosja wykorzystuje Białoruś w charakterze "poligonu wojskowego" i że na terenie tego kraju przebywało zazwyczaj 10-11 tysięcy rosyjskich wojskowych.

  • 18:29

    Składający wizytę w Ukrainie sekretarz stanu USA Antony Blinken przebywał w Jahidnem w obwodzie czernihowskim, gdzie Rosjanie więzili w szkolnej piwnicy kilkuset cywilów - poinformowało biuro prasowe amerykańskiego Departamentu Stanu.

    - Patrząc na to, słuchając historii, wielu z nas mówi - to jest XXI wiek. To nie miało się już zdarzyć nigdy więcej. I nie tylko tu, w sercu Europy, ale na świecie. Więc USA i Departament Stanu są oddane temu, by zrobić wszystko, co możemy, aby spróbować zapobiegać konfliktowi, powstrzymać go i stać po stronie tych, którzy są ofiarami agresji - powiedział Blinken.

    Wojska rosyjskie weszły do miejscowości Jahidne 3 marca 2022 roku. Mieszkańców spędzono do szkolnej piwnicy. Na powierzchni około 200 metrów kwadratowych przez niemal miesiąc przetrzymywanych było 367 cywilów, w tym dzieci. Najmłodsze dziecko miało półtora miesiąca.

    Antony Blinken odwiedził miejsce w Jahidnem, gdzie Rosjanie więzili ukraińskich cywilów

  • 18:20

    Około 90 procent ukraińskich jeńców wojennych więzionych przez Rosję przeszło przez tortury, gwałty, groźby przemocy seksualnej albo inne formy znęcania - oświadczył Andrij Kostin, prokurator generalny Ukrainy.

    Jak oznajmił, na wszystkich wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terytoriach znajdowane są dowody rosyjskich zbrodni.

    Kostin mówił, że w obwodzie chersońskim odkryto 11 katowni rosyjskich. Trwa śledztwo w sprawie ok. 100 przypadków stosowania tortur w obwodzie charkowskim, ponad 700 osób uznano tam za poszkodowanych.

  • 18:17

    Ministrowie spraw zagranicznych krajów bałtyckich i nordyckich (NB8) zadeklarowali podczas dwudniowego spotkania w Rydze kontynuację wsparcia dla Ukrainy do czasu jej zwycięstwa w wojnie obronnej z Rosją.

    Kriszjanis Karinsz, premier i p.o. szefa MSZ Łotwy, powiedział na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu ministrów, że tematem rozmów była koordynacja i wzmocnienie pomocy dla Ukrainy. Mówiono o tym, jak można rozpowszechniać przekaz w tej sprawie na arenie międzynarodowej, w tym w krajach, które są oddalone od Europy i które mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że Rosja prowadzi w Ukrainie wojnę imperialistyczną - dodał.

    Rozmowy dotyczyły też bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej.

    Spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów bałtyckich i nordyckich (NB8)

  • 18:00

    Rosja chce wzmocnić swoje siły na odcinkach zaporoskim i chersońskim, dlatego przerzuca tam jednostki z zaanektowanego Krymu - poinformowała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

    Nawiązując do trwających regionalnych "pseudowyborów" na okupowanych terenach, Humeniuk stwierdziła, że Rosjanie chcą zebrać informacje o miejscowych mężczyznach w wieku poborowym, wciągnąć ich do tak zwanej obrony terytorialnej, a później włączyć do okupacyjnych wojsk, odpierających ukraińską kontrofensywę.

  • 17:09

    Sąd w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej, na okupowanych terytoriach Ukrainy, skazał żołnierza ukraińskiej Gwardii Narodowej Kostiantyna Syczaka na karę 26 lat więzienia - podał rosyjski niezależny portal Nowaja Gazieta.Jewropa.

    Źródłem, na które się powołuje, jest oficjalny komunikat Komitetu Śledczego Rosji, w którym podano, że Syczak służył jako sanitariusz i kierowca w punkcie medycznym jednego z batalionów 21. brygady Gwardii Narodowej Ukrainy.

    Rosjanie oskarżyli go o udział w zabójstwie cywilów w Mariupolu w marcu 2022 roku, miasto zostało zajęte przez okupantów dwa miesiące później.

  • 17:04

    Rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec poinformował, że wie o kilkudziesięciu miejscach na Białorusi, w których przebywają dzieci wywiezione z Ukrainy.

    - Jeśli chodzi o liczbę miejsc, to mamy (informację o) dziesiątkach (takich miejsc) - powiedział Łubinec cytowany w czwartek przez agencję Ukrinform.

    Wyznał, że biuro rzecznika praw człowieka Ukrainy nie posiada informacji na temat tego, że białoruskie rodziny rozpoczęły proces adopcji czy wzięcia pod opiekę tymczasową ukraińskich dzieci.

  • 17:02

    Od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej, na skutek eksplozji min i innych ładunków wybuchowych podłożonych przez agresora zginęło 242 cywilnych mieszkańców Ukrainy, w tym 13 dzieci, a 498 osób zostało rannych - oznajmił przedstawiciel ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Mykoła Didyk.

    Według wstępnych danych przytoczonych przez DSNS 174 tys. km kwadratowych, czyli około 30 proc. terytorium Ukrainy jest zanieczyszczonych rosyjskimi niewybuchami. W ramach tego obszaru 13,5 tys. km kwadratowych stanowią zbiorniki wodne.

  • 16:16

    Siły Zbrojne Ukrainy w środę wyzwoliły tereny w okolicach ważnych miejscowości Robotyne i Werbowe - poinformował Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił na kierunku taurydzkim (w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego).

    Również ukraińskie MSW poinformowało o zawieszeniu flag Ukrainy w dwóch wsiach w tzw. szarej strefie obwodu charkowskiego. Dotychczas, po wyzwoleniu miejscowości spod rosyjskiej okupacji, wejście do nich było niemożliwe ze względu na zaminowanie terenu. Chodzi o miejscowości Strojiwka i Topoli przy granicy z Rosją.

    Ukraińska flaga w wiosce przy granicy z Rosją

  • 16:13

    Do przerwania dostaw lądowych dla wojsk rosyjskich może wystarczyć pokonanie przez siły ukraińskie jeszcze 10-15 km na południe od Robotynego w obwodzie zaporoskim – ocenił ekspert z amerykańskiej akademii wojskowej West Point Jan Kallberg w rozmowie z portalem stacji ABC.

    - Nie trzeba docierać aż do Melitopola (ok. 80 km na południe od Robotynego), aby w istotny sposób zmienić możliwości Rosjan. Nie jest konieczne osiągnięcie wybrzeża Morza Azowskiego, by logistka po stronie rosyjskiej zaczęła się sypać – oznajmił.

    Jak podkreślił Kallberg, rosyjski szlak dostaw żywności, paliwa, uzbrojenia, części zamiennych do pojazdów biegnie ok. 7-10 km od Melitopola, jeśli więc siły ukraińskie wyzwolą tereny odległe od Robotynego o kolejne 10-15 km, wystarczy to do uzyskania przez nie kontroli ogniowej nad tym szlakiem.

    Siły ukraińskie ewakuują mieszkańców wyzwolonej miejscowości Robotyne

  • 15:22

    Ukraina robi postępy w rozpoczętej w czerwcu kontrofensywie mającej na celu odzyskanie terytorium zajętego przez Rosję. Jej wojska stopniowo zdobywają teren. Udało im się przełamać rosyjskie linie obronne - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Parlamencie Europejskim.

    - Należało się spodziewać, że ukraińska ofensywa będzie postępować powoli, nikt nigdy nie powiedział, że to będzie łatwe - zaznaczył Stoltenberg, przemawiając podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, podczas którego omówiono najważniejsze kwestie bezpieczeństwa europejskiego i globalnego.

    Szef NATO zauważył, że w ubiegłym tygodniu siły ukraińskie zdołały sforsować pierwszą linię obrony Rosjan, lecz teraz muszą stawić czoła kolejnym umocnieniom na obszarach, na których siły rosyjskie miała czas na budowę fortyfikacji i rozmieszczenie min.

    Jens Stoltenberg

  • 15:06

    Rzadko wspominanym, ale istotnym czynnikiem spowalniającym ukraińską kontrofensywę przeciwko rosyjskim wojskom jest brak wystarczającej liczby mostów czołgowych - powiadomił amerykański magazyn "Forbes", powołując się na analizę brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI).

    "Możemy ocenić z całą pewnością, że ukraińskie wojska posiadają tych mostów zbyt mało. Bezpośrednio wpływa to na sposób prowadzenia działań bojowych, o czym świadczy przebieg walk w okolicach Nowodariwki i Riwnopola na pograniczu obwodów zaporoskiego i donieckiego. Cztery ukraińskie brygady musiały tam wstrzymać natarcie, ponieważ dysponowały zaledwie jednym mostem i nie mogły pokonać przeszkody wodnej, przez którą wycofali się Rosjanie - napisał "Forbes".

    Magazyn podkreślił, że ukraińskie wojska mogłyby stawić czoła agresorom nawet pomimo faktu, że siły rosyjskie wysadziły kilka małych zapór i doprowadziły w ten sposób do lokalnych podtopień. Mając do dyspozycji tylko jeden pojazd do wznoszenia mostów, Ukraińcy woleli jednak skoncentrować się na utrzymaniu dotychczasowych zdobyczy.

  • 15:04

    Sekretarz stanu USA Antony Blinken obserwował w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy szkolenia z rozminowywania - podała ukraińska telewizja Suspilne.

    Szef amerykańskiej dyplomacji pojechał do obwodu czernihowskiego, który graniczy z Rosją i Białorusią, w drugim i ostatnim dniu swojej wizyty w Ukrainie. Zapowiedział tam kolejną pomoc finansową USA przeznaczoną na rozminowywanie kraju.

    Blinken poinformował na platformie X (dawnym Twitterze), że odwiedził oddziały Państwowej Służby Granicznej Ukrainy i że USA przekazują pomoc finansową w wysokości 300 mln dol, by wesprzeć ukraińskie organy ochrony prawa.

  • 14:22

    Armia rosyjska formuje "pięść uderzeniową" na odcinku kupiańskim, przygotowując się do szturmu - powiedział w Radiu Swoboda rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz. Jak stwierdził, okupanci działają według standardowego planu: sformowanie "pięści uderzeniowej" z udziałem setek tysięcy żołnierzy, a następnie rzucenie ich do działań bojowych w charakterze "mięsa armatniego".

    Według Jewłasza podobną taktykę armia rosyjska stosowała zarówno w Bachmucie, jak i na innych odcinkach frontu w Ukrainie.

  • 13:57

    W nocy ze środy na czwartek nad obwodem rostowskim zestrzelono dwa drony - poinformowały tamtejsze władze. Jeden z nich spadł w centrum Rostowa nad Donem, powodując znaczne zniszczenia budynków i zaparkowanych nieopodal samochodów.

    Miejsce ataku znajduje się w pobliżu siedziby Południowego Okręgu Wojskowego, którego żołnierzy biorą udział w inwazji zbrojnej przeciwko Ukrainie - podał niezależny rosyjskojęzyczny portal Meduza.

    Atak drona w Rostowie nad Donem

    Atak drona w Rostowie nad Donem

    Atak drona w Rostowie nad Donem

  • 13:41

    Zaopatrzenie żołnierzy we wszystko, co jest im potrzebne, "zerowa tolerancja dla korupcji" oraz rozszerzenie międzynarodowej koalicji wokół Ukrainy wymienił wśród swoich priorytetów nowy minister obrony Ukrainy Rustem Umierow na ceremonii przedstawienia go pracownikom resortu.

    - Cała działalność naszego ministerstwa powinna koncentrować się na wzmocnieniu naszych wojskowych, zaopatrzeniu ich we wszystko, co niezbędne – broń, sprzęt wojskowy, wyposażenie, środki indywidualnej obrony, żywność, ochrona praw żołnierzy, opieka medyczna wysokiej jakości, nieustanne szkolenie i podwyższanie kwalifikacji – mówił Umierow.


  • 13:20

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 610 rosyjskich żołnierzy - poinformował w codziennym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Minionej doby rosyjska armia straciła także dziewięć czołgów, 21 pojazdów opancerzonych, 37 systemów artyleryjskich i 22 drony.

  • 13:05

    Ukraińskie zboże zaczęło być eksportowane przez porty Chorwacji - poinformowała minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko w Bukareszcie podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza. Swyrydenko spotkała się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.

    - Dziękujemy za taką możliwość. Choć jest to niszowy szlak handlowy, to jednak już cieszy się popularnością. Jesteśmy gotowi go rozwijać, poszerzając możliwości korytarza transportowego - powiedziała Swyrydenko.

    - Uważamy, że ta trasa logistyczna będzie odgrywać ważną rolę w handlu dwustronnym pomiędzy naszymi krajami również po wojnie - dodała.

  • 13:01

    Dwóch mężczyzn, którzy zorganizowali nielegalne kanały sprzedaży broni zdobytej na wyzwalanych terenach Ukrainy, zatrzymano w obwodach dniepropietrowskim i zaporoskim w południowo-wschodniej części kraju – poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

    W mieszkaniach znaleziono ładunek wybuchowy, granaty bojowe, granatnik przeciwpancerny oraz automaty Kałasznikowa produkcji rosyjskiej. Zostały one zabrane z miejsc starć.

    Organizatorzy procederu chcieli sprzedać m.in. karabin AK-12 za prawie 60 tys. hrywien (ok. 7 tys. zł), a granatnik za 14,5 tys. hrywien (1700 zł). Klientów poszukiwali poprzez własne kontakty z osobami z środowisk przestępczych.

  • 12:15

    W Rosji aresztowany został generał Konstantin Ogijenko, który do lipca tego roku był dowódcą armii odpowiedzialnej za obronę przeciwlotniczą Moskwy - podał niezależny portal Meduza.

    Wojskowego oskarżono o przyjęcie wysokiej łapówki. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

  • 11:51

    NATO nie ma żadnych dowodów na to, że szczątki dronów znalezione na terytorium Rumunii to efekt celowego ataku na ten kraj - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

    - Nie mamy żadnych informacji wskazujących na celowy atak ze strony Rosji i czekamy na wynik trwającego śledztwa - powiedział Stoltenberg podczas spotkania z posłami w Parlamencie Europejskim.

    Zwrócił jednocześnie uwagę na ryzyko, jakie niosą ze sobą rosyjskie ataki powietrzne w tak bliskiej odległości od terytorium NATO.

    - To pokazuje ryzyko incydentów i wypadków. (...) Niezależnie od wyniku (śledztwa), jesteśmy świadkami wielu walk i ataków z powietrza w pobliżu granic NATO - podkreślił Stoltenberg.

  • 11:25

    Generał Siergiej Surowikin, były dowódca rosyjskich sił powietrznych i zgrupowania wojsk inwazyjnych w Ukrainie, który został zatrzymany po czerwcowym buncie najemniczej Grupy Wagnera, może objąć stanowisko w strukturach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Think tank przytoczył wypowiedź emerytowanego rosyjskiego generała i deputowanego do Dumy Państwowej Wiktora Zawarzina. W jego ocenie Surowikin prawdopodobnie obejmie funkcję w jednym z organów WNP - fasadowej organizacji międzynarodowej utworzonej w 1991 roku w celu utrzymania współpracy Rosji z państwami powstałymi w wyniku rozpadu ZSRR.

    Jeśli te informacje okazałyby się prawdą, byłyby zgodne z wcześniejszymi spostrzeżeniami ISW, że rosyjscy dowódcy, którzy ponieśli porażki podczas wojny z Ukrainą lub z jakichkolwiek innych powodów wypadli z łask Kremla, nie są całkowicie usuwani z armii, lecz przenoszeni na mniej znaczące stanowiska. Są to funkcje niezwiązane z inwazją na sąsiedni kraj, postrzegane przez władze i samych zainteresowanych jako rodzaj kary - zauważył amerykański ośrodek.

    Rosyjskie media: generał Siergiej Surowikin zdjęty ze stanowiska

  • 11:19

    Osiemnaście osób zginęło w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i zaporoskim na południu w ciągu ostatniej doby - poinformowały władze obwodowe.

  • 10:47

    W ciągu zaledwie jednego dnia w działaniach bojowych w pobliżu Staromajorskego w zachodniej części obwodu donieckiego zginęło 49 żołnierzy rosyjskich sił powietrznodesantowych, uznawanych za jedną z najbardziej elitarnych formacji wojsk agresora - powiadomiło internetowe wydanie brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph".

    Żołnierze 7. gwardyjskiej górskiej dywizji desantowo-szturmowej mieli zostać rozmieszczeni na kluczowym - z punktu widzenia agresora - odcinku frontu na granicy obwodów donieckiego i zaporoskiego. Ponieśli jednak duże straty w walce z ukraińską armią. Rosyjscy wyżsi rangą dowódcy nie byli zainteresowani odnalezieniem ciał poległych spadochroniarzy, dlatego część oficerów zdecydowała się podjąć te działania bez przyzwolenia swoich przełożonych - przekazał dziennik za doniesieniami rosyjskich tzw. blogerów wojskowych, czyli internetowych publicystów popierających agresję na Ukrainę.

  • 10:37

    Kapitan rosyjskich sił powietrznych Maksim Kuzminow, który uciekł z Rosji do Ukrainy śmigłowcem Mi-8, otrzyma w nagrodę 500 tys. dolarów - zapowiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

    Część komentatorów w Ukrainie skrytykowała tę decyzję, argumentując, że lepiej byłoby przeznaczyć te pieniądze na potrzeby armii Ukrainy.

  • 10:36

    W środę z Ukrainy do Polski odprawiono 27,4 tys. osób, a 24 tys. wyjechało z Polski do Ukrainy – podała Straż Graniczna.

  • 9:17

    Siły rosyjskie wywożą na terytorium Rosji wyposażenie zakładu elektromechanicznego w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowaliow.

    Według rzecznika rosyjscy okupanci często tak robią, gdy zamierzają uciec z jakiegoś terytorium.

    Kowaliow dodał, że okupanci kontynuują na zajętych terenach Ukrainy przygotowania do lokalnych pseudowyborów, które mają się odbyć 10 września. Na przykład w budynku szkoły w wiosce Wynohradowe w obwodzie chersońskim zorganizowali sztab "wyborczy". Zastraszają też miejscową ludność, by nakłonić ją do głosowania.

  • 9:15

    Mieszkańcy kontrolowanego przez Rosję obszaru obwodu donieckiego w Ukrainie otrzymują teraz rosyjskojęzyczne wiadomości lokalne od głównej rosyjskiej stacji telewizyjnej, które prezentują kremlowskie spojrzenie na wojnę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 4 września Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa (WGTRK) otworzyła filię w Doniecku i rozpoczęła nadawanie w nieuznawanej na arenie międzynarodowej Donieckiej Republice Ludowej (DRL). Lokalne wiadomości są dostarczane przez kanał Rossija 1 i przedstawiają rosyjskie spojrzenie na wojnę, co jest częścią szerszych wysiłków Rosji mających na celu zapewnienie trwałej kontroli nad tym obszarem.

    Wyjaśniono, że przed 2014 r. mające siedzibę w Ukrainie rosyjskojęzyczne stacje radiowe i telewizyjne były dostępne bez przeszkód na anektowanych obecnie obszarach, a po inwazji ogólnoukraińscy nadawcy nadal dostarczali lokalnie rosyjskojęzyczne treści. Kontrolowani przez rząd DRL i sprzymierzeni z nim nadawcy również retransmitowali rosyjskie krajowe programy informacyjne w ramach kampanii propagandowej, ale nie dostarczali regionalnych wiadomości.

    Dodano, że uruchomienie nadawania WGTRK w Doniecku zajęło ponad rok, bo zapowiedziano to w 2022 r. Było to prawie na pewno spowodowane odmową pracy wyszkolonych lokalnych techników - skomentował brytyjski resot obrony. Osoby sympatyzujące z DRL i posiadające wymagane umiejętności zostały prawdopodobnie sprowadzone z Krymu, Ługańska i innych miejsc.

    Wskazano, że pomimo blokady radiowej, ukraińskie transmisje są nadal dostępne dla mieszkańców za pośrednictwem Internetu. Tam, gdzie obowiązują rosyjskie blokady, widzowie używają VPN lub innych aktywnych technologii ich obchodzenia. Telefony komórkowe w sieciach ukraińskich operatorów najprawdopodobniej działają bez zakłóceń.

  • 8:48

    Rosyjskie zakłady przemysłowe nie są w stanie sprostać potrzebom armii dotyczącym produkcji opon do pojazdów wojskowych. Może to skutkować problemami z mobilnością sił inwazyjnych w Ukrainie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym - zauważył w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Przedstawiciele władz w Moskwie zapowiadali, że trudności z dostawami opon zostaną rozwiązane do połowy sierpnia, lecz we wrześniu okazało się, że te deklaracje nie miały pokrycia w rzeczywistości. Jeśli sytuacja w tym względzie szybko się nie poprawi, wojska agresora mogą mieć w najbliższych miesiącach duże trudności z poruszaniem się w błotnistym lub oblodzonym terenie - powiadomił ISW, powołując się na rosyjskie kanały w sieci społecznościowej Telegram.

  • 7:09

    Obiekty cywilnej i przyportowej infrastruktury zostały uszkodzone w wyniku rosyjskiego ataku na obwód odeski na południu Ukrainy w nocy ze środy na czwartek – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Kiper na Telegramie.

    Siły rosyjskie atakowały dronami południową część obwodu odeskiego przez trzy godziny.

    W atakach obrażenia odniósł jeden cywil – kierowca ciężarówki, który został lekko ranny w nogę.

  • 6:04

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:54

    Według naocznych świadków w Rostowie nad Donem doszło do kilku eksplozji w odstępie 15 minut. Pierwszy był jak salwa fajerwerków, a drugi był głośniejszy. Po nim na ulicy Puszkińskiej zawyły alarmy samochodowe,jeden samochód eksplodował - poinformował rosyjski kanał MASH.

    Według relacji w Telegramie w mieście słychać było 3 eksplozje, po których wybuchł pożar. Gubernator obwodu rostowskiego Wasyl Gołubiew napisał w Telegramie, że około godziny 3:00 w nocy w Rostowie nad Donem włączył się system obrony powietrznej. Według niego okupanci zestrzelili 2 drony, jedna osoba została ranna.

  • 4:51

    Według ministerstwa ds.sytuacji nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej po ataku drona w czwartek płomienie objęły ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej na przedmieściach Moskwy - poinformował ukraiński portal ZN.

  • 4:31

    W rosyjskim Rostowie nad Donem doszło do eksplozji. Lokalne władze twierdzą, że rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła dwa drony, ale lokalne media publikują filmy z eksplozji i pożarów - informuje portal Ukraińska Prawda.

    Rosyjskie portale społeczne podają, że do eksplozji doszło na ulicy Puszkińskiej, kilka przecznic od siedziby Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji, poinformował rosyjski kanał Baza.

  • 3:45

    Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji biskupów Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, którzy wyrazili ból, cierpienie i rozczarowanie narodu ukraińskiego jego wypowiedziami dotyczącymi wojny z Rosją. Papież zapewnił, że jest po stronie Ukrainy - poinformował portal ZN.

  • 3:38

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:17

    Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował na platformie X, że podczas wizyty w Kijowie zatelefonował do ministra spraw zagranicznych RP Zbigniewa Raua i podziękował Polsce za stałą pomoc dla Ukrainy i dziesięciolecia przyjaźni ze Stanami Zjednoczonymi.

  • 2:54

    Prezydent i pierwsza dama Ukrainy - Wołodymyr i Ołena Zełenscy - w środę obchodzili 20. rocznicę ślubu, informują ukraińskie media. Przyszła para prezydencka uczyła się w tej samej szkole, a później pracowała wspólnie w grupie komediowej i w telewizji.

  • 2:45

    Z miasta Marjinka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zostały tylko ruiny i resztki fundamentów - oznajmiła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. Jak dodała, trwają tam jedne z najbardziej zaciętych rosyjskich szturmów.

    "Już od kilku miesięcy w wiadomościach powtarzane jest to samo zdanie - trwają walki na odcinku marjinskim. Ale za tymi słowami stoi codzienna heroiczna praca naszych wojskowych" - napisała Malar w komunikatorze Telegram.

    Podkreśliła, że rosyjska armia "starła z powierzchni ziemi" budynki w Marjince. Pozostały po nich ruiny i resztki fundamentów - dodała.

    Miasteczko jest codziennie ostrzeliwane przez rosyjskie wojska. Siły przeciwnika próbują atakować ukraińską linię obrony. Jak oceniła Malar, na kierunku marjinskim sytuacja jest równie trudna jak na odcinku bachmuckim i łymanskim.

    W Marjince armia rosyjska prowadzi jedne z największych szturmów, jednak nie jest w stanie przejąć kontroli nad miastem - przekazała Malar.

  • 2:33

    Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) opublikował na platformie X aktualizację mapy walk z południa Ukrainy.

    Jak podano, obrońcy kontynuują działania w rejonie Zaporoż. Dodano, że zdjęcia satelitarne z 5 września świadczą o tym, że Ukraińcom udało się zająć odcinek okopów w pobliżu wsi Werbowe.

  • 2:10

    Wspierani przez Rosję hakerzy włamali się do trzech skrzynek e-mailowych łotewskiego ministerstwa spraw wewnętrznych - podał w środę portal Delfi, powołując się na przedstawicieli resortu. W mediach społecznościowych opublikowane zostały wewnętrzne dokumenty MSW i korespondencja.

    Ministerstwo podkreśliło, że wyjaśniane są okoliczności tego zdarzenia i podwyższany jest poziom zabezpieczeń.

  • 1:03

    Administracja USA ogłosiła w środę nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 175 mln dolarów. W pakiecie znalazła się m.in. po raz pierwszy amunicja ze zubożonym uranem do czołgów Abrams. Biały Dom zaprzeczył, by ta amunicja była bardziej niebezpieczna czy kontrowersyjna.

    O szczegółach nowego pakietu poinformowała podczas briefingu prasowego rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

    Jak przekazał w komunikacie Pentagon, w skład 46. już transzy uzbrojenia dla Ukrainy wchodzą m.in. dodatkowy sprzęt systemów obrony powietrznej, amunicja artyleryjska, rakiety do systemów HIMARS, pociski przeciwpancerne Javelin, TOW i AT-4 oraz po raz pierwszy amunicja ze zubożonym uranem do czołgów Abrams, które wkrótce mają trafić na Ukrainę.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty: