Traktat Lizboński – jak zmienił Unię Europejską i dlaczego wywołał spory

Podpisanie Traktatu Lizbońskiego
Podpisanie Traktatu LizbońskiegoEuropean Communities
wideo 2/9
Podpisanie Traktatu LizbońskiegoEuropean Communities

Traktat Lizboński, który wszedł w życie w grudniu 2009 roku, zmieniał zasady funkcjonowania Unii Europejskiej. Postanowienia umowy dały między innymi nowe uprawnienia ustawodawcze Parlamentowi Europejskiemu, zmieniał się też system głosowania w Radzie UE. Nie obyło się bez sporów – początkowo Traktatowi „nie” powiedziała Irlandia. Z kolei w Polsce umowa była nazywana przez niektórych polityków „zdradą”.

Traktat Lizboński został podpisany 13 grudnia 2007 roku, a wszedł w życie 1 grudnia 2009 roku.Jego postanowienia wywołały zmiany w uprawnieniach Parlamentu Europejskiego, ale też w systemie głosowania w Radzie Unii Europejskiej.Ze strony Polski Traktat Lizboński ratyfikował w 2009 roku prezydent Polski Lech Kaczyński. Niektórzy politycy stwierdzili, że to oznacza utratę suwerenności przez Polskę.W Irlandii odbyły się dwa referenda w sprawie przyjęcia Traktatu Lizbońskiego.

Traktat Lizboński – geneza

W 2001 roku państwa Unii Europejskiej zamierzały przyjąć Traktat Konstytucyjny. Mimo wcześniejszego uzgodnienia treści dokumentu, w 2005 roku Francja i Holandia odrzuciły go w referendach. Po rozszerzeniu w 2004 roku Unii Europejskiej o 10 nowych państw (w tym Polskę), wspólnota potrzebowała jednak umowy, która uregulowałaby działanie instytucji UE.

W 2007 roku państwa członkowskie ustaliły, że nowy Traktat zostanie uzgodniony podczas prezydencji Portugalii w UE. W październiku tego roku ustalono ostateczny kształt dokumentu. Został podpisany 13 grudnia 2007 roku w Lizbonie. Ze strony polskiej przez ówczesnego premiera Donalda Tuska i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Politycy europejscy ustalili w międzyczasie również tekst unijnej Karty Praw Podstawowych, która zawiera wszystkie prawa osobiste, obywatelskie, polityczne, ekonomiczne i socjalne. Została podpisana 12 grudnia 2007 roku i dołączona do Traktatu po zakończeniu procesu jego ratyfikacji.

Spór o ratyfikację Traktatu Lizbońskiego

Podpisanie Traktatu nie oznaczało jednak, że wchodzi automatycznie w życie. Potrzebna była jeszcze oficjalna ratyfikacja przez wszystkie państwa członkowskie UE (ostateczna zgoda na związanie się państw umową międzynarodową).

Jeszcze w grudniu 2007 uczyniły to Węgry, a później kolejne kraje. Problemy zaczęły się jednak w czerwcu 2008 r., kiedy to „nie” powiedzieli w referendum Irlandczycy (53 proc. biorących w nim udział było przeciw). Mimo to zdecydowali się na ponowne głosowanie, ale Unia Europejska musiała zapewnić Zieloną Wyspę, że Traktat nie będzie wchodził w krajowe kompetencje dotyczące zakazu aborcji, neutralności kraju czy polityki podatkowej. Drugie referendum poprzedziły kampanie zwolenników i przeciwników Traktatu. Za drugim razem Irlandczycy powiedzieli „tak” w referendum, 67 proc. biorących w nim udział było za.

Opór stawiał również prezydent Czech Vaclav Klaus, który chciał, by jego państwo otrzymało te same ograniczenia w stosowaniu Karty Praw Podstawowych, co Wielka Brytania i Polska. Chodziło o zasadę mówiącą o tym, że obywateli tych krajów nie obejmowały postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Ten warunek został spełniony.

Ostatecznie Traktat wszedł w życie 1 grudnia 2009 roku.

Traktat Lizboński – postanowienia

Oficjalnie dokument nosi nazwę: Traktat z Lizbony zmieniający Traktat o Unii Europejskiej i Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską. Jego celem było uczynienie wspólnoty bardziej demokratyczną i skuteczniejszą, tak by mogła zajmować wspólne stanowisko w sprawie globalnych problemów i wypowiadać się jednym głosem.

Traktat Lizboński nadał pełną osobowość prawną UE, która może podpisywać umowy międzynarodowe i przystępować do organizacji międzynarodowych. Po raz pierwszy przewidział też formalną procedurę dla państw, które chcą wystąpić z Unii Europejskiej zgodnie z ich zapisami konstytucyjnymi (w 2020 uczyniła to Wielka Brytania). Z kolei jurysdykcja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej objęła wszystkie działania Unii z wyjątkiem wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Traktat z Lizbony zmniejszył też liczbę członków Komisji Europejskiej do 18.

Traktat a Parlament Europejski i Rada Europejska

Umowa rozszerzyła uprawnienia ustawodawcze Parlamentu Europejskiego na ponad 40 nowych spraw, w tym między innymi rolnictwo, bezpieczeństwo energetyczne, wymiar sprawiedliwości czy fundusze unijne. Do tego Traktat zrównał pozycję PE z Radą Europejską, która reprezentuje rządy państw członkowskich. Dzięki Traktatowi Parlament Europejski może też zatwierdzać wraz z Radą Europejską budżet UE. Posłowie PE zyskali także prawo odrzucania umów międzynarodowych.

Według zapisów Traktatu Lizbońskiego Parlament Europejski może mieć maksymalnie 751 posłów (1 lutego 2020 roku po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE ta liczba zmniejszyła się do 705). Zgodnie ze zmianami PE wybiera przewodniczącego Komisji Europejskiej, czyli organu wykonawczego Unii (zatwierdzony musi być bezwzględną większością głosów – połowa posłów plus jeden).

Traktat zastąpił zasadę jednomyślności większością kwalifikowaną w sprawach kontroli granic, azylu i imigracji, współpracy sądowej w sprawach cywilnych i harmonizacji prawa karnego (w niektórych obszarach), współpracy policji, energii, niektórych aspektów polityki handlowej Unii, praw własności intelektualnej, europejskiej przestrzeni badawczej i pomocy humanitarnej.

Dokument wprowadził zmiany również w sposobie podejmowania decyzji w Radzie Unii Europejskiej. Do 1 listopada 2014 r. obowiązywał dotychczasowy system nicejski, gdzie Polska i Hiszpania mają po 27 głosów, Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania po 29. Później wszedł w życie system podwójnej większości: liczba głosów każdego państwa równa się liczbie ludności.

W Traktacie Lizbońskim stwierdzono też niewygaszalność tzw. kompromisu z Joaniny, który umożliwia odwlekanie decyzji w Radzie UE przez "rozsądny czas", tak by szukać kompromisu z krajami, które są przeciwne jakiejś decyzji, a nie dysponują wystarczającą mniejszością blokującą.

W Traktacie pojawił się również zapis o wyborze na dwuipółletnią kadencję (z jednokrotną możliwością jej przedłużenia) przewodniczącego Rady Europejskiej, który jest głównym reprezentantem wspólnoty między innymi w sprawach międzynarodowych. Od 1 grudnia 2014 roku do 30 listopada 2019 tę rolę pełnił Donald Tusk.

Została wzmocniona też pozycja wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej – stał się on wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i odpowiada za unijną służbę dyplomatyczną.

Traktat Lizboński a Polska

Polska ratyfikowała Traktat Lizboński jako jedno z ostatnich państw wspólnoty (po nas były tylko Irlandia i Czechy). Lech Kaczyński zwlekał z tą decyzją i zapowiadał, że „jeżeli Irlandia ratyfikuje Traktat Lizboński, to Polska go też ratyfikuje”. 

Ostatecznie Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński 10 października 2009 roku w Pałacu Prezydenckim. Podczas uroczystości ratyfikacji Traktatu prezydent zastrzegł, że nie można zapominać o tych, którzy mają wątpliwości i że trzeba ich przekonywać.

W listopadzie 2010 roku o tym, że Traktat Lizboński jest zgodny z polską Konstytucją, orzekł polski Trybunał Konstytucyjny.

Traktat Lizboński – „zdrada”

Nie obyło się jednak bez protestów i negatywnych opinii o Traktacie Lizbońskim. Jeszcze w październiku 2007 roku (przed podpisaniem Traktatu), ówczesny lider Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych twierdził, że nowy traktat UE oznacza utratę suwerenności. 

W listopadzie 2009 roku Janusz Korwin-Mikke spalił przed Uniwersytetem Warszawskim flagę Unii Europejskiej. Polityk twierdził wówczas, że jego zdaniem w dniu, kiedy zacznie obowiązywać Traktat Lizboński, Polska straci suwerenność, a UE stanie się formalnie państwem, którego nasz kraj będzie jedynie częścią. 

Sprawa suwerenności Polski w kontekście Traktatu Lizbońskiego powróciła w lipcu 2021 roku. 14 lipca polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wykonywanie środków tymczasowych TSUE, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce, jest niezgodne z konstytucją. A dzień później zapadł wyrok TSUE: uznał on system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce za niezgodny z prawem Unii Europejskiej. Te wydarzenia wywołały dyskusję na temat relacji między prawem polskim a unijnym i o podstawach funkcjonowania suwerennej Polski w UE. 

Autorka/Autor:red.

TVN24.pl, Konkret24, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24