TVN24 | Polska

Talibowie przejmują władzę. MSZ: dwie obywatelki Polski wracają z Afganistanu

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
ads,
akw//now,
mtom
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Przydacz: z Afganistanu wylatują dwie obywatelki Rzeczypospolitej
Przydacz: z Afganistanu wylatują dwie obywatelki RzeczypospolitejTVN24
wideo 2/9
TVN24Przydacz: z Afganistanu wylatują dwie obywatelki Rzeczypospolitej

Na pokładzie samolotu z Afganistanu są już dwie polskie obywatelki. Według komunikatu resortu spraw zagranicznych "w najbliższych godzinach będą w bezpiecznym miejscu". Wcześniej premier Mateusz Morawiecki informował, że do Kabulu lecą polskie samoloty. Dodał, że "odbędzie się specjalna narada w tej sprawie z odpowiednimi ministrami". Łącznie ze stolicy Afganistanu ma być ewakuowanych około 100 osób.

Po szybkiej ofensywie w Afganistanie w niedzielę talibowie zdobyli stolicę kraju, Kabul. Wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod dowództwem USA, islamscy bojownicy przejmują kontrolę nad państwem. Kolejne kraje ewakuują z Kabulu swój personel dyplomatyczny i obywateli.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W AFGANISTANIE

MSZ: z Kabulu wylatują dwie obywatelki Polski

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz przekazał przed godziną 15, że "w tym momencie z Afganistanu wylatują dwie obywatelki Rzeczypospolitej". - Mamy nadzieję, że w najbliższych godzinach znajdą się już w bezpiecznym miejscu, z którego będą mogły przyjechać do Polski - dodał.

- Miejsc, które mogliśmy zaoferować, były trzy. Jedna osoba, jedna dziennikarka odmówiła wejścia na pokład samolotu z nieznanych mi przyczyn, natomiast w oczywisty sposób, kiedy wylądują tam także i polskie samoloty, będziemy starali się przekonać tę osobę do powrotu z tego niebezpiecznego w tym momencie miejsca - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Polskie samoloty lecą do Afganistanu

Mateusz Morawiecki poinformował wcześniej we wpisie w mediach społecznościowych, że "polskie samoloty są w drodze do Afganistanu". "Sytuacja na miejscu jest dynamiczna i musimy stale analizować informacje, które do nas docierają od naszych służb" - podkreślił premier.

Dlatego - przekazał - "dzisiaj po posiedzeniu Rady Ministrów odbędzie się specjalna narada w tej sprawie z odpowiednimi ministrami". Wezmą w niej udział szefowie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Polskie samoloty wojskowe lecą do Kabulu. Relacja reportera TVN24
Polskie samoloty wojskowe lecą do Kabulu. Relacja reportera TVN24TVN24

Premier: polskie samoloty wojskowe będą wykorzystywane na trasie Kabul-Uzbekistan

Premier na konferencji w Żabiej Woli poinformował, że obecnie Polska współpracuje z Uzbekistanem, aby jak najsprawniej logistycznie przeprowadzić ewakuację. - Lista osób zostanie nam przedstawiona w najbliższych dniach, będzie to być może około 100 osób, w których ewakuacji będziemy pomagać - powiedział.

Mateusz Morawiecki poinformował, że polskie samoloty wojskowe będą wykorzystywane na trasie Kabul-Uzbekistan i będą transportować osoby ewakuowane do Polski. - Wszystko jest w taki sposób organizowane, żebyśmy mogli pomóc także naszym sojusznikom - zapewniał.

Premier poinformował, że powołany został rządowy zespół pod kierownictwem szefa MSWiA, który ma zająć się rozlokowaniem osób ewakuowanych z Afganistanu do specjalnych ośrodków na terytorium Polski. "Cała akcja przeprowadzana jest również w porozumieniu z naszymi sojusznikami, ze służbami specjalnymi" - zapewniał.

Morawiecki: Polska nie pozostawia swoich sojuszników i przyjaciół w potrzebie

W poniedziałek premier Morawiecki zapewnił, że "Polska nie pozostawia swoich sojuszników i przyjaciół w potrzebie". "Naszym priorytetem jest obecnie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy są związani z Polską na terenie Afganistanu, część z tych z działań musi z oczywistych powodów pozostać niejawna" - napisał.

Autor:ads, akw//now, mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości