W piątek rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla kolejnych roczników - 1982 i 1983. Do tej pory w pełni zaszczepiono ponad 2,8 miliona Polaków - poinformował rząd. Są to osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki lub przyjęły jednodawkowy preparat. W majówkę w miastach wojewódzkich pojawią się mobilne punkty szczepień.
W czwartek zarejestrować się na szczepienie mogły dwa kolejne roczniki: 1980-1981. W piątek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że rusza rejestracja na szczepienia dla osób urodzonych w latach 1982-83. Zarejestrować można się na kilka sposobów - na stronie pacjent.gov.pl lub za pośrednictwem infolinii 989. Wystarczy podać PESEL osoby chcącej się zaszczepić. W ten sposób można zapisać również swoich rodziców lub dziadków.
W Polsce wykonano dotąd 11 081 369 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson, jest 2 852 329 osób – wynika z informacji na rządowej stronie poświęconej szczepieniom. Pierwszą dawkę otrzymało 8 316 698 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 331 457 - to dane z czwartku z godziny 10.30.
Od początku szczepień w Polsce, czyli od 27 grudnia, zutylizowano 11 313 dawek. W tym samym czasie zanotowano 6996 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia.
Do Polski dostarczono w sumie 12 901 190 szczepionek, z czego 12 628 420 trafiło już do punktów szczepień.
"Wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień"
Szef rządu Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej zwracał uwagę, że Narodowy Program Szczepień nabiera tempa, gdyż do Polski dociera coraz więcej dawek szczepionek. Zapewnił, że pracuje nad tym razem z Komisją Europejską i innymi państwami Unii Europejskiej. Poinformował też, że w środę rozmawiał z szefem firmy Pfizer. - Dyskutowaliśmy również o projektach, które firma Pfizer może robić w Polsce w obszarze szczepionek - relacjonował premier.
Szef rządu poinformował w czwartek, że w majówkę "wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień". - Chcemy jak najszerzej promować akcję szczepień. Widzimy po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, że jest to skuteczne, że ta skuteczność jest coraz wyższa i wprost proporcjonalna do liczby zaszczepionych osób - dodał.
Morawiecki poinformował, że w miastach wojewódzkich w majówkę pojawią się mobilne punkty informacyjne i szczepiące. Pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk sprecyzował, że do zaszczepienia się preparatem firmy Johnson & Johnson wystarczy aktywne e-skierowanie, bez konieczności rejestracji na konkretny termin. Według Dworczyka środa "była dniem rekordów". Wskazał, że wykonano 322 tysiące szczepień, a na kolejne terminy zarejestrowało się ponad 810 tysięcy osób, z czego na I dawkę 576 926 osób.
Niedzielski o przyspieszeniu szczepień dla niepełnosprawnych
Szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski na czwartkowym briefingu przed Stadionem Narodowym PGE był pytany przez dziennikarzy, czy jest szansa na przyspieszenie szczepień dla osób niepełnosprawnych. - Mamy przede wszystkim te dwa tygodnie, kiedy odbywa się rejestracja wszystkich roczników w ramach osób pełnoletnich i te dwa tygodnie powinny dawać tę perspektywę bardzo szybkiego zgłoszenia i zarejestrowania się - odpowiedział Niedzielski.
Przypomniał, że w styczniu i w lutym obowiązywał system z grupami uprzywilejowanymi, który - jak mówił - spowodował "pewne zamieszanie informacyjne i komunikacyjne", co utrudniało sprawną organizację szczepień. - Ta data 9 maja jest bardzo ważna, bo wtedy, mając wszystkie informacje na temat poziomu zarejestrowania w poszczególnych rocznikach, będziemy na pewno podejmowali kolejne decyzje - zapowiedział minister.
Rząd zakomunikował, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.
Jak zapisać się na szczepienie?
Są cztery sposoby, dzięki którym można zapisać się na szczepienie: • zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,
Zarejestrować możesz się osobiście lub może zrobić to za Ciebie ktoś bliski z rodziny. Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Wystarczy posiadać nr PESEL bliskiej osoby. Pamiętaj, że numer telefonu kontaktowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, to dostaniesz SMS na swoją komórkę, z potwierdzeniem umówionej wizyty szczepienia. Podczas rejestracji otrzymasz termin i miejsce szczepienia.
• wyślij SMS – o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333,
Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Początkowo zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System rejestracyjny zaproponuje najbliższy wolny termin szczepienia w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. W przypadku niedogodności terminu możesz wybrać inną datę. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.
Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, infolinia oddzwoni do wszystkich osób, które wyślą SMS w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.
• dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód).
Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. W przypadku niedogodnego terminu albo miejsca szczepienia masz możliwość dokonania zmiany. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu. W przypadku braku Profilu Zaufanego w celu rejestracji szczepienia, skontaktuj się z infolinią NFZ 989 lub bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.
• skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.
Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia. Najlepiej więc zapisz się zdalnie.
Harmonogram zaplanowanych kolejnych rejestracji: • 1 maja – roczniki 1984-1985, • 3 maja – roczniki 1986-1987, • 4 maja – roczniki 1988-1989, • 5 maja – roczniki 1990-1991, • 6 maja – roczniki 1992-1993, • 7 maja – roczniki 1994-1996, • 8 maja – roczniki 1997-1999, • 9 maja – roczniki 2000-2003. Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie.
Przyspieszona rejestracja dla osób, które wcześniej wypełniły formularz Od stycznia do marca 2021 roku na stronie gov.pl/szczepimysie dostępny był formularz, przez który można było zgłosić chęć przyjęcia szczepionki. Osoby w wieku 30-39 lat, które ten formularz uzupełniły, otrzymały możliwość rejestracji już 28 kwietnia. Z kolei 4 maja z tego przywileju będą mogły skorzystać osoby w wieku 18-29 lat. Harmonogram może ulec zmianie w zależności od sytuacji.
Wciąż trwa rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 38. roku życia.
Źródło: PAP