Donald Tusk ma do niego "bezgraniczne zaufanie". Kim jest Tomasz Siemoniak, nowy szef MSWiA

Źródło:
PAP
Premier: Tomasz Siemoniak nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji
Premier: Tomasz Siemoniak nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracjiTVN24
wideo 2/5
Premier: Tomasz Siemoniak nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracjiTVN24

Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej został nowym szefem MSWiA. - Mam bezgraniczne zaufanie do ministra Tomasza Siemoniaka - mówił Donald Tusk, ogłaszając zmiany w rządzie. Siemoniak w przeszłości pełnił między innymi funkcję wicepremiera i ministra obrony narodowej, wcześniej był też związany z mediami. Co jeszcze warto wiedzieć o nowym ministrze spraw wewnętrznych i administracji?

- Mam bezgraniczne zaufanie do ministra Tomasza Siemoniaka i dlatego nie waham się powierzyć mu obu funkcji. Będzie pełnił rolę ministra spraw wewnętrznych i administracji i jednocześnie koordynatora ds. służb specjalnych - mówił w piątek o Siemoniaku premier Donald Tusk, ogłaszając nazwiska nowych ministrów. W poniedziałek zmian w składzie rządu oficjalnie dokona prezydent Andrzej Duda.

Nowy szef MSWiA od pięciu miesięcy jest koordynatorem służb specjalnych. Za rządów koalicji PO-PSL w latach 2007-2011 był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, a w latach 2011-2015 ministrem obrony, w tym przez 14 miesięcy wicepremierem.

ZOBACZ TEŻ: Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. "Nadchodzi czas porządkowania"

Tomasz Siemoniak - kim jest nowy szef MSWiA

Po objęciu stanowiska koordynatora służb specjalnych Tomasz Siemoniak ogłosił audyt i rozpoczął proces likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W jego miejsce ma powstać Centralne Biuro Zwalczania Korupcji jako struktura w ramach policji. W pierwszych dniach urzędowania Siemoniak spotkał się z dyrektorem CIA Williamem Burnsem. Rozmawiał z nim m.in. o wojnie w Ukrainie i współpracy w tym kontekście Polski z USA.

Jako koordynator polskich służb specjalnych Siemoniak wielokrotnie wypowiadał się na temat programu szpiegującego Pegasus. - W sprawach terrorystycznych i kontrwywiadowczych potrzeba różnych narzędzi. Polskie służby je stosują. Natomiast takiego systemu jak Pegasus, zwłaszcza stosowanego wobec własnych obywateli, którzy są niewygodni dla władzy, nigdy za tego rządu nie będzie - zapewniał. Mówił też, że "służby muszą iść z duchem czasu".

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo granicy wschodniej, Siemoniak deklarował, że jest raczej zwolennikiem przesunięcia ciężaru jej ochrony na Straż Graniczną, a w mniejszym stopniu na policję i wojsko. Jednocześnie oceniał, że wycofanie żołnierzy z terenów przygranicznych byłoby sygnałem dla Aleksandra Łukaszenki i Władimira Putina, iż mogą zrobić kolejny krok.

ZOBACZ TEŻ: Nowy minister aktywów państwowych. Kim jest Jakub Jaworowski?

Siemoniak: jestem czwarty raz ministrem

Do kompleksu przy ul. Batorego w Warszawie, gdzie mieści się MSWiA, Siemoniak wróci po prawie 13 latach. Na stanowisku szefa MSWiA zastąpi swojego partyjnego kolegę Marcina Kierwińskiego, który wystartuje jako "jedynka" do Parlamentu Europejskiego. Siemoniak, pytany o objęcie funkcji szefa MSWiA po rekonstrukcji rządu, przyznał, że gmach tego resortu zna doskonale, bo jako sekretarz stanu pracował w nim cztery lata.

- Jestem czwarty raz ministrem: MSWiA, MON, a teraz koordynuję służby specjalne, więc dobrze się czuję w sprawach bezpieczeństwa - mówił w kwietniu. - Wydaje mi się, że są to sprawy w tym momencie absolutnie najważniejsze, fundamentalne dla Polski - dodał.

Siemoniak od 2015 roku jest posłem. W ostatnich wyborach, kandydując w okręgu opolskim, uzyskał 46,2 tys. głosów. Kiedy jeszcze był w opozycji, należał do sejmowej komisji obrony. Gdy PO poprzednio była u władzy, w listopadzie 2007 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do resortu przyszedł razem z Grzegorzem Schetyną, dziś senatorem KO. Podlegały mu departamenty: administracji publicznej, analiz i nadzoru, wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych, zezwoleń i koncesji oraz zdrowia. Nadzorował Główny Urząd Geodezji i Kartografii oraz resortowy sanepid.

Jako wiceszef MSWiA odpowiedzialny za administrację Siemoniak zajmował się decentralizacją. Odpowiadał również za usuwanie skutków klęsk żywiołowych, z tego powodu często jeździł z premierem Tuskiem lub ówczesnym wicepremierem Schetyną w rejony powodzi i wichur.

ZOBACZ TEŻ: Siemoniak o Szmydcie: jest zdrajcą, prędzej czy później będzie skazany

Tomasz Siemoniak jako minister obrony

Z MSWiA Siemoniak w 2011 roku przeszedł do MON, gdzie zastąpił Bogdana Klicha, który podał się do dymisji po publikacji raportu polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską. Siemoniak w MON pracował także wcześniej. W latach 1998-2000 był dyrektorem Biura Prasy i Informacji u ministra Janusza Onyszkiewicza.

Gdy Siemoniak kierował resortem obrony, po raz pierwszy wybuchł konflikt rosyjsko-ukraiński. MON przygotowało wtedy korekty w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych i ogłosiło przyspieszenie niektórych zakupów. Jak mówił wtedy Siemoniak, konflikt jest największym kryzysem bezpieczeństwa w Europie od zakończenia zimnej wojny.

Za czasów Siemoniaka ministerstwo obrony wybrało dostawcę systemu szkolenia zaawansowanego pilotów z samolotami M-346 Master za 1,17 mld zł. Resort podpisał też umowy na kolejne transportery opancerzone Rosomak, czołgi Leopard 2 i samoloty transportowe C-295M, a także dokończenie patrolowca Ślązak oraz budowę niszczycieli min.

ZOBACZ TEŻ: Tomasz Siemoniak: jest sześć śledztw, na miejscu Obajtka byłbym do dyspozycji prokuratury

W 2013 roku Siemoniak wspólnie z ministrem skarbu Włodzimierzem Karpińskim na nowo uruchomili proces konsolidacji zbrojeniówki, wstrzymany mniej więcej przez dwa lata. Doprowadziło to do powstania Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ).

W MON Siemoniak pracował m.in. z obecnym wiceszefem MSWiA Czesławem Mroczkiem. W resorcie obrony Mroczek był najpierw wiceministrem do spraw społecznych, potem przejął kluczowy obszar modernizacji technicznej, czyli zakupów uzbrojenia i sprzętu. Teraz Mroczek jest w MSWiA wiceministrem, któremu podlega policja, SOP i Straż Graniczna. W tamtym czasie Siemoniak był postrzegany przez media jako osoba dobrze układająca sobie relacje ze wszystkimi frakcjami PO.

Start w wyborach na szefa partii

W 2014 roku, gdy ówczesny premier Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej, Siemoniak był wymieniany jako jeden z dwóch potencjalnych następców Tuska. Szefową rządu została jednak Ewa Kopacz, a Siemoniak do końca rządów koalicji PO-PSL, czyli przez 14 miesięcy, był w jej rządzie nie tylko szefem MON, ale też wicepremierem.

Gdy po utracie władzy po wyborach w 2015 roku Ewa Kopacz zrezygnowała z przewodniczenia Platformie Obywatelskiej, Siemoniak wystartował w wyścigu na szefa partii, ale wycofał się, jako ostatni, popierając Grzegorza Schetynę. Gdy w 2020 roku to Schetyna zrezygnował, rekomendował Siemoniaka na nowego przewodniczącego. W partyjnym głosowaniu zwyciężył jednak z dużą przewagą Borys Budka.

Donald Tusk, Borys BudkaPaweł Supernak/PAP

Tomasz Siemoniak i media

Przez sporą część kariery Siemoniak związany był z mediami. Od 1994 roku odpowiadał za oddziały terenowe TVP. W kwietniu 1996 r., w wieku 29 lat, został dyrektorem TVP 1. Na stanowisku utrzymał się pięć miesięcy. W 1997 roku został koordynatorem programu Media i Demokracja w Instytucie Spraw Publicznych. W latach 1998-2002 był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej PAP, a w latach 2002-2006 był członkiem zarządu Polskiego Radia.

Jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i stypendystą Uniwersytetu w Duisburgu (Niemcy). W młodości działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, był przewodniczącym NZS na SGPiS i sekretarzem Krajowej Komisji Koordynacyjnej.

Siemoniak pochodzi z Wałbrzycha. W lipcu skończy 57 lat. Jest żonaty, ma córkę i syna.

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Sejmowa komisja śledcza do spraw inwigilacji systemem Pegasus w poniedziałek ma przesłuchać byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Ziobro zapowiedział, że decyzję o tym, czy stawi się przed komisją ujawni w dniu przesłuchania. "Nie mam wyjścia - niech wszyscy zobaczą, jakim jesteś zakłamanym, obłudnym i mściwym oszustem!" - napisał w poniedziałek na platformie X, zwracając się do Donalda Tuska. "Nie ma cywilizowanego państwa w którym premier na swoich politycznych przeciwników zlecał tak barbarzyńskie nagonki" - dodał.

Dziś Ziobro ma stawić się przed komisją śledczą. "Nie mam wyjścia"

Dziś Ziobro ma stawić się przed komisją śledczą. "Nie mam wyjścia"

Źródło:
TVN24, PAP

Zjednoczona Prawica przez osiem lat wspólnego rządzenia bardzo blisko ze sobą współpracowała i te granice się zatarły - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" europoseł PiS Tobiasz Bocheński o połączeniu Prawa i Sprawiedliwości z Suwerenną Polską. Dodał, że "było to techniczne zaakceptowanie stanu, który faktycznie istniał, a teraz istnieje również formalnie".

"Granice się zatarły. To było techniczne zaakceptowanie stanu, który istniał"

"Granice się zatarły. To było techniczne zaakceptowanie stanu, który istniał"

Źródło:
TVN24

W niedzielę wieczorem w Tarnowie zderzyły się dwa samochody osobowe. W wypadku zginął 19-letni kierowca bmw oraz jego 17-letnia pasażerka. W drugim aucie podróżowało pięć osób, w tym jedno dziecko. Wszyscy trafili do szpitala. - Świadkowie przekazują, że kierowca bmw wyprzedzał kolumnę samochodów i stracił panowanie nad pojazdem - przekazuje aspirant sztabowy Paweł Klimek z tarnowskiej komendy miejskiej.

"Kierowca stracił panowanie". Dwie młode osoby nie żyją, dziecko wśród rannych 

"Kierowca stracił panowanie". Dwie młode osoby nie żyją, dziecko wśród rannych 

Źródło:
tvn24.pl

Nowe regulacje dotyczące emisji CO2, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku, mogą przynieść wzrost cen nowych samochodów o kilka, kilkanaście tysięcy złotych - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Z kolei, jak dodaje gazeta, ceny samochodów elektrycznych najprawdopodobniej będą spadały.

Wyścig z czasem. Podwyżki sięgną kilkunastu tysięcy złotych

Wyścig z czasem. Podwyżki sięgną kilkunastu tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Wykryto oznaki rozpoczęcia przez reżim w Pjongjangu przygotowań do wysadzenia dróg łączących oba państwa koreańskie - ostrzega południowokoreańskie wojsko. Wcześniej armia Kim Dzongu Una oświadczyła, że "całkowicie odetnie" szlaki komunikacyjne z Południem i rozpocznie budowę "silnych struktur obronnych".

"Możliwe, że eksplozje nastąpią już dziś". Reżim chce "całkowitego odcięcia"

"Możliwe, że eksplozje nastąpią już dziś". Reżim chce "całkowitego odcięcia"

Źródło:
PAP

Choć od zatrzymania 37-letniego obywatela Chin, podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina, minęły blisko dwa miesiące, dopiero teraz policja podała więcej szczegółów na temat samego zdarzenia. Śledczy wykluczyli tezę, że do śmierci obcokrajowca doprowadziły porachunki grup przestępczych, działających na terenie Wólki Kosowskiej.

Śmiertelne strzały w Wólce Kosowskiej. Nowe informacje o podejrzanym i motywie

Śmiertelne strzały w Wólce Kosowskiej. Nowe informacje o podejrzanym i motywie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skontrolowali 442 kierowców, wystawili 162 mandaty, zatrzymali 39 dowodów rejestracyjnych i osiem praw jazdy. Policjanci chwalą się weekendową akcją wymierzoną w uczestników nielegalnych wyścigów w Warszawie.

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24
Koalicja nie wytrzymała, będą przedterminowe wybory

Koalicja nie wytrzymała, będą przedterminowe wybory

Źródło:
PAP

W ogólnokrajowym sondażu NBC News Kamala Harris i Donald Trump otrzymali jednakowe poparcie - po 48 procent. To zmiana na niekorzyść obecnej wiceprezydentki USA.

Najnowszy sondaż z USA

Najnowszy sondaż z USA

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Będąca dotąd w opozycji Litewska Partia Socjaldemokratyczna wygrała niedzielną pierwszą turę wyborów parlamentarnych. Zwycięzcy, których poparł co piąty głosujący, będą próbowali utworzyć rząd koalicyjny z dwoma lewicowymi partiami. Na drugim miejscu znalazła się współrządząca dotąd partia konserwatywna Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Podium zamknęła antysystemowa partia Świt nad Niemnem.

Zmieni się większość, ale nie stosunek do Rosji. Sąsiedzi Polski wybrali

Zmieni się większość, ale nie stosunek do Rosji. Sąsiedzi Polski wybrali

Źródło:
Reuters

Izraelskie siły zbrojne przekazały, że czterech żołnierzy Izraela zginęło, a 51 zostało rannych, w tym siedmiu ciężko w wyniku ataku drona Hezbollahu na bazę wojskową w pobliżu miasta Binjamina w środkowym Izraelu.

Nie przechwycili drona. Nie żyje czterech żołnierzy 

Nie przechwycili drona. Nie żyje czterech żołnierzy 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Zaczęło się prawdopodobnie od włamania do firmowej poczty, potem pojawiła się faktura do kontrahenta, ale z innym numerem konta do płatności. Właściciel firmy w porę jednak zauważył podejrzane maile. Dzięki temu uchronił swojego klienta przed stratą ponad 200 tysięcy złotych.

Włamanie do firmowej poczty, podmieniona faktura i czujny biznesmen

Włamanie do firmowej poczty, podmieniona faktura i czujny biznesmen

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder przekazał, że Stany Zjednoczone wyślą do Izraela system obrony antyrakietowej THAAD oraz żołnierzy do jego obsługi. System ma większy zasięg przechwytywania niż wyrzutnie Patriot. Waszyngton chce wzmocnić swojego sojusznika na Bliskim Wschodzie po atakach rakietowych Iranu.

Amerykański system THAAD będzie bronił Izraela

Amerykański system THAAD będzie bronił Izraela

Źródło:
PAP

964 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Szef ukraińskiej dyplomacji alarmuje, że aż 95 procent jeńców wziętych przez Rosjan poddawanych jest torturom. - Wielu z pojmanych Ukraińców poddawanych jest egzekucjom - podkreślił szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha. Ekspert rynku lotniczego Bogdan Dolince szacuje, że każdego dnia Rosjanie produkują 57 dronów typu Shahed. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Rosja coraz częściej przeprowadza egzekucje ukraińskich jeńców"

"Rosja coraz częściej przeprowadza egzekucje ukraińskich jeńców"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek mija rok od zwycięstwa wyborczego koalicji 15 października. Od kilku tygodni liderzy i ich doradcy zastanawiali się, jak można wykorzystać tę datę i przywrócić atmosferę tamtych dni. - Liderzy mieliby na przykład zjeść wspólne śniadanie, a potem "spontanicznie" zrobić spacer po Łazienkach Królewskich - mówi reporterce "Faktów" TVN Arlecie Zalewskiej polityk koalicji. Ale żadnej wielkiej fety ma nie być. Dlaczego? - Każdy chwaliłby się, co zrobiła jego partia, ale nikt nie chwaliłby całej koalicji - pada w odpowiedzi. Planowane jest dodatkowe posiedzenie rządu z wystąpieniem premiera.

"Jak oni się pokłócą, to koniec". Co się dzieje za kulisami koalicji

"Jak oni się pokłócą, to koniec". Co się dzieje za kulisami koalicji

Źródło:
TVN24

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

Wpis biura argentyńskiego prezydenta Javiera Milei z okazji rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba wywołał dyskusję i falę kontrowersji w Ameryce Południowej - donosi Reuters. We wpisie podkreślono, że 12 października 1492 roku był "początkiem cywilizacji na kontynencie amerykańskim". Z tymi słowami otwarcie nie zgadza się między innymi obecna prezydent Meksyku, Claudia Sheinbaum. Prezydenta Argentyny skrytykował też dyktator Wenezueli Nicolas Maduro.

Prezydencki spór o Krzysztofa Kolumba

Prezydencki spór o Krzysztofa Kolumba

Źródło:
Reuters

Sukcesem zakończyła się próba precyzyjnego przechwycenia pierwszego stopnia rakiety Starship należącej do firmy SpaceX Elona Muska. Nie żyje jedna z najbardziej wpływowych postaci we współczesnej historii Szkocji, były premier Alex Salmond. W Sao Paulo - najludniejsze miasto Brazylii - uderzyły potężne burze. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek, 14 października.

"Kosmiczny" przełom, nagła śmierć byłego premiera, ofiary potężnych burz

"Kosmiczny" przełom, nagła śmierć byłego premiera, ofiary potężnych burz

Źródło:
tvn24.pl

W Sulechowie (woj. lubuskie) w niedzielę wybuchł pożar hal. Ze względu na zadymienie z pobliskich bloków ewakuowano 93 osoby, w tym dwie z niepełnosprawnościami. - Żywioł pojawił się w nieużywanych od lat halach. Powierzchnię zniszczonych hal trzeba liczyć w setkach metrów kwadratowych, jak nie tysiącach - przekazał starszy kapitan Piotr Kowalski ze straży pożarnej w Zielonej Górze.

Spłonęły trzy hale, blisko sto osób trzeba było ewakuować. "Policja będzie badać przyczyny"

Spłonęły trzy hale, blisko sto osób trzeba było ewakuować. "Policja będzie badać przyczyny"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Dla autorki jednej z fotografii - pani Aleksandry widok obiektu gołym okiem był ciekawym przeżyciem.

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

Źródło:
Kontakt24

Projekt zjednoczonej Europy zbliża się do punktu krytycznego - ocenia Bloomberg. Na drodze do stworzenia z Unii Europejskiej globalnego mocarstwa mogą stanąć niepokoje polityczne, zagrożenia zewnętrze czy trudności gospodarcze. Tworzące Wspólnotę państwa zaciekle bronią własnych interesów, ignorując alarmujące prognozy o podupadającej pozycji Starego Kontynentu.

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Źródło:
tvn24.pl/Bloomberg

Rzeczniczka francuskiego rządu Maud Bregeon przekazała, że do parlamentu ma trafić projekt nowej ustawy o imigracji. Poprzednia ustawa została uchwalona w 2023 roku po burzliwych debatach, a jaj najostrzejsze zapisy uchyliła Rada Konstytucyjna .

Chcą zmienić ustawę o migracji. "W kwestii ochrony nie powinno być tabu"

Chcą zmienić ustawę o migracji. "W kwestii ochrony nie powinno być tabu"

Źródło:
PAP

Słynny XV-wieczny odkrywca Krzysztof Kolumb był prawdopodobnie sefardyjskim Żydem z Europy Zachodniej - stwierdzili hiszpańscy naukowcy po przeprowadzeniu analizy DNA w celu rozwiązania wielowiekowej tajemnicy pochodzenia podróżnika.

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Źródło:
BBC, PAP

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

Nie do przyjęcia jest sytuacja, że obowiązek czipowania będzie dotyczył tylko nowo narodzonych psów. Biorąc pod uwagę proces legislacyjny, pełną populację zaczipowanych zwierząt osiągniemy dopiero za 20 lat - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, odnosząc się do projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie tylko stolica i największe miasta zmagają się z problemem samochodowych wyścigów albo pokazowych przejazdów aut lub motocykli z ryczącymi głośno, stuningowanymi silnikami. W położonej niedaleko Torunia Brodnicy nie dający mieszkańcom spać hałas niesie się prawie codziennie pomiędzy stojącymi przy wąskich ulicach kamienicami i po zabytkowym rynku.

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Źródło:
tvn24.pl

Kultowe dla wielu turystów schronisko Samotnia w Karkonoszach ma za sobą pierwsze wakacje pod rządami nowych dzierżawców. Niechętnie odpowiadają na pytania o kulisy przejęcia obiektu od zarządzającej nim przez ponad 57 lat rodziny Siemaszków. Wprowadzają natomiast zmiany i planują kolejne. - Zakończyłyśmy ten etap życia - mówi Agnieszka Siemaszko-Arcimowicz i przyznaje, że po opuszczeniu schroniska w połowie maja już się do niego nie wybrała.

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Źródło:
tvn24.pl

Park Narodowy "Ujście Warty" składa się głównie z mokradeł. Ich znaczenie mogliśmy poznać podczas ostatniej powodzi. Jak podkreśliła przyrodniczka Olga Betańska, takie obszary są nie tylko siedliskiem dla dzikich zwierząt, ale potrafią skutecznie chronić mieszkańców dolin rzecznych przed wielką wodą.

"Takich terenów zostało w naszym kraju niewiele"

"Takich terenów zostało w naszym kraju niewiele"

Źródło:
PAP

Zmarł były premier Szkocji Alex Salmond. Podczas jego rządów przeprowadzono referendum niepodległościowe, w którym Szkoci poparli pozostanie w Wielkiej Brytanii. "Jego oddanie Szkocji napędzało jego dziesięciolecia służby publicznej" - oświadczył król Wielkiej Brytanii Karol III. Brytyjski premier Keir Starmer określił Salmonda jako "monumentalną postać szkockiej i brytyjskiej polityki".

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Źródło:
PAP