"Prezydent strzelił sobie w oba kolana"

Źródło:
TVN24
Leszczyna: prezydent Duda strzelił sobie w oba kolana
Leszczyna: prezydent Duda strzelił sobie w oba kolanaTVN24
wideo 2/14
Leszczyna: prezydent Duda strzelił sobie w oba kolanaTVN24

Uważam, że pan prezydent Duda dzisiaj sobie strzelił w oba kolana - powiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna w programie #BezKitu, komentując weto prezydenta w sprawie nowelizacji ustawy o tabletce "dzień po". Zapowiedziała, że po świętach projekt rozporządzenia zostanie przekazany do konsultacji społecznych. - Jestem pewna, że zgodnie z moją obietnicą od 1 maja tabletka "dzień po" będzie dostępna - dodała.

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy zakładającej dostęp do tabletki "dzień po" bez recepty. Od lipca 2017 roku tabletki "dzień po" w Polsce są dostępne tylko na receptę. Uchwalona przez Sejm 22 lutego nowelizacja ustawy w sprawie antykoncepcji awaryjnej zakładała dostęp do tabletek dla osób powyżej 15. roku życia bez konieczności okazania recepty.

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka tłumaczyła w piątek, że prezydent podejmując decyzję, "wsłuchał się w głosy rodziców, które docierały w kierowanej bardzo licznej korespondencji".

Zobacz też: Weto prezydenta w sprawie tabletki "dzień po"

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna, mówiąc w piątek w TVN24 o planie B, zaznaczyła, że "mamy przygotowane rozporządzenie".

- Przewidujemy, że w formule opieki farmaceutycznej, po konsultacji farmaceutycznej farmaceuta będzie mógł wystawić taką apteczną receptę i wydać kobiecie tę tabletkę - mówiła.

W programie #BezKitu powiedziała, że odbyły się już konsultacje z Naczelną Izbą Aptekarską i farmaceutami w tej sprawie. Rozporządzenie będzie dawało "określone uprawnienia farmaceutom, dotyczące tej jednej tabletki". - W tygodniu po świętach, który rozpocznie się we wtorek roboczo przekazujemy do konsultacji społecznych rozporządzenie. Jestem pewna, że zgodnie z moją obietnicą od 1 maja tabletka "dzień po" będzie dostępna. To, wbrew kłamliwym opiniom suflowanym przez polityków PiS-u, nie jest tabletka poronna. Ta tabletka ma za zadanie nie dopuścić do zapłodnienia - powiedziała.

- Farmaceuci od wielu lat zwracali się do różnych ministrów zdrowia o poszerzenie swoich kompetencji. To są ludzie, którzy pięć lat studiowali zawód medyczny. Naprawdę doskonale wiedzą, co w naszym organizmie dzieje się po zażyciu określonej tabletki - twierdzi ministra.

Leszczyna: rozporządzeniem dajemy określone uprawnienia farmaceutom
Leszczyna: rozporządzeniem dajemy określone uprawnienia farmaceutomTVN24

Ministra zdrowia: prezydent dzisiaj strzelił sobie w oba kolana

- Nie ma zarodka, nie ma poronienia, nie ma aborcji, więc tabletka w dodatku jest tabletką bezpieczną. Uważam, że pan prezydent Duda dzisiaj sobie strzelił w oba kolana. Po pierwsze - utrudniając dostęp do bezpiecznej antykoncepcji awaryjnej szerzej otworzył drzwi dla nielegalnej aborcji, a myślę, że tego nie chciał. Po drugie - wkurzył kobiety, a to (...) nie jest dobre dla żadnego polityka - mówiła ministra.

- Poza tym pan prezydent wykazał się ignorancją, co udowodnili eksperci, lekarze, także prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, pan profesor (Piotr) Sieroszewski, bo pan prezydent straszy jakąś bombą hormonalną. Tymczasem tam jest niewielka dawka hormonów, która wcale nie jest szkodliwa nawet dla młodej kobiety - dodała.

Leszczyna powiedziała także, że według niej powoływanie się przez prezydenta na troskę o niepełnoletnie kobiety, które mogłyby zażyć tabletkę jest "pewnym pretekstem". - Ta ustawa powstała dla kobiet, bo 98 proc. wszystkich sprzedanych tabletek w ubiegłym roku, czyli prawie 100 tysięcy tabletek kupiły kobiety dorosłe. Tylko 2 proc. to były dziewczyny między 15. a 17. rokiem życia - powiedziała.

Czytaj także: Prezydent wetuje ustawę w sprawie tabletki "dzień po". Leszczyna o "planie B": mamy przygotowane rozporządzenie

- Gdyby te dziewczęta wtedy ze swoimi mamami nie poszły do lekarza po tę tabletkę, to byłyby w niechcianej ciąży, co dla niedojrzałej emocjonalnie i społecznie dziewczyny jest sto razy większym zagrożeniem niż połknięcie tabletki hormonalnej - dodała. 

Leszczyna: nie gwarantuję, że w każdej aptece będzie można kupić tabletkę, ale dostęp będzie łatwiejszy
Leszczyna: nie gwarantuję, że w każdej aptece będzie można kupić tabletkę, ale dostęp będzie łatwiejszyTVN24

Leszczyna: zagwarantuję, że dostęp do tej tabletki będzie łatwiejszy

Na pytanie, czy "plan B" na pewno zadziała i czy farmaceuci bez problemu będą wypisywać recepty, ministra powiedziała, że nie jest w stanie zagwarantować, że w każdej aptece będzie łatwy dostęp do tabletki. - Politycy PiS-u, w tym pan prezydent Duda, wprowadzili terror do systemu ochrony zdrowia. Oni spowodowali strach wśród lekarzy i taki efekt mrożący - powiedziała Leszczyna.

Zaznaczyła jednocześnie, że jest przekonana, że rozporządzenie "spotka się z pozytywnym przyjęciem przez farmaceutów". - Rozmawiamy z farmaceutami od wielu tygodni i mam opinię pozytywną z ich strony. Nie zagwarantuję, że w każdej aptece (farmaceuta wypisze receptę na tabletkę "dzień po" - red.), ale zagwarantuję, że dostęp do tej tabletki bez recepty od lekarza, (...) będzie zdecydowanie łatwiejszy - mówiła.

- Dzisiaj lekarze boją się zgodnie z prawem ratować życie kobiety terminacją ciąży, kiedy to jest potrzebne, a niektórzy farmaceuci obawiają się sprzedawać nawet tabletki antykoncepcyjne. Jeśli przez osiem lat PiS zabraniał edukacji seksualnej, utrudnił dostęp do antykoncepcji awaryjnej, jeśli w dodatku zaostrzył prawo antyaborcyjne, to naprawdę kobiety w Polsce mają prawo czuć się, jakby żyły w państwie wyznaniowym - dodała.

Piechna-Więckiewicz: trzeba zaprosić pana prezydenta na zajęcia z edukacji zdrowotnej

Gościnią drugiej części programu była wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz (Nowa Lewica). Także odniosła się do piątkowej decyzji prezydenta. - Pani minister Leszczyna wspólnie z minister (edukacji - red.) Barbarą Nowacką zapowiedziały międzyresortowe prace obydwu ministerstw nad nowoczesną, opartą na aktualnej wiedzy medycznej edukacją zdrowotną. Pewnie trzeba zaprosić pana prezydenta Dudę na te zajęcia - mówiła.

- Chciałabym wierzyć bardziej w to, że jest niedoedukowany niż w to, że jest cynikiem i hipokrytą, bo próby zapewnienia wyższej liczby urodzeń w Polsce kosztem nastolatek, na które się powołuje pan prezydent, kosztem ich zdrowia, po prostu uznaję za hipokryzję i cynizm - kontynuowała.

Jak stwierdziła, "najłatwiej jest powiedzieć, że występuje się w obronie młodych kobiet". - Ja też mam córki, one mają 12 i 15 lat i one pytają mnie - bo już są osobami, które przecież formułują swoje myśli, mają swoje opinie, wiedzą ile lat też ja poświęciłam, jak wiele innych kobiet w tym kraju, wychodząc ponad 20 lat, a niektóre jeszcze dłużej na ulicę w obronie naszych praw - pytają się, czy po prostu to jest tak, że one są mniej istotne, że ich prawa są mniej istotne? - dodała.

- To pan ponosi odpowiedzialność i to są konsekwencje pana działań. To nie jest tak, że może pan przed tym uciec. Los nastolatek był w pana rękach - powiedziała, zwracając się do prezydenta.

Piechna-Więckiewicz: trzeba zaprosić pana prezydenta na zajęcia z edukacji zdrowotnej
Piechna-Więckiewicz: trzeba zaprosić pana prezydenta na zajęcia z edukacji zdrowotnej TVN24

Głos młodzieży

Głos w programie zabrali także przedstawiciele młodzieży. Oliwia Aziz (Fundacja #niezamłodzi) stwierdziła, że "prezydent przez swoją decyzję nie uznaje podmiotowości polskich dziewcząt". - Czy prawnie uregulowana możliwość rozpoczęcia współżycia od 15 roku życia sama w sobie nie implikuje konieczności zapewnienia pełnej, kompleksowej ochrony młodym kobietom? - pytała. - Według mnie to jest pewna sprzeczność w zachowaniu prezydenta - dodała.

Oliwia Aziz (Fundacja #niezamłodzi): prezydent nie uznaje podmiotowości polskich dziewcząt
Oliwia Aziz (Fundacja #niezamłodzi): prezydent nie uznaje podmiotowości polskich dziewczątTVN24

Iga Baryła (Nowa Generacja) zwróciła uwagę na kwestię ceny tabletki "dzień po". - Chciałabym zauważyć, że taka tabletka to koszt ponad stu złotych, więc myślę, że mało prawdopodobne, że - jak może niektórzy politycy konserwatywni uważają - młode dziewczyny będą biegać i kupować te tabletki - mówiła.

Iga Baryła (Nowa Generacja) o cenie pigułki "dzień po"
Iga Baryła (Nowa Generacja) o cenie pigułki "dzień po" TVN24

Dostępność tabletek "dzień po"

Tabletki dzień "dzień po" są powszechnie dostępne w polskich aptekach. Od 2017 roku do ich zakupienia konieczne jest jednak okazanie recepty. Recepta ta nie musi zostać wystawiona przez ginekologa. Wpisanie tabletek "dzień po" na listę leków sprzedawanych za okazaniem recepty wiąże się jednak nie tylko z koniecznością kontaktu z lekarzem przed ich wykupieniem, ale i z możliwością odmowy ich wydania przez farmaceutę. Należy jednak podkreślić, iż może się to stać jedynie w ściśle określonych prawem sytuacjach. Powołanie się przez pracownika apteki na klauzulę sumienia nie należy do takich przesłanek.

Czytaj też: Jak działa tabletka "dzień po"?

O zmianach w systemie edukacji w następnej części programu "#BezKitu" rozmawiali kolejni goście: Ewa Szymanowska (Polska 2050) oraz Marcin Józefaciuk (KO).

Autorka/Autor:ek, ks//mrz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

Trwa przesłuchanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Prezes PiS spóźnił się ponad kwadrans na jej posiedzenie. Jarosław Kaczyński jest ostatnim świadkiem, który ma złożyć zeznania przed tą komisją. Posiedzenie komisji śledczej relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. 

Jarosław Kaczyński zeznaje w sprawie wyborów kopertowych

Jarosław Kaczyński zeznaje w sprawie wyborów kopertowych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Kierująca samochodem potrąciła 13-letnią rowerzystkę, która przejeżdżała przez jezdnię. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu. "Ku przestrodze" policja opublikowała nagranie. I przypomina: chwila nieuwagi na drodze może doprowadzić do tragedii.

Skupiła uwagę na pieszym, potrąciła 13-letnią rowerzystkę. Nagranie

Skupiła uwagę na pieszym, potrąciła 13-letnią rowerzystkę. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Rafał K. został skazany na dziesięć i pół roku pozbawienia wolności w związku z wykorzystaniem seksualnym dziesięciu młodych mężczyzn, w tym dwóch niepełnoletnich. Wyrok nie jest prawomocny.

Podawał się za seksuologa, wykorzystywał młodych mężczyzn i chłopców. Ksiądz skazany

Podawał się za seksuologa, wykorzystywał młodych mężczyzn i chłopców. Ksiądz skazany

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Dwóch policjantów z Inowrocławia, na wniosek prokuratury, zostało zatrzymanych. Wszczęto wobec nich procedurę wydalenia ze służby. W środę podczas interwencji wobec agresywnego mężczyzny użyli oni paralizatora. 27-latek trafił do szpitala, gdzie zmarł. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci zatrzymani, mają być wydaleni ze służby

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci zatrzymani, mają być wydaleni ze służby

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu cudu, otwierający drogę do kanonizacji błogosławionego włoskiego licealisty Carlo Acutisa. Zmarły w 2006 roku w wieku 15 lat Acutis został beatyfikowany cztery lata temu.

Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym

Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym

Źródło:
Reuters, BBC, archwwa.pl, tvn24.pl

W piątek około godziny 11 rolnicy zablokowali rondo w miejscowości Zakręt pod Warszawą. Jest to kolejny w tym roku protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Ponadto rolnicy chcą zwrócić uwagę na straty, jakie ponieśli w wyniku suszy. Zamierzają blokować przejazd do godzin wieczornych.

Rolnicy protestują na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Rolnicy protestują na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dziwię się prezydentowi, że robi jakikolwiek problem ze zmianą ambasadora przy NATO. Ma wiedzę ze strony służb o obecnym ambasadorze - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych i szef służb Tomasz Siemoniak.

Prezydent przeciwny zmianie ambasadora przy NATO. Siemoniak: dziwię się, bo ma wiedzę od jednej ze służb

Prezydent przeciwny zmianie ambasadora przy NATO. Siemoniak: dziwię się, bo ma wiedzę od jednej ze służb

Źródło:
TVN24

W Żarach w województwie lubuskim doszło do napadu na konwój z pieniędzmi. Sprawcy staranowali samochód konwojentów przewożących pieniądze i uciekli z gotówką. Policyjna obława trwa już kilkanaście godzin. W akcji wykorzystywany jest między innymi śmigłowiec Black Hawk.

Obława po napadzie na konwój z pieniędzmi. "Napastnicy byli brutalni, wybili szyby kilofami"

Obława po napadzie na konwój z pieniędzmi. "Napastnicy byli brutalni, wybili szyby kilofami"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Policjanci ze Żnina (województwo kujawsko-pomorskie) zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzany o przerabianie dwuzłotowych monet, a następnie wypuszczanie ich w obieg podczas gry na automatach do gier zręcznościowych na jednej ze stacji paliw. 44-latek trafił na trzy miesiące do aresztu. Grozi mu do 25 lat więzienia.

Za dwuzłotówki grozi mu nawet 25 lat więzienia

Za dwuzłotówki grozi mu nawet 25 lat więzienia

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek wieczorem runął dwupiętrowy budynek restauracji przy plaży w Palma de Mallorca, głównym mieście Majorki. W wyniku zawalenia zginęły cztery osoby, a co najmniej 16 zostało rannych - podała agencja Reutera, powołując się na policję.

Na Majorce zawalił się budynek restauracji. Są zabici i wielu rannych

Na Majorce zawalił się budynek restauracji. Są zabici i wielu rannych

Źródło:
PAP, Reuters

Król Karol III odwołał planowaną na ten tydzień wizytę w Cheshire - informuje BBC. Newsweek dodaje, że planowane publiczne aktywności odwołał również książę William. Decyzje mają związek z ogłoszeniem przez premiera Rishiego Sunaka wyborów do Izby Gmin.

Król Karol i książę William odwołują oficjalne wyjścia. "Przesyłają szczere przeprosiny"

Król Karol i książę William odwołują oficjalne wyjścia. "Przesyłają szczere przeprosiny"

Źródło:
BBC, Newsweek

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Mandatem karnym i zakazem dalszej jazdy zakończyła się policyjna interwencja wobec 44-latka, który ulicami Hrubieszowa (Lubelskie) wiózł motorówkę. Jak podała policja, ładunek nie był odpowiednio oznakowany.

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Źródło:
tvn24.pl
"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Alert RCB został wydany w siedmiu województwach. W piątek w części kraju spodziewane są burze z gradem, którym towarzyszyć mogą intensywne opady deszczu i gradu.

Alert RCB przed niebezpieczną aurą. "Śledź komunikaty"

Alert RCB przed niebezpieczną aurą. "Śledź komunikaty"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Białoruski niezależny portal Nasza Niwa, komentując obecną wizytę prezydenta Rosji w Mińsku, napisał, że Władimir Putin przyleciał do stolicy Białorusi niemal w nocy. Putin i jego wierny sojusznik, Alaksandr Łukaszenka, mają w piątek rozmawiać o ćwiczeniach z użyciem taktycznej broni nuklearnej.

Putin przyleciał do swojego sojusznika niemal w nocy

Putin przyleciał do swojego sojusznika niemal w nocy

Źródło:
Nasza Niwa, Radio Swoboda, PAP

Chiny wysłały bombowce w rejon Tajwanu, w ramach dwudniowych manewrów - podała Agencja Reutera. Celem ćwiczeń - jak głosi komunikat armii chińskiej - jest sprawdzenie "zdolności do objęcia władzy, dokonania ataków i opanowania kluczowych rejonów na wyspie". W odpowiedzi Tajwan poderwał samoloty i postawił w stan gotowości swoje siły zbrojne.

Chiny wysyłają bombowce, siły zbrojne Tajwanu postawione w stan gotowości

Chiny wysyłają bombowce, siły zbrojne Tajwanu postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, Reuters

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu wzrosła o 93,2 procent rok do roku, osiągając wartość 6,77 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W stosunku do marca nastąpił jednak spadek - zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i wartość zaciągniętych zobowiązań.

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Źródło:
PAP

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków syntetycznych i zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko dwa kilogramy gotowego "kryształu". Przejęli także 15 kilogramów odczynników chemicznych. Z tych substancji można było uzyskać blisko 100 kilogramów metamfetaminy o czarnorynkowej wartości ponad 6,7 miliona złotych. Dwie osoby usłyszały zarzuty.

"Dynamiczne działania" i narkotyki warte blisko siedem milionów

"Dynamiczne działania" i narkotyki warte blisko siedem milionów

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Górki (Pomorze) w nocy spłonęły samochody ciężarowe z naczepami. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.

W nocnym pożarze spłonęło kilka ciężarówek

W nocnym pożarze spłonęło kilka ciężarówek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policja wyjaśnia okoliczności wypadku, do jakiego doszło na prywatnej posesji w Książnicach na Podkarpaciu. Podczas wykonywania prac przydomowych 70-letnia kobieta została przygnieciona przez ciągnik. Mimo reanimacji jej życia nie udało się uratować.

Nie żyje kobieta przygnieciona przez ciągnik

Nie żyje kobieta przygnieciona przez ciągnik

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Mraz, który w środę mówił o tym, jak funkcjonował Fundusz Sprawiedliwości za czasów rządów Zbigniewa Ziobry, przez niemal dwa lata nagrywał kierownictwo resortu i zgromadził około 50 godzin nagrań - podał portal Onet. Prokuratura ma dysponować tymi nagraniami od kilku miesięcy. Tymczasem TVP ujawniła fragmenty rozmów między Mrazem i wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim.

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata, TVP ujawnia fragmenty rozmów

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata, TVP ujawnia fragmenty rozmów

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, TVP Info, tvn24.pl

Subwencje z tarcz antycovidowych będzie musiało oddać kolejne kilkaset firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że PFR czeka jeszcze na ostatnie potwierdzenia tych decyzji od właściwych służb i instytucji. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy otrzymywali kwoty sięgające nawet 3,5 miliona złotych.

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Nagie ciało znalazł za sklepem przechodzień. Kobieta i mężczyzna przyznali się do zabójstwa przypadkowo spotkanej 46-latki, która od kilku miesięcy przebywała w Raciborzu. Sąd aresztował ich na trzy miesiące.

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Po zbrodni "zabrali jej pieniądze z portfela i poszli dalej pić"

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Po zbrodni "zabrali jej pieniądze z portfela i poszli dalej pić"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna uciekł ze sklepu z doniczkami o wartości blisko 800 złotych i przed ochroniarzem ukrył się w zaroślach. Kulącego się w gęstwinie 29-latka wytropił pies policyjny.

Ukradł donice i ukrył się w krzakach. Znalazł go Lego

Ukradł donice i ukrył się w krzakach. Znalazł go Lego

Źródło:
KMP Olsztyn

Strażacy prowadzili poszukiwania w stawie pod Płońskiem. Z wody wyciągnęli mężczyznę, już nie żył. Z ustaleń policji wynika, że 67-latek dzień wcześniej wyszedł na ryby.

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesse Eisenberg stara się o polskie obywatelstwo. Aktor znany między innymi z filmu "The Social Network" przyznał, że złożył już wniosek. - Podobno wszystkie papiery już przeszły i czekam na finalny podpis - mówił w wywiadzie. Wyjaśnił też, dlaczego to dla niego ważne.

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Źródło:
Dzień Dobry TVN, Głos Wielkopolski, tvn24.pl

Wystąpienie Tomasza Mraza podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS uzupełnia wcześniejsze ustalenia dziennikarzy tropiących od lat nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości. Zebraliśmy najważniejsze wątki, które opisywaliśmy w związku z funduszem.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

W Kosowie toczy się dyskusja na temat legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci. Mimo zapowiedzi premiera nic nie wskazuje na to, by parlament zagłosował nad zmianą prawa jeszcze w tym miesiącu. Premier próbuje przekonać opozycję do głosowania za. Stawką ma być obietnica rozpisania przedterminowych wyborów.

Kolejny europejski kraj może zalegalizować związki osób tej samej płci

Kolejny europejski kraj może zalegalizować związki osób tej samej płci

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl