Rząd Donalda Tuska

Rząd Donalda Tuska

W sieci można natrafić na grafikę sugerującą, że rząd Donalda Tuska "sprzedał za 1,5 mln" Zakłady Metalowe w Radomiu, które rzekomo "przetrwały II wojnę światową, czasy komuny, a nie przetrwały rządów PO-PSL". Podane na grafice liczby wskazują jednak, że autor pomylił Zakłady "Łucznik" z Fabryką Łączników w Radomiu. Wokół prywatyzacji tej drugiej prokuratura rzeczywiście prowadzi śledztwo, ale powstała z "Łucznika" Fabryka Broni funkcjonuje do dzisiaj.

Dwadzieścia cztery lata temu zrobił to samo: siadł na schodkach i zapalił papierosa. I wywołał oburzenie wśród pracowników restortu. - Jak zakończę tu swoją pracę, to też usiądę i zapalę - zapowiadał Batłomiej Sienkiewicz i co zapowiadał, zrobił.

Odejście Donalda Tuska z polskiej polityki osłabi Platformę Obywatelską - uważa 44 proc. ankietowanych przez CBOS. Według 39 proc. badanych odejście Tuska nie będzie miało większego wpływu na funkcjonowanie PO, a według 8 proc. - wzmocni tę partię.

W "Kawie na ławę" politycy dyskutowali o przyszłej szefowej polskiego rządu. - Pani marszałek Kopacz jest niestety politykiem niesamodzielnym - mówił Zbigniew Girzyński z PiS. Kopacz bronił jej partyjny kolega Cezary Grabarczyk z PO: - Marszałek Kopacz ma silną pozycję w PO. Wynika ona nie tylko z merytorycznych kompetencji.

Prezydent Bronisław Komorowski przyjął dymisję rządu Donalda Tuska. Premier będzie pełnił obowiązki Prezesa Rady Ministrów do czasu wyłonienia następcy. Do zmiany na stanowisku szefa rządu doszło w związku z wyborem Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

- Rok temu nie kandydowałem przeciwko Donaldowi Tuskowi, bo (…) to doprowadziłoby do podziałów w Platformie i konfliktów - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, nawiązując do ubiegłorocznych wyborów przewodniczącego partii. Stwierdził jednak, że teraz sytuacja się zmieniła, bo Tusk porzuca politykę krajową i wyjeżdża do Brukseli. Schetyna zapowiedział, że wystartuje wewnętrznych wyborach w PO, które - jego zdaniem - powinny się odbyć w ciągu kilku miesięcy.

Konstytucja nie przewidywała sytuacji, w której premier podaje rząd do dymisji w wyniku własnego awansu, a nie upadku rządu czy utraty większości - zauważył w magazynie "Świat" TVN24 Biznes i Świat prezydent Bronisław Komorowski. Wyjaśnił, że w związku z tym mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową i potwierdził, że poprze kandydatkę zgłoszoną przez koalicję rządzącą, czyli Ewę Kopacz. - Prezydent, który chciałby toczyć spór z większością parlamentu (…), byłby według mnie nieodpowiedzialny - dodał.

Ewa Kopacz była jedyną kandydatką na stanowisko premiera omawianą na środowym zarządzie Platformy Obywatelskiej - stwierdził w rozmowie z TVN24 Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Sejmu. Dodał, że jedyne różnice pomiędzy członkami zarządu dotyczyły "pewnych scenariuszy".

Kandydatura Ewy Kopacz na premiera jest optymalna i naturalna - stwierdził w "Jeden na jeden" Tomasz Siemoniak, szef MON. Jego zdaniem marszałek Sejmu powinna podjąć się nowej roli. Zaprzeczył, że jego kandydatura była brana pod uwagę. - W moim rozumieniu takiego tematu nie było - stwierdził.