Oksana ze Starokonstantynowa jako pierwsza ma już numer PESEL. Nowe przepisy dla uchodźców

Aktualizacja:
Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życieTVN24
wideo 2/5
TVN24Nowe przepisy dla uchodźców z Ukrainy

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie. Od najbliższej środy, 16 marca ruszy przyjmowanie wniosków o nadanie numeru PESEL dla obywateli Ukrainy. "Pierwszą osobą której nadano PESEL w nowej procedurze dla gości z Ukrainy została pani Oksana ze Starokonstantynowa" - poinformował Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od środy będzie można również składać wnioski o refinansowanie kosztów pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

W sobotę wieczorem w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepisy, regulujące m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą, weszły w życie.

Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w środę; w nocy z piątku na sobotę Senat przyjął w sumie 60 poprawek do ustawy; kilkanaście z nich przyjął w sobotę rano Sejm. W sobotę wieczorem ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda, a następnie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Nowe przepisy, z kilkoma wyjątkami, weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązują, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

ZOBACZ USTAWĘ

Pomoc dla Ukraińców

Ustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną. Zgodnie z ustawą po upływie 9 miesięcy uchodźcy, których pobyt uznano za legalny, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć profil zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy będą mogli wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Rejestracja ruszy w najbliższą środę, 16 marca.

Uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansową. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Nowe przepisy umożliwią też wypłatę świadczeń tym, którzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy. Pieniądze będą wypłacane za okres maksymalnie 60 dni, ale w uzasadnianych przypadkach może być on przedłużony. Będzie to 40 zł na dzień. Świadczenia będą wypłacane na podstawie wniosków. Składanie wniosków - podobnie jak w przypadku numeru PESEL - ruszy w środę, 16 marca.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował w niedzielę na Twitterze, że trwają testy systemu rejestracji uchodźców z Ukrainy. Pierwszą osobą, której nadano PESEL w nowej procedurze dla gości z Ukrainy, została pani Oksana ze Starokonstantynowa - napisał na Twitterze pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker podczas sobotniej konferencji prasowej zwracał uwagę, że ważne jest, iż "wniosek będzie obejmował czas do momentu wypełnienia wniosku". - Czyli tak naprawdę każda osoba, która przyjęła pod swój dach Ukraińców powinna złożyć jak najpóźniej ten wniosek, bo wtedy będzie on obejmował jak największy okres. Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie wstecz, a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek - wyjaśniał wiceszef MSWiA.

Większość przepisów ustawy nie dotyczy Ukraińców, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wojną. Terminy ważności ich wiz krajowych i zezwoleń na pobyt czasowy, które upłynęłyby w czasie wojny, zostaną jednak na jej mocy wydłużone do końca roku. Terminy przypadające po 24 lutego m.in. ważności kart pobytu czy polskich dokumentów tożsamości obywateli Ukrainy zostaną wydłużone o 18 miesięcy. Przez 18 miesięcy będzie też uznawany za legalny pobyt obywatela Ukrainy, jeśli w czasie wojny straciłby możliwość przebywania w Polsce na podstawie np. wizy Schengen lub w ramach ruchu bezwizowego.

Ponadto na mocy specustawy utworzona zostanie rezerwa celowa w budżecie, a w Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie specjalny Fundusz Pomocy.

Ustawa zaostrza też kary za przestępstwa związane z handlem ludźmi i sutenerstwem popełnione w czasie wojny na Ukrainie.

Rząd raz na 12 miesięcy będzie na piśmie zdawał sprawozdanie Sejmowi i Senatowi z wykonania tej ustawy.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości