Jest zgoda rządu na szczepienia dla osób w wieku do 12 do 15 lat. Rozpoczęcie szczepień jest zaplanowane na 7 czerwca. Informację przekazała podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk. Harmonogram szczepień podzielono na trzy etapy.
We wtorek po godzinie 12.30 na konferencji szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i szefem resortu edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem wypowiedzieli się na temat szczepień dla dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 15 lat.
Michał Dworczyk poinformował, że "w związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków oraz rekomendacjami Rady Medycznej", rząd podjął decyzję, że "od 7 czerwca zacznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat". - To jest ponad 2,5 miliona uczniów, którzy uczą się w 24 tysiącach szkół i placówek oświatowych - poinformował.
- Ustaliliśmy, że na razie wszystkie dzieci będą szczepiły się tak jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych. Tych wszystkich formach szczepień, które są realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień - podał Dworczyk.
Szczepienia w szkołach od września
Minister przekazał, że przed wakacjami szczepienia w szkołach nie rozpoczną się. - Rozpoczniemy je od września - zapowiedział.
Michał Dworczyk poinformował także, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. - Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań. Oczywiście jak wyniki tych badań okażą się pozytywne, to my również będziemy w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej przy prezesie Rady Ministrów Mateuszu Morawieckim, podejmowali decyzje również w sprawie dzieci młodszych - przekazał.
Szef MEiN Przemysław Czarnek podał, że w tym miesiącu rozpocznie się w szkołach akcja informacyjna dotycząca szczepień przeciw koronawirusowi.
Według harmonogramu: W pierwszym etapie rozpocznie się akcja informacyjna w szkołach (czerwiec 2021 roku), W drugim etapie zebrane zostaną kwestionariusze medyczne (6-10 września 2021 roku), A w trzecim etapie realizowane będą szczepienia (13-17 września 2021 roku).
Zapowiedział, że w czerwcu do wszystkich szkół zostaną przesłane "rzetelne materiały informacyjne na temat szczepień, tego, co dają szczepienia i tego, w jaki sposób dotychczasowa akcja szczepień przyczyniła się do tego, że trzecia fala właśnie odpłynęła i dzięki temu możemy być dzisiaj w szkole".
- Bardzo ważnym świadkiem tego wszystkiego jest nauczyciel. Nauczyciele w przytłaczającej większości zaszczepili się - zauważył Czarnek. - Oni sami mogą powiedzieć uczniom i rodzicom uczniów, jak to wygląda, jak zwiększyło się ich poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego i możliwość wykonywania swoich obowiązków każdego dnia - dodał.
Michał Dworczyk pytany, jak rząd zamierza przekonywać młodzież do zaszczepienia się, podał, że kampania kierowana do najmłodszych roczników "rozwija się w mediach społecznościowych". - To są influencerzy, youtuberzy - wymienił. - To osoby, które są bardzo aktywne w mediach społecznościowych. Praktycznie co tydzień będą dołączały kolejne postacie znane w tym wirtualnym świecie, w którym , jak wiemy, dzieci i młodzież spędzają dzisiaj dużo czasu - opisał.
Minister Adam Niedzielski poinformował, że 1 czerwca nasz kraj przystąpił do systemu unijnych certyfikatów covidowych, czyli systemu stworzonego przez Komisję Europejską. Certyfikat taki ułatwi swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej w trakcie epidemii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Łatwiejsze podróżowanie po Unii Europejskiej. Od dzisiaj można pobierać unijne certyfikaty
Niedzielski zapowiedział też, kiedy komunikowane będą dalsze decyzje w sprawie obostrzeń.
Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w piątek zatwierdziła użycie szczepionki Comirnaty firm Pfizer i BioNTech przeciw COVID-19 dla osób od 12 do 15 lat. Po tej decyzji zagadnieniu przyjrzała się Rada Medyczna, która doradza polskiemu premierowi w kwestiach epidemii. Członkowie Rady podzielili zdanie Europejskiej Agencji Leków.
EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty u 12-, 13-, 14- i 15-latków będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana domięśniowo, w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24