Mija czternaście lat od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. 10 kwietnia bliscy ofiar i najważniejsze instytucje państwowe publikują wspomnienia o tych, którzy byli na pokładzie prezydenckiego tupolewa.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
W związku z 14. rocznicą katastrofy zaplanowano uroczystości w różnych częściach kraju. Bliscy ofiar i najważniejsze instytucje państwowe upamiętniły rocznicę również we wpisach w mediach społecznościowych.
Bliscy wspominają ofiary katastrofy smoleńskiej
"14 lat. Wiele byłoby inaczej. Lepiej. Tęsknimy" - napisała ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka we wpisie na Instagramie, do którego dołączyła zdjęcie swojej matki, Izabeli Jarugi-Nowackiej - byłej wicepremier i minister polityki społecznej.
W rozmowie z Arletą Zalewską w 2020 roku Nowacka wspominała, że jej 2,5-letni wówczas syn był umówiony na spotkanie z babcią 11 kwietnia. - Mama zadzwoniła jeszcze w piątek wieczór, że zakupy zrobione. Kuba winogronka lubi, jakieś banany dla Kuby... No i byłyśmy umówione, że w niedzielę Kuba idzie do niej - opowiadała Nowacka.
Dziennikarka Joanna Racewicz we wtorek zamieściła w relacji na Instagramie czarno-białe zdjęcie, na którym jej mąż, porucznik BOR Paweł Janeczek, pozuje z synem. "Tęsknimy" - napisała. Janeczek był porucznikiem Biura Ochrony Rządu, dowódcą zmiany ochrony i faktycznym szefem ochrony prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Również Kancelaria Prezydenta RP przypomniała o 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej, publikując w mediach społecznościowych zdjęcie zniczy, ustawionych przed Pałacem Prezydenckim po 10 kwietnia 2010 roku. "Pamiętamy" - czytamy we wpisie.
Senat RP opublikował z kolei zdjęcia ofiar katastrofy, które były związane z izbą wyższą parlamentu: wicemarszałek Senatu VII kadencji Krystyny Bochenek, senatorów VII kadencji Janiny Fetlińskiej i Stanisława Zająca oraz senatorów poprzednich kadencji: Macieja Płażyńskiego, Krzysztofa Putry i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był senatorem I kadencji.
Posłowie, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej
"Ten dzień na stałe zapisał się w pamięci Polaków, zapisał też tragiczną kartę w dziejach polskiego Parlamentu" - czytamy we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych na profilu Sejmu RP 10 kwietnia. "W katastrofie smoleńskiej zginęli wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, marszałek Sejmu III kadencji Maciej Płażyński, posłowie Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek oraz senatorowie Janina Fetlińska i Stanisław Zając" - przypomniano na stronach izby niższej parlamentu.
Sztab Generalny WP opublikował zdjęcia kilkunastu ofiar katastrofy, w tym najwyższych dowódców Wojska Polskiego i członków załogi prezydenckiego tupolewa. "Zawsze o Nich będziemy pamiętać, a w rocznicę w sposób szczególny wspominamy żołnierzy Wojska Polskiego, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli tragicznie w drodze na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej" - przekazał Sztab Generalny na Facebooku.
Źródło: tvn24.pl