Prezydent Andrzej Duda zawetował przepisy w sprawie tabletki "dzień po". Jak mówiła prezydencka minister Małgorzata Paprocka, prezydent stanął "na stanowisku konieczności ochrony praw i standardu konstytucyjnego opieki zdrowotnej nad dziećmi". Dodała, że w przekonaniu Andrzeja Dudy dla osób poniżej 18. roku życia "tego typu produkty lecznicze powinny być dostępne pod kontrolą lekarzy".
Prezydent Andrzej Duda nie podpisał nowelizacji ustawy zakładającej dostęp do tabletki "dzień po" bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia.
Jak mówiła na konferencji prasowej prezydencka minister Małgorzata Paprocka, "pan prezydent wsłuchał się w głosy rodziców, które docierały w kierowanej bardzo licznej korespondencji". - Pan prezydent jasno tutaj stoi na stanowisku konieczności ochrony praw i standardu konstytucyjnego opieki zdrowotnej nad dziećmi - dodała.
- W przekonaniu pana prezydenta dla osób poniżej 18. roku życia ze względu na ochronę zdrowia, ze względu na prawa rodziców tego typu produkty lecznicze powinny być dostępne pod kontrolą lekarzy i tak aby w decydowaniu o zastosowaniu tego typu produktów mieli również (...) swoje stanowisko rodzice - powiedziała.
- Pan prezydent bardzo mocno chce podkreślić tę kwestię, że gdyby tego typu rozwiązania wróciły do Sejmu, ale w odniesieniu do kobiet powyżej 18. roku życia, to ocena tego typu regulacji będzie inna - zaznaczyła Paprocka.
Prezydencka minister mówiła, że "wpłynęła petycja podpisana przez 30 tysięcy osób prosząca o zawetowanie tej ustawy".
- Pan prezydent również spotykał się z posłankami Lewicy, które przekonywały pana prezydenta do podpisania tej ustawy. W ocenie głowy państwa nie ma dzisiaj przekonujących argumentów, aby tego typu produkty lecznicze były dostępne dla dzieci poniżej 18. roku życia bez recepty - dodała.
Od lipca 2017 roku tabletki "dzień po" w Polsce są dostępne tylko na receptę. Uchwalona przez Sejm 22 lutego nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakładała dostęp do tabletek zawierających octan uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia bez konieczności okazania recepty. Ustawę w niezmienionej formie 6 marca przyjął Senat. Od tego czasu oczekiwała ona na decyzję prezydenta, który miał na to czas do piątku.
Jak działa tabletka "dzień po"?
Tabletka "dzień po" służy zapobieganiu ciąży. Jest rodzajem antykoncepcji, stosowanym w wyjątkowych sytuacjach. Mowa więc o przypadkach, gdy nie zastosowano tradycyjnego środka antykoncepcji lub zastosowany środek zawiódł, np. użyta podczas stosunku prezerwatywa pękła. W zależności od rodzaju tabletki należy przyjąć ją w ciągu 72 lub maksymalnie 120 godzin od momentu współżycia. Co ważne, tabletka "dzień po" nie powoduje przerwania ciąży.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24