W poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja wiceministrów Macieja Wąsika i Pawła Szefernakera. Wąsik powiedział, że wszystkie koszty, które ponoszą wojewodowie i samorządy w związku z pomocą uchodźcom z Ukrainy - w tym koszty transportu, logistyki i organizacji - powinny być refakturowane. - Rząd polski przy pomocy funduszu pomocowego te koszty poniesie - zapewnił.
- W weekend prezydent podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która wprowadza fundusz pomocy dla uchodźców z Ukrainy. To prawie osiem miliardów złotych - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Zaznaczył, że prawie 3,5 mld z tej kwoty przewidziano dla samorządów i wojewodów na zorganizowanie recepcji dla obywateli ukraińskich, ale także dla Polaków, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy.
Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 19. dzień inwazji
Wiceminister przypomniał, że są to świadczenia w wysokości 40 złotych za każdą osobę za dzień, wypłacane polskim rodzinom, żeby zrekompensować ponoszone koszty. - Dzisiaj proceduje się rozporządzenie Rady Ministrów, które określa tę stawkę - powiedział Wąsik w poniedziałek. Dodał, że będzie to procedowane w trybie szczególnym.
Czytaj też: Oksana ze Starokonstantynowa jako pierwsza ma już numer PESEL. Nowe przepisy dla uchodźców
Wąsik podkreślił, że w poniedziałek minister spraw wewnętrznych i administracji wyda rozporządzenie, które określi wzór wniosku, jaki polskie rodziny będą musiały składać w urzędach gminy, by dostać świadczenie. - Rozporządzenie określa też środki dla samorządów i innych instytucji prowadzących działalność gospodarczą. O tych wypłatach będą decydowali wojewodowie i będzie zgoda w rozporządzeniu w uzasadnionych przypadkach. Tam, gdzie podjęto wyższe zobowiązania, ta stawka będzie mogła być wyższa niż 40 złotych - podkreślił wiceminister. - Jestem przekonany, że jeszcze w tym tygodniu ta pomoc trafi do Polaków, samorządów i do wojewodów - dodał.
Czytaj też: Gościsz w domu uchodźcę, możesz dostać 40 złotych dziennie. Jakie warunki trzeba spełnić?
Wiceminister powiedział też: - Wszystkie koszty, które ponoszą wojewodowie i samorządy, także koszty transportu, logistyki i organizacji, powinny być refakturowane. Rząd polski przy pomocy funduszu pomocowego te koszty poniesie.
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce
Od wybuchu wojny na Ukrainie, a więc od 24 lutego, funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych ponad 1,7 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski - poinformowała w poniedziałek SG.
"Wczoraj tj. 13.03 funkcjonariusze SG odprawili 82,1 tys. osób. Dzisiaj do godz. 07.00 przyjechało 18,4 tys. osób z Ukrainy" - napisała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna.
Poniedziałek jest 19. dniem inwazji Rosji na Ukrainę.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: PAP