ILGA-Europe, międzynarodowa organizacja zrzeszająca organizacje LGBT+ w Europie, opublikowała najnowsze wydanie swojego dorocznego Tęczowego Rankingu. Polska, już po raz piąty, zajęła w nim ostatnie miejsce spośród krajów Unii Europejskiej. W całej Europie gorszy wynik odnotowało siedem państw, w tym Białoruś, Azerbejdżan i Rosja.
Tęczowy ranking ILGA-Europe ilustruje poziom równouprawnienia osób LGBTI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe) w 49 krajach Europy. Nie mierzy on postaw społeczeństwa i poziomu akceptacji wobec osób LGBT+. Zamiast tego opiera się o analizę krajowych prawodawstw i praktyk stosowania prawa.
Ranking obejmuje siedem kategorii: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, uzgodnienie płci i integralność cielesna, wolności obywatelskie, integralność cielesna osób interpłciowych, prawo do azylu. W jego ramach wszystkim 49 państwom przyznawane są oceny od 0 do 100 procent, gdzie 0 proc. oznacza "rażące naruszenia praw człowieka i dyskryminację", a 100 proc. "poszanowanie praw człowieka i pełną równość".
Tęczowy Ranking ILGA-Europe 2024
W tym roku Polska uzyskała 17,50 proc. Był to najgorszy wynik spośród wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. W Europie niższy uzyskało tylko 7 krajów. Były to kolejno: San Marino (14,52 proc.), Monako (13,93 proc.), Białoruś (11,16 proc.), Armenia (9,16 proc.), Turcja (4,75 proc.), Azerbejdżan (2,25 proc.) i Rosja (2 proc.).
Po raz dziewiąty pierwsze miejsce Tęczowego Rankingu zajęła Malta z oceną 87,83 proc. Podobnie, jak w poprzednim roku na podium zestawienia ILGA-Europe znalazły się także Islandia (83,01 proc.) i Belgia (78,47 proc.). Dalej uplasowały się Hiszpania (76,40 proc.) i Dania (76,34 proc.). Do pierwszej dziesiątki trafiły także: Finlandia (70,77 proc.), Grecja (70,77 proc.), Luksemburg (70,03 proc.), Norwegia (69,52 proc.) i Portugalia (67,13 proc.).
Polska i prawa społeczności LGBTQ+ na tle innych krajów
Choć tegoroczna ocena Polski w Tęczowym Rankingu jest nieco wyższa niż w ubiegłym roku, dalej znacząco odbiega ona od ocen, jakie przyznano pozostałym państwom członkowskim Unii Europejskiej. Średni wynik w tej grupie państw wyniósł bowiem 46,81 proc.
W trzech z siedmiu kategorii Polska nie otrzymała żadnego punktu. Kategorie te odnosiły się do kwestii, takich jak: prawodawstwo dotyczące tęczowych rodzin, polityka zwalczania przestępstw nienawiści czy istnienie ustaw chroniących integralność cielesną osób interpłciowych.
Ranking ILGA Europe publikowany jest od 2009 roku. Każdego roku upowszechniany jest w okolicach 17 maja, na kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii #IDAHOBIT. W ten sposób ILGA-Europe, międzynarodowa organizacja zrzeszająca organizacje LGBT+ w Europie, zwraca uwagę opinii publicznej na palące problemy związane z równościowymi regulacjami prawnymi.
ZOBACZ TEŻ: Była reprezentantka Polski z partnerką apeluje do Donalda Tuska: chcemy mieć równe prawa
Źródło: TVN24.pl