Traktat Lizboński – jak zmienił Unię Europejską i dlaczego wywołał spory

Podpisanie Traktatu Lizbońskiego
Podpisanie Traktatu LizbońskiegoEuropean Communities
wideo 2/9
Podpisanie Traktatu LizbońskiegoEuropean Communities

Traktat Lizboński, który wszedł w życie w grudniu 2009 roku, zmieniał zasady funkcjonowania Unii Europejskiej. Postanowienia umowy dały między innymi nowe uprawnienia ustawodawcze Parlamentowi Europejskiemu, zmieniał się też system głosowania w Radzie UE. Nie obyło się bez sporów – początkowo Traktatowi „nie” powiedziała Irlandia. Z kolei w Polsce umowa była nazywana przez niektórych polityków „zdradą”.

Traktat Lizboński został podpisany 13 grudnia 2007 roku, a wszedł w życie 1 grudnia 2009 roku.Jego postanowienia wywołały zmiany w uprawnieniach Parlamentu Europejskiego, ale też w systemie głosowania w Radzie Unii Europejskiej.Ze strony Polski Traktat Lizboński ratyfikował w 2009 roku prezydent Polski Lech Kaczyński. Niektórzy politycy stwierdzili, że to oznacza utratę suwerenności przez Polskę.W Irlandii odbyły się dwa referenda w sprawie przyjęcia Traktatu Lizbońskiego.

Traktat Lizboński – geneza

W 2001 roku państwa Unii Europejskiej zamierzały przyjąć Traktat Konstytucyjny. Mimo wcześniejszego uzgodnienia treści dokumentu, w 2005 roku Francja i Holandia odrzuciły go w referendach. Po rozszerzeniu w 2004 roku Unii Europejskiej o 10 nowych państw (w tym Polskę), wspólnota potrzebowała jednak umowy, która uregulowałaby działanie instytucji UE.

W 2007 roku państwa członkowskie ustaliły, że nowy Traktat zostanie uzgodniony podczas prezydencji Portugalii w UE. W październiku tego roku ustalono ostateczny kształt dokumentu. Został podpisany 13 grudnia 2007 roku w Lizbonie. Ze strony polskiej przez ówczesnego premiera Donalda Tuska i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Politycy europejscy ustalili w międzyczasie również tekst unijnej Karty Praw Podstawowych, która zawiera wszystkie prawa osobiste, obywatelskie, polityczne, ekonomiczne i socjalne. Została podpisana 12 grudnia 2007 roku i dołączona do Traktatu po zakończeniu procesu jego ratyfikacji.

Spór o ratyfikację Traktatu Lizbońskiego

Podpisanie Traktatu nie oznaczało jednak, że wchodzi automatycznie w życie. Potrzebna była jeszcze oficjalna ratyfikacja przez wszystkie państwa członkowskie UE (ostateczna zgoda na związanie się państw umową międzynarodową).

Jeszcze w grudniu 2007 uczyniły to Węgry, a później kolejne kraje. Problemy zaczęły się jednak w czerwcu 2008 r., kiedy to „nie” powiedzieli w referendum Irlandczycy (53 proc. biorących w nim udział było przeciw). Mimo to zdecydowali się na ponowne głosowanie, ale Unia Europejska musiała zapewnić Zieloną Wyspę, że Traktat nie będzie wchodził w krajowe kompetencje dotyczące zakazu aborcji, neutralności kraju czy polityki podatkowej. Drugie referendum poprzedziły kampanie zwolenników i przeciwników Traktatu. Za drugim razem Irlandczycy powiedzieli „tak” w referendum, 67 proc. biorących w nim udział było za.

Opór stawiał również prezydent Czech Vaclav Klaus, który chciał, by jego państwo otrzymało te same ograniczenia w stosowaniu Karty Praw Podstawowych, co Wielka Brytania i Polska. Chodziło o zasadę mówiącą o tym, że obywateli tych krajów nie obejmowały postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Ten warunek został spełniony.

Ostatecznie Traktat wszedł w życie 1 grudnia 2009 roku.

Traktat Lizboński – postanowienia

Oficjalnie dokument nosi nazwę: Traktat z Lizbony zmieniający Traktat o Unii Europejskiej i Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską. Jego celem było uczynienie wspólnoty bardziej demokratyczną i skuteczniejszą, tak by mogła zajmować wspólne stanowisko w sprawie globalnych problemów i wypowiadać się jednym głosem.

Traktat Lizboński nadał pełną osobowość prawną UE, która może podpisywać umowy międzynarodowe i przystępować do organizacji międzynarodowych. Po raz pierwszy przewidział też formalną procedurę dla państw, które chcą wystąpić z Unii Europejskiej zgodnie z ich zapisami konstytucyjnymi (w 2020 uczyniła to Wielka Brytania). Z kolei jurysdykcja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej objęła wszystkie działania Unii z wyjątkiem wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Traktat z Lizbony zmniejszył też liczbę członków Komisji Europejskiej do 18.

Traktat a Parlament Europejski i Rada Europejska

Umowa rozszerzyła uprawnienia ustawodawcze Parlamentu Europejskiego na ponad 40 nowych spraw, w tym między innymi rolnictwo, bezpieczeństwo energetyczne, wymiar sprawiedliwości czy fundusze unijne. Do tego Traktat zrównał pozycję PE z Radą Europejską, która reprezentuje rządy państw członkowskich. Dzięki Traktatowi Parlament Europejski może też zatwierdzać wraz z Radą Europejską budżet UE. Posłowie PE zyskali także prawo odrzucania umów międzynarodowych.

Według zapisów Traktatu Lizbońskiego Parlament Europejski może mieć maksymalnie 751 posłów (1 lutego 2020 roku po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE ta liczba zmniejszyła się do 705). Zgodnie ze zmianami PE wybiera przewodniczącego Komisji Europejskiej, czyli organu wykonawczego Unii (zatwierdzony musi być bezwzględną większością głosów – połowa posłów plus jeden).

Traktat zastąpił zasadę jednomyślności większością kwalifikowaną w sprawach kontroli granic, azylu i imigracji, współpracy sądowej w sprawach cywilnych i harmonizacji prawa karnego (w niektórych obszarach), współpracy policji, energii, niektórych aspektów polityki handlowej Unii, praw własności intelektualnej, europejskiej przestrzeni badawczej i pomocy humanitarnej.

Dokument wprowadził zmiany również w sposobie podejmowania decyzji w Radzie Unii Europejskiej. Do 1 listopada 2014 r. obowiązywał dotychczasowy system nicejski, gdzie Polska i Hiszpania mają po 27 głosów, Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania po 29. Później wszedł w życie system podwójnej większości: liczba głosów każdego państwa równa się liczbie ludności.

W Traktacie Lizbońskim stwierdzono też niewygaszalność tzw. kompromisu z Joaniny, który umożliwia odwlekanie decyzji w Radzie UE przez "rozsądny czas", tak by szukać kompromisu z krajami, które są przeciwne jakiejś decyzji, a nie dysponują wystarczającą mniejszością blokującą.

W Traktacie pojawił się również zapis o wyborze na dwuipółletnią kadencję (z jednokrotną możliwością jej przedłużenia) przewodniczącego Rady Europejskiej, który jest głównym reprezentantem wspólnoty między innymi w sprawach międzynarodowych. Od 1 grudnia 2014 roku do 30 listopada 2019 tę rolę pełnił Donald Tusk.

Została wzmocniona też pozycja wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej – stał się on wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i odpowiada za unijną służbę dyplomatyczną.

Traktat Lizboński a Polska

Polska ratyfikowała Traktat Lizboński jako jedno z ostatnich państw wspólnoty (po nas były tylko Irlandia i Czechy). Lech Kaczyński zwlekał z tą decyzją i zapowiadał, że „jeżeli Irlandia ratyfikuje Traktat Lizboński, to Polska go też ratyfikuje”. 

Ostatecznie Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński 10 października 2009 roku w Pałacu Prezydenckim. Podczas uroczystości ratyfikacji Traktatu prezydent zastrzegł, że nie można zapominać o tych, którzy mają wątpliwości i że trzeba ich przekonywać.

W listopadzie 2010 roku o tym, że Traktat Lizboński jest zgodny z polską Konstytucją, orzekł polski Trybunał Konstytucyjny.

Traktat Lizboński – „zdrada”

Nie obyło się jednak bez protestów i negatywnych opinii o Traktacie Lizbońskim. Jeszcze w październiku 2007 roku (przed podpisaniem Traktatu), ówczesny lider Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych twierdził, że nowy traktat UE oznacza utratę suwerenności. 

W listopadzie 2009 roku Janusz Korwin-Mikke spalił przed Uniwersytetem Warszawskim flagę Unii Europejskiej. Polityk twierdził wówczas, że jego zdaniem w dniu, kiedy zacznie obowiązywać Traktat Lizboński, Polska straci suwerenność, a UE stanie się formalnie państwem, którego nasz kraj będzie jedynie częścią. 

Sprawa suwerenności Polski w kontekście Traktatu Lizbońskiego powróciła w lipcu 2021 roku. 14 lipca polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wykonywanie środków tymczasowych TSUE, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce, jest niezgodne z konstytucją. A dzień później zapadł wyrok TSUE: uznał on system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce za niezgodny z prawem Unii Europejskiej. Te wydarzenia wywołały dyskusję na temat relacji między prawem polskim a unijnym i o podstawach funkcjonowania suwerennej Polski w UE. 

Autorka/Autor:red.

TVN24.pl, Konkret24, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Władze Rosji ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu federalnym po wycieku mazutu do Cieśniny Kerczeńskiej łączącej morza Czarne i Azowskie - podały w czwartek rosyjskie agencje, powołując się na oświadczenie resortu sytuacji nadzwyczajnych. Wyciek doprowadził do katastrofy ekologicznej, a do sprzątania zanieczyszczonych terenów brakuje potrzebnego sprzętu.

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Źródło:
PAP

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Władze Mediolanu poinformowały, że od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie zakaz palenia tytoniu w otwartych przestrzeniach publicznych, także na ulicy. Wyjątkiem będą odizolowane miejsca, w których będzie możliwe zachowanie odległości 10 metrów od innych osób. Zakaz nie dotyczy papierosów elektronicznych.

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Źródło:
PAP

Embraer 190, który rozbił się na zachodzie Kazachstanu, mógł zostać ostrzelany przez rosyjski system obrony przeciwlotniczej - podały portal Euronews i niezależna rosyjskojęzyczna telewizja Nastojaszczeje Wriemia. - Baku oczekuje, że strona rosyjska przyzna się do zestrzelenia azerskiego samolotu - przekazał Reutersowi informator związany ze śledztwem. W środę siły rosyjskie odpierały atak ukraińskich dronów na stolicę Czeczenii, gdzie miał wylądować samolot.

Grozny był atakowany przez drony, samolot spadł. Pojawiają się różne hipotezy

Grozny był atakowany przez drony, samolot spadł. Pojawiają się różne hipotezy

Źródło:
PAP, Nastojaszczeje Wriemia, Kommiersant, tvn24.pl, Reuters

Pięć osób zostało rannych po zderzeniu karetki z samochodem osobowym pod Miechowem w woj. małopolskim. Jedną z osób poszkodowanych jest pacjentka, którą przewoził ambulans.

Karetka z pacjentką zderzyła się z samochodem. Pięć osób rannych

Karetka z pacjentką zderzyła się z samochodem. Pięć osób rannych

Źródło:
tvn24.pl

W zbiorniku retencyjnym w okolicach Nidzicy w pierwszy dzień świąt odnaleziono ciało 47-letniego mężczyzny. Zarzut zabójstwa usłyszał 18-latek, który sam przyznał się do winy.

Ciało 47-latka w zbiorniku retencyjnym. Do zabójstwa przyznał się 18-latek

Ciało 47-latka w zbiorniku retencyjnym. Do zabójstwa przyznał się 18-latek

Źródło:
TVN24/RMF FM

Do szpitala w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie) w Boże Narodzenie trafiło 13-miesięczne dziecko ze śladami pobicia. Pracownicy lecznicy powiadomili policję. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania się nad chłopcem przez jego matkę.

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania

Źródło:
TVN24, RMF FM

Dwie ofiary śmiertelne i jedna osoba, która trafiła do szpitala - do tragicznego wypadku doszło w drugi dzień świąt w Borucinie w powiecie kartuskim.

Tragiczny wypadek drogowy. Nie żyją dwie osoby, trzecia w szpitalu

Tragiczny wypadek drogowy. Nie żyją dwie osoby, trzecia w szpitalu

Źródło:
TVN24

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

17 osób zostało ewakuowanych z płonącej kamienicy w Ozorkowie (woj. łódzkie). W pożarze budynku nikt nie został poszkodowany. Strażacy opanowali już ogień, ale mieszkania zostały zalane w wyniku akcji gaśniczej. - Mieszkańcy tej kamienicy będą mogli wejść do swoich mieszkań i zabrać najcenniejsze rzeczy - powiedział komendant straży pożarnej w Zgierzu.

Po pożarze kamienicy "mieszkańcy będą mogli zabrać najcenniejsze rzeczy"

Po pożarze kamienicy "mieszkańcy będą mogli zabrać najcenniejsze rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy Maja przyszła na świat, jej szanse na przeżycie były niewielkie. Dziewczynka miała bardzo poważne wady serca. Dzięki staraniom lekarzy z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, dziecko udało się uratować. Teraz jest w domu w Legnicy. Pani Malwina, matka Mai mówi o tym co się stało w kategorii cudu. Opowiada że córkę "dopadały" prawie wszystkie powikłania pooperacyjne. Poradziła sobie z każdym. 

Jej szanse na przeżycie oceniano na jeden procent. Lekarze mówią jasno: to był cud

Jej szanse na przeżycie oceniano na jeden procent. Lekarze mówią jasno: to był cud

Źródło:
TVN24

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W środę trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć w Strefie Gazy. - Było bardzo zimno w nocy i nawet jako dorośli nie mogliśmy tego znieść. Nie mogliśmy się ogrzać - powiedział agencji Associated Press ojciec dziecka Mahmoud al-Faseeh. To trzeci taki przypadek w ciągu ostatnich dni.

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Źródło:
The Guardian, CNN

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli w organizmach ślady marihuany. Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, że ktoś dodał do potrawy stary olejek, który należał do zmarłej babci.

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24/Onet

Po piątkowym losowaniu loterii Mega Millions w USA szczęśliwy gracz może otrzymać spóźniony prezent świąteczny w wysokości 1,15 miliarda dolarów - przekazał portal stacji CNN. To siódmy raz w historii gry, kiedy kumulacja przekroczyła próg miliarda dolarów.

Ponad miliard dolarów do wygrania

Ponad miliard dolarów do wygrania

Źródło:
CNN

30-letni pracownik schroniska dla zwierząt w Kielcach trafił do szpitala po tym, jak został pobity przez dwóch mężczyzn. 21-latek i jego 47-letni ojciec przyszli do placówki, by odebrać swojego psa, który uciekł z posesji. Gdy po awanturze i rękoczynach mężczyźni zabierali go ze schroniska, zwierzę pogryzło innego psa.

Brutalne pobicie pracowników schroniska dla zwierząt. Jeden jest w ciężkim stanie

Brutalne pobicie pracowników schroniska dla zwierząt. Jeden jest w ciężkim stanie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W legionowskim parku grupa ludzi urządziła w Boże Narodzenie zakrapianą imprezę. Niestety po sobie już nie posprzątali. Mieszkańców oburzył nie tylko pozostawiony bałagan, ale także brak reakcji straży miejskiej. Na burzę zareagował wiceprezydent miasta.

Imprezowali w parku, zostawili butelki po alkoholu i napojach. Mieszkańcy miasta oburzeni

Imprezowali w parku, zostawili butelki po alkoholu i napojach. Mieszkańcy miasta oburzeni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje Hudson Meek, 16-letni aktor znany z występu m.in. w filmie "Baby Driver". Jak informuje CNN, zmarł w następstwie upadku z jadącego pojazdu.

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Źródło:
CNN, AL.com

Co najmniej osiem osób zostało rannych w wyniku ataku rosyjskiego drona kamikadze na miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - poinformowała Państwowa Służba Ukrainy do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.  

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Źródło:
NV, tvn24.pl

Jest podejrzenie, że zagraniczny tankowiec Eagle S mógł mieć związek z uszkodzeniem podmorskiego kabla elektroenergetycznego EstLink 2 w Zatoce Fińskiej. "Policja, we współpracy ze Strażą Graniczną i innymi organami, bada łańcuch zdarzeń" - przekazały fińskie służby w swoim oświadczeniu. Naprawa może potrwać kilka miesięcy.

Może należeć do "floty cieni" i mógł zniszczyć kabel

Może należeć do "floty cieni" i mógł zniszczyć kabel

Źródło:
PAP, Reuters

Rosja rozmieszcza we wschodniej Libii systemy obrony powietrznej S-300 i S-400, co wzbudziło niepokój zaangażowanej w zachodniej części kraju Turcji. O sprawie poinformowały libijski portal Libyaobserver oraz amerykański USGlobal.

Wybrali kierunek. Rosja przenosi sprzęt z baz w Syrii

Źródło:
PAP

Księżna Kate wzięła udział w tradycyjnym, bożonarodzeniowym nabożeństwie w kościele św. Marii Magdaleny w Sandringham. Wracając z liturgii żona następcy tronu zatrzymała się, by porozmawiać ze zgromadzonymi przed świątynią.  

Księżna Kate po mszy podeszła do ludzi przed kościołem. Nie unikała trudnych tematów

Księżna Kate po mszy podeszła do ludzi przed kościołem. Nie unikała trudnych tematów

Źródło:
The Telegraph, tvn24.pl

Policja na Hawajach prowadzi śledztwo w sprawie zwłok, jakie we wtorek po południu znaleziono w podwoziu samolotu linii United Airlines. Odkrycia dokonano po wylądowaniu maszyny.

Ciało w podwoziu samolotu. Tragiczne odkrycie na płycie lotniska  

Ciało w podwoziu samolotu. Tragiczne odkrycie na płycie lotniska  

Źródło:
CNN

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP
Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy w Japonii stwierdzono, że nie należy "kontynuować stosowania szczepionek mRNA", bo są niebezpieczne? Nie. Krążące w sieci nagranie "przełomowej konferencji" to antyszczepionkowa dezinformacja; tezy niepotwierdzone faktami. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem.

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

Źródło:
Konkret24
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Białe Aleje Ujazdowskie, łyżwiarze kręcący piruety na zamarzniętym stawie w Łazienkach, służby miejskie dzielnie walczące z metrowymi zaspami na ulicach, stragany ze świątecznymi ozdobami przy Halach Mirowskich… Kiedyś to były zimy!

Warszawa "w objęciach mrozu". Kiedyś to były zimy!

Warszawa "w objęciach mrozu". Kiedyś to były zimy!

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za miesiąc. WOŚP ponownie zagra na całym świecie, tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. O przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia w rozmowie z TVN24 opowiedzieli przedstawiciele sztabów na Antarktyce i indonezyjskiej wyspie Bali. Co planują?  

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

Źródło:
tvn24.pl

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Dziennikarz TVN24 Artur Molęda wystawił na aukcję WOŚP wyjątkowe zdjęcie dwóch amerykańskich myśliwców F-35 i polskiego F-16 z podpisami. O szczegółach opowiedział w studiu TVN24.

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Źródło:
TVN24